Saules māja Tīnūžos

Ilze Liepa;
Anitras Toomas un
Georga Indulēna foto


Cilvēks visos laikos ir mīlējis un godājis sauli; bez saules siltuma un gaismas uz Zemes nepastāvētu dzīvība. No tās ir atkarīga ikviena mūsu dzīves sfēra. Dzīvojot pārmaiņu laikā, un jo īpaši klimata pārmaiņu kontekstā, mums ir jāmācās, kā gudri un pilnvērtīgi izmantot šo nenovērtējamo atjaunojamās enerģijas resursu. Tāpēc, padzirdējušas, ka Tīnūžos esot īsta saules māja jeb dzīvojamā ēka, kas pilnībā «pārtiek» no saules enerģijas, kādā drēgnā rudens dienā abas ar žurnāla redaktori Anitru Toomu devāmies to lūkot. Mūs laipni sagaidīja «Tīrumu» saimnieks Viktors Jegorovs.


Pirms sešiem gadiem, kad Viktors Tīnūžu pagastā nopirka zemi mājas celtniecībai, viņš tika brīdināts, ka šim zemesgabalam «Latvenergo» pieslēguma nav vispār, savukārt kaimiņu mājām strāvas pietrūkstot. Taču tas uzņēmīgo puisi neapturēja, un, vienojoties ar kaimiņiem, tika pieņemts lēmums rakstīt kopīgu iesniegumu «Latvenergo» un kopīgi arī segt jaunas līnijas ierīkošanas izmaksas. Taču krīze ieviesa korekcijas ne tikai valsts, bet arī neskaitāmu mājsaimniecību budžetā, un brīdī, kad «Latvenergo» pieprasīja par augstsprieguma līnijas izveidi 60 tūkstošus latu, segt jaunas līnijas ierīkošanas izmaksas bija gatavas vien trīs mājsaimniecības. Tik liela naudas summa bija pārāk smaga nasta, tādēļ tika meklēta cita alternatīva.


Projekta kopējās izmaksas ir 5600 latu, no kuriem KPFI apmaksājis 50%. Saimnieki plāno ar saules paneļiem noklāt arī vēl neizmantoto jumta daļu. Viktors domā, ja ir veikti rūpīgi aprēķini un uzstādīts pietiekami daudz saules paneļu, tiem vajadzētu nodrošināt mājsaimniecību ar nepieciešamo elektroenerģiju, taču drošības pēc rekomendē ierīkot arī vēja vai dīzeļa ģeneratoru.

Malkojot saules kafiju saules mājā, saimnieks atklāja, ka zaļās enerģijas meklējumus turpinās un tuvākajā nākotnē plāno ne tikai noklāt atlikušo jumta daļu ar saules paneļiem, bet uzstādīt arī saules kolektoru, lai malkas vietā vasarā māju un ūdeni sildītu saulīte. •