Ķeram sauli!

Artūrs Polis


Dažādos ekociematos noskatītas un pārbaudītas idejas


Cepam saulē

Koncentrējošie kolektori darbojas kā lēca vai paraboliskais spogulis – tie saules enerģijas raidīto karstumu sakopo vienā punktā. Ar parabolisko spoguli, kura diametrs ir 9 cm, var aizdedzināt papīru. Uz tādas pašas, tikai lielākas iekārtas varam gan litru ūdens uzvārīt aptuveni 20 minūtēs, gan pankūkas uzcept. Šādu cepinātāju var nopirkt gan interneta veikalā, gan pagatavot pašu spēkiem no kartona, alumīnija folijas un karkasu veidojošiem materiāliem. Tā kā iekārta nav smaga, to viegli var grozīt līdzi saulei. Temperatūra ir augsta – jābūt piesardzīgiem!

Vārām saulē

Saules krāsniņa – spoguļkaste – ir visvienkāršāk pagatavojamā saules enerģijas tehnoloģija, kas ir ļoti parocīga ēdiena uzsildīšanai un pat vārīšanai āra apstākļos, piemēram, dārzā. Kastes ārmalas nosiltina ar akmensvati vai citu materiālu, vākam ierīko dubultu stiklojumu, bet iekšpusi izklāj ar siltumu absorbējošu, tātad melnu, materiālu. Papildus saulīti piesaista ar otro vāku, kas gatavots no spoguļa vai cita atstarojoša materiāla, piemēram, alumīnija folijas. Jārēķinās, ka saulainā dienā gaiss kastē var uzkarst pat līdz 120°C.


Žāvējam saulē

Lai ātri un ērti izžāvētu rudens veltes, iesaku pagatavot saules kalti. Galveno elementu – kolektoru – veido no tumša materiāla (vēlams metāla), kurš pārsegts ar stiklu, starpā atstājot 5 cm gaisa starpslāni. Kolektorā gaiss ieplūst pa apakšā atstātu atveri. Uzsilušais gaiss ceļas augšup un pa spraugu nonāk žāvētavas kastē, kur uz sietiem salikti augļi vai sēnes. Siltuma izlīdzināšanai mākoņainās dienās un naktīs žāvētavas apakšā iesaku ierīkot akmeņu akumulatoru vai gāzes degli. Žāvētavas augšdaļā atstāj spraugas siltā, mitrā gaisa izplūšanai. Žāvētavā ieteicams ievietot termometru.

Mazgājamies saulē

Saules dušu var pagatavot ar minimāliem līdzekļiem – vajag vien vecu, plakanu sildķermeni un stikla loksni kolektoram, mucu ūdens akumulatoram, citur neizmantojamus kokmateriālus statīvam un melnu krāsu. Kolektoru veido līdzīgi kā saules kalti, tikai šoreiz iekšpusē jāievieto ūdens caurule un nav jāatstāj spraugas augšā un apakšā. Ūdens caurules savieno pēc norādītās shēmas, un ūdens pats sildīsies, kad vien saulīte apspīdēs kolektoru. •