Valda Martinsona trīs zaļie pirkumi

AS «Latvijas Zaļais punkts»
Mārketinga un komunikācijas direktors,
valdes loceklis

Jau vairākus gadus man daudz prieka sagādā liels sfērisks biotoveris kompostēšanai jeb komposta veidotājs «Globe», ko nopirku «L&T» jeb bijušajā «Hoetica». Esmu tādu redzējis arī «K-Rauta» veikalos. Šajā toverī beru visus pūstošos virtuves atkritumus un abu lielo suņu mēslus. Lai tovera saturs ātrāk sadalītos, pievienoju speciālu maisījumu «Bio Life» vai kūdru. Ventilācijas atvere «Globe» vākā regulē komposta temperatūru un gaisa cirkulāciju gan ziemā, gan vasarā. Divdaļīgā vāka konstrukcija darbojas kā kondicionieris – aiztur izdalījušos tvaiku, kas nodrošina, lai komposts vienmēr būtu silts un mitrs. «Globe» pats regulē gaisa temperatūru, aukstais gaiss ieplūst no augšas, pēc tam plūst uz apakšējo daļu, piekļūdams visam kompostam. Reizi sezonā toveri iztukšoju, un kompostu lietoju sava plašā dārza košumkrūmu mēslošanai. Nezāles gan kompostēju no dēļiem sanaglotā komposta kastē, citādi mans toveris būtu pilns mēneša laikā.

Tā kā impregnētās dārza mēbeles un sēta pamazām kļuva pelēcīga, bet vēlreiz ar ķīmiju šīs dabīgās virsmas apstrādāt negribēju, noklāju tās ar veikalā «Depo» pirktu lineļļu, kas aizdarīta ar dabiskiem pigmentiem.

Dzīvoju 260 m² plašā mājā Jaunmārupē, un, tā kā gāze kļūst aizvien dārgāka, nācās parūpēties par ēkas sienu siltināšanu ar putuplastu pie pamatiem un akmens vati. Vecos koka logus nomainīju pret pakešu logiem un katrā telpā pie radiatora ierīkoju termoregulatoru, kas uztur +20°C temperatūru. Pērn ziemā par telpu apkuri un ūdens sasildīšanu ar gāzi maksāju aptuveni Ls 50 mēnesī. Šogad rēķins droši vien būs jau pie Ls 100 mēnesī, bet cik liels tas būtu, ja nebūtu parūpējies par siltuma ekonomiju, bail pat iedomāties.

 

Pierakstīja Anitra Tooma