Mācies audzēt sēklas pats!


Ja sēklas pratīsi izaudzēt pats, varēsi justies drošāks un neatkarīgāks. Tādēļ šīs piemirstās prasmes bērniem mācīs Līga Lepse un Solvita Zeipiņa – SIA «Pūres Dārzkopības pētījumu centrs» pētnieces.


Mazpulku kustības dalībnieki šopavasar saņēmuši senas un populāras vietējās kāļu šķirnes ‘Ābolu Dzeltenie’ sēklas. Bērniem mācīs, kā pašiem izaudzēt kāļus un ievākt to sēklas. Tā kā kāļiem sēklas vācamas tikai otrajā gadā, projekts no apņēmīgajiem mazpulcēniem prasīs lielu pacietību. Pirmajā gadā uzdevums būs izaudzēt kāli no sēklām. Tad daļu ražas varēs apēst, bet daži būs jāglabā pagrabā sēklu ieguvei nākamajā gadā. Otrajā gadā kāli atkal stādīs zemē un kops, gaidot, kad izveidosies sēklas. Svarīgi ievērot kāļu stādījumu izolāciju, jo tie saziedas ar turnepšiem, zvērenēm (samērā plaši izplatīta nezāle), Ķīnas kāpostiem, rapsi un ripsi. Vislabāk ir ievērot telpisko izolāciju, stādot vismaz 2 km attālumā no riska grupas neaizsargātā vietā, klajā laukā vai 600 m aizsargātā vietā (krūmi, ēkas, mežs u.c. šķēršļi, kas ierobežo bišu lidošanu). Tā kā mazdārziņos to grūti izdarīt, augam liek virsū agrotīkla mājiņu un ziedu apputeksnēšanu veic pats dārznieks. Trešajā gadā jau varēs sēt pašu audzētas kāļu sēklas un vērot, vai izdevies nosargāt no saziedēšanās. Apgūstot šīs prasmes, bērni turpmāk zinās arī to, kā tikt pie burkānu, biešu, kāpostu u.c. divgadīgo dārzeņu sēklām, kuras audzē līdzīgi kāļiem.

Tie, kuri vēlas audzēt «vecās, labās» vietējās šķirnes, var vērsties arī pie Līgas Lepses Pūrē.
E-pasts liga.lepse@puresdis.lv

Pūrē uztur arī tomātu ‘Jūrmalas’, ‘Tīraines’, ‘Kondīne Uzlabotā’ un ‘Pūres Konservu’, kā arī gurķu ‘Dindoņa Zaļie Ķekaru’, ‘Sprīdītis’ šķirnes. Kolekcijās tiek saglabāti Latvijas vietējie ģimenes sīpoli, ķiploki, mārrutki, topinambūri un rabarberi. Dažas vietējās sēklas gan entuziasti, gan selekcionāri var iegūt arī Salaspilī, Latvijas kultūraugu gēnu bankā, kas atrodas Latvijas Valsts mežzinātnes institūta «Silava» telpās.

Aicinājums vērot sēklas!

Latvijas Dārzu biedrība aicina visus Latvijas dārzu mīļotājus sākt sēklu monitoringu. Vērosim, kas izaug vai neizaug un cik labi izaug no veikalā pirktajām sēklām!

Kādēļ to darīt? Tādēļ, ka par sēklu kvalitāti un kontroli atbildīgās valsts iestādes neesot saņēmušas nevienu sūdzību par amatieru sēklu, kas ievestas no Eiropas, kvalitāti. Tas ļaujot secināt, ka viss ir kārtībā un nav nekāda pamata uz atvieglotiem noteikumiem ļaut audzēt sēklas vietējiem amatieriem vai ievest tās no Krievijas (to nepieļauj vienotā iekšējā Eiropas tirgus aizsardzība). Taču prakse liecina par pretējo, proti, daudzi mazdārziņu īpašnieki sūdzas par sēklu dīgtspēju, šķirnes neviendabīgumu. Sevišķi bieži melnajā sarakstā pēdējos gados nokļuvuši burkāni un kāposti. Turklāt Latvijas klimatiskie apstākļi krietni atšķiras no tām zemēm, kurās sēklas audzētas.

Rīkojies tā! Neaizmet iegādāto sēklu paciņu, kad sēklas izsētas. Saglabā to! Vislabāk, ja neizmetīsi arī čeku par pirkumu un pierakstīsi, kurā veikalā un kad tās pirktas. Ja sēkla nesadīgst, sadīgst slikti vai raža neatbilst solītajam, ziņo par to Latvijas Dārzu biedrībai. Vēl labāk, ja vēstulei varēsi pievienot arī sliktās ražas fotogrāfiju. Kautrēties vai vainot sevi dārznieka prasmju trūkumā šoreiz nevajag. Kad rudenī apkoposim visus iesūtītos sēklu monitoringa rezultātus, varēsim izdarīt secinājumus, kuru firmu sēklas sagādājušas vislielāko vilšanos. Līdz ar to pierādīsim, ka arī ar dārzniekiem amatieriem un viņiem domātajām sēklām mazajos iepakojumos jokot nevar! Paziņo par sēklu monitoringu arī draugiem un kaimiņiem!

Saziņai

Vēstuli ar tukšo sēklu paciņu un aprakstu par savu problēmu šo sēklu lietošanā sūti Latvijas Dārzu biedrībai: Vārnu iela 11-14, Rīga, Latvija, LV-1009.

Tālruņi informācijai: 26117817; 29477564
E-pasts: darzu.biedriba@inbox.lv
Mājaslapa internetā: http://www.darzubiedriba.lv •