Taupi elektrību viegli

 

Mūsdienās par enerģijas taupīšanu tīk parunāt daudziem – zaļais dzīvesveids kļūst aizvien populārāks. Visvieglāk zaļi izvēlēties lietas, kas ir redzamas un aptaustāmas, piemēram, apģērbu, pārtiku, kosmētiku, atkritumu šķirošanu. To, kā deg spuldzīte, mēs redzam, to, kā darbojas veļasmašīna, dzirdam, bet cik tieši elektrības tās tērē – par to mēs tikai varam nojaust. Pētījumos Lielbritānijā pierādīts, ka vairāk nekā 60% cilvēku nezina, cik elektrības patērē dažādas elektroierīces un kā veidojas rēķina summa. Latvijā jaunie elektrības tarifi ir pievērsuši uzmanību brīdim, kad sasniegtas maģiskās 1200 kilovatstundas gadā. Taču viss liecina, ka arī turpmāk enerģijas tarifi tikai pieaugs un būsim spiesti mācīties taupīt.

Puse maksas par to, ko nelieto

Taupīt elektrību, izrādās, var samērā viegli, padarot tās patēriņa uzraudzību pat par spēli. Ierakstot «Google» meklētājā vārdus «energy monitor», izlec ārā desmitiem dažādu tehnoloģiju piedāvājumu. Tām visām pamatā ir viens princips – noteikt elektrības patēriņu ar soli reizi 5-10 minūtēs un iegūtos datus nogādāt datorā vai internetā. Man personīgi bija interesants pārsteigums, ka 50% elektrības es tērēju par ierīcēm, kas nekad neizslēdzas. Un tās nemaz nav plaši zināmās elektrības rīmas veļasmašīna, fēns vai elektriskā tējkanna – patiesībā manā mājoklī elektrību nepārtraukti patērē mudžeklis ar ierīcēm, kas nodrošina interneta un telefona sakarus, kā arī mūždien «gaidošās» ierīces: kontaktā ieslēgts radio, televizors, datora monitors, veļasmašīna, siltā grīda vannasistabā, apkures katls... Veicot nelielas pārmaiņas, man izdevās krietni samazināt to radīto elektrības patēriņu. Bet kā tērēt mazāk, lietojot tās ierīces, ko paši ieslēdzam?

Trīs taupīšanas pamatprincipi

Taupīšanas ideja, izmantojot elektrības patēriņa monitorus, balstīta uz trim vaļiem. Pirmais «valis» ir disciplīna. Apziņā nemanot iespiežas tas, ka katrs tavs solis ir ierakstīts un saglabāts. Līdz ar to ir viegli neslinkot un nospiest tehnikas izslēgšanas slēdzīšus daudz biežāk. Vai, piemēram, uzvārīt tējkannā tikai tik daudz ūdens, cik vajadzīgs, ne krūzi vairāk.

Otrais «valis» ir pozitīvā motivācija veikt uzlabojumus. Piemēram, es aiznesu saldētavu no verandas uz garāžu, jo vasarā verandā ir karsti, tādēļ saldētava tur ieslēdzās daudz biežāk nekā vēsajā garāžā. Balva par paveikto bija redzama jau nākamajā dienā, apskatot datorā patēriņa datus.

Trešais «valis» ir dalīšanās ar iegūto informāciju. Vairāki ražotāji piedāvā apkopotos datus savietot ar sociālajiem tīkliem («Facebook», «Twitter»). Lielākā daļa piedāvā tos noraidīt arī uz viedtālruņu («iPhone», «Android») aplikācijām. Cik jauki ir viesībās palielīties draugiem ar to, cik un kā izdevies ietaupīt elektroenerģiju un saglabāt dabas resursus!

Baltais Vatsons

Interesants ir angļu dizaineru izstrādātais enerģijas monitors «Wattson». Tā ir glīta balta kastīte, kuru nav kauns novietot pat viesistabā. Uz «Wattson» paneļa spilgti parādās aktuālais elektrības patēriņš mājoklī, ieslēdzot vai izslēdzot kādu no elektrību patērējošajām ierīcēm. Ierīces aizmugurē paslēptas krāsainas diodes, kas maina krāsu atkarībā no patēriņa. Kad patēriņš ir liels, iedegas sarkanās diodes, kad vidējs – violetās diodes, kad mazs – zilās diodes. «Wattson» atceras visus elektropatēriņa lēcienus un kritumus. Modro uzraugu var pieslēgt pie datora USB ligzdas un pārskatīt patēriņus programmatūrā «Holmes».

Viens no šīs nozares līderiem ir uzņēmums «Current Cost», kas ražo dažādus monitorus, kurus var pieslēgt pie interneta. Līdz ko dati ir internetā, paveras plašas iespējas lietot dažādas programmas. Lielākajai daļai enerģijas monitoru tehniskais risinājums ir līdzīgs – viens vai trīs ap ievada kabeļiem pieliekami sensori – tas atkarīgs no fāžu skaita. Taču, ierīkojot šīs tehnoloģijas, iesaku tomēr sadarboties ar elektriķi, jo sensori jāuzstāda tur, kur elektrība mājā ienāk, un tur tā ir visai stipra. Sensori jāpievieno raidītājam, kas ar radiosignāla palīdzību tos noraida uz istabā esošo ekrānu. Dažiem modeļiem pieejami moduļi pieslēgumam pie interneta.

Giganti atkāpjas

«Google» un «Microsoft» arī ir izveidojuši savus viedās uzskaites projektus – «Google PowerMeter» un «Microsoft Hohm», bet laikam pasteidzās par ātru un diemžēl neguva plašu atsaucību no energokompānijām, tāpēc abi milži attīstību šajā nozarē nolēma iesaldēt. Šobrīd «Google» un «Microsoft» savās programmatūrās atļauj datus nogādāt arī ar enerģijas monitoru palīdzību. No programmatūrām interesantākās ir «Enio.co.uk» un «People Power». Viens no plašākajiem enerģijas monitoru apkopojumiem pieejams mājaslapā http://www.electricity-monitor.com internetā. Tur ir iespējams šīs ierīces savā starpā salīdzināt un kārtīgi izpētīt.

 

Jānis Šipkovs •