Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 5470 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Gaisa svaigums – baisums veselībai

Jānis Brizga


Viens mirklis – un tava vannasistaba vai tualete pārvērtīsies smaržojošā, ziediem klātā oāzē vai svaigi bangojošā okeānā! Šādas un līdzīgas ainas bieži vien tiek uzburtas gaisa atsvaidzinātāju reklāmās. Lai padarītu telpas jauki smaržojošas, tīkama aromāta izvēle ir katra gaumes jautājums, un veikalos piedāvāto līdzekļu klāsts, šķiet, apmierinātu pat visprasīgāko degunu. Taču tieši gaisa atsvaidzinātāji bieži vien ir būtisks iekštelpu gaisa piesārņotājs.


Gaisa atsvaidzinātāji var būt visdažādākajās formās: aerosoli, izsmidzinātāji, produkti, kas piesātināti ar kādu smaržu, aromatizētas sveces u.tml. Veikalu piedāvājuma klāstā neiztrūkstoši ir arī tualetes poda atsvaidzinātāji gan maināmu bloku, gan uzpildāmu šķidrumu un želeju veidā. Arī aromātu klāsts ir ļoti plašs. Tava māja var smaržot pēc citroniem, lavandas, persikiem, apelsīniem, melonēm, zemenēm, okeāna, piparmētrām, meža ogām, meža lietus, tropiskiem augļiem, eksotikas, mežonīgajiem austrumiem... Atliek vien iegādāties gaisa atsvaidzinātāju ar sev tīkamu aromātu un tā izplatīšanas veidu.

Bet visas šīs smaržas ir tikai māns un ilūzijas! Neviens citrons vai roze tur nav stāvējuši ne tuvumā. Ir jau nafta dabisks produkts, taču tā ir tik pamatīgi pārveidota un bagātināta ar dažādām nepietiekami izpētītām ķīmiskām vielām, ka jutīgāki cilvēki dāsni aromatizētās telpās sāk smakt, slikti justies, sākas alerģija.

Smaržīgi piesārņots gaiss

Iekštelpās, kur pavadām lielu daļu dzīves, gaisa kvalitāti ietekmē ļoti daudz potenciālo piesārņotāju. Telpās vienlaikus var atrasties pat vairāk nekā 100 dažādu bīstamu ķīmisko vielu. Tas gan vairāk attiecināms nevis uz laikus neiznestu miskasti vai slikti darbojošos tualetes poda skalošanas sistēmu, bet gan uz interjerā izmantotajām krāsām, lakām, grīdas segumiem, celtniecības materiāliem, arī elektroprecēm, mēbelēm un citām sadzīves precēm. Tādējādi telpas tiek piesārņotas ar gaistošiem organiskajiem savienojumiem, bromētajiem liesmu novērsējiem, formaldehīdu u.c. veselībai bīstamām vielām. Taču gaisa atsvaidzinātāji mūsu gaisu neattīra. Tieši otrādi – tie to vēl vairāk piesārņo.

Bērnam caureja, mātei – depresija

Gaisa atsvaidzinātāji neattīra gaisu. Tie telpās izdala noturīgas aromātvielas un manipulē ar ožu, nomācot citas smakas. Par atsevišķām smaržu veidojošajām vielām zināms, ka tās ir vēzi potenciāli izraisošas, var radīt paaugstinātu jutību, veicināt alerģiju un vielu nepanesības risku. Līdz ar smaržvielām telpās izdalās vēl desmitiem sintētisko ķīmisko vielu. Piemēram, aerosoli var saturēt uzliesmojošas, nervu sistēmu graujošas vielas, kā arī sīkas daļiņas, kas var uzkrāties plaušās.

Lielbritānijā, Bristoles universitātē, 2005. gadā veiktā zinātniskā pētījumā par mājās lietojamiem gaisa atsvaidzinātājiem un aerosoliem konstatēts, ka to lietošana zīdaiņiem var izraisīt caureju un sāpes ausīs, bet viņu mātēm radīt depresīvu noskaņojumu. Pētījumā apsekoti 14 tūkstoši bērnu jau no to dzimšanas, un atklājies, ka bieža aerosolu lietošana grūtniecības laikā un pirmajos zīdaiņa dzīves mēnešos paaugstina iespējas sa-slimt ar dažādām slimībām. Grūtnieces un jaunās mātes, kuras mākslīgos gaisa atsvaidzinātājus lieto ikdienā, par 25% vairāk cieš no galvassāpēm un par 19% vairāk no pēcdzemdību depresijas. Toties viņu bērni par 30% vairāk cieš no ausu infekcijām un caurejas. Bristoles universitātes zinātnieki brīdinājuši – līdz turpmāku pētījumu veikšanai būtu drošāk ierobežot šādu produktu lietošanu mājās.

Vai vajag attīrīt gaisu?

Tā sauktie gaisa attīrītāji visā pasaulē ir kļuvuši ļoti populāri. Tos var nopirkt arī Latvijā. Tie atšķirībā no gaisa atsvaidzinātājiem gaisā neizdala aromātvielas, bet cenšas gaisu attīrīt. Ir gan tādi attīrītāji, kas gaisu filtrē, aizturot putekļus un sīkputekļus, gan tādi, kas gaisu attīra ar ozona palīdzību. Ne vieni, ne otri diemžēl nespēj attīrīt iekštelpu gaisu no lielākās daļas to sintētisko ķīmisko vielu, kas tur uzkrājas. ASV vides aģentūra īpaši brīdina uzmanīties no tiem gaisa attīrītājiem, kas darbojas ar ozona starpniecību (http://www.epa.gov/iaq/pubs/ozonegen.html). Tādā veidā tiek nogalinātas visas baktērijas – arī tās, kas mums būtu nepieciešamas –, turklāt ir iespēja saslimt ar ādas vēzi. Tas gan gadījumos, ja tiek regulāri pārspīlēta attīrītāja lietošana.

Risinājumi:

Svaigu gaisu mājās var panākt, izmantojot dabiskas metodes:

  • Vienkāršākais veids, kā uzlabot gaisa kvalitāti un padarīt to svaigāku, ir regulāri vēdināt telpas.
  • Skābas smakas absorbē vārāmā soda. Trauciņā iebērtu vārāmo sodu var novietot, piemēram, tualetē.
  • Jauku aromātu radīs kaltētu ziedu saišķīši un spilventiņi.
  • Uzmanīgi! Veikalos nopērkamie kaltētie ziedi gan pārsvarā ir apstrādāti ar sintētiskajām smaržvielām.
  • Saldenu medus smaržu mājās ienesīs biškopības veikalos nopērkamās vaska plāksnes, kuras paredzētas bišu stropiem. Sarullē kā vēlies un noliec plauktā!
  • Jauki smaržos apelsīns, kurā saspraustas krustnagliņas. Par prieku sev un bērniem izveido apelsīna vīriņu ar krustnagliņu acīm degunu, ausīm un muti.
  • Puķupodā var audzēt piparmētras vai rozmarīnu. Tie labi iederēsies virtuvē pietiekami siltā un apgaismotā vietā – dos savu labumu gan degunam, gan garšas kārpiņām uz mēles!
  • Izvēlies istabas augus ar smaržīgām lapām – citronkociņš, lauru koks, smaržīgā ģerānija jeb ausu puķe, kas turklāt pasargās drēbes no kodēm. Ir augi, kas viegli pavairojami un kopjami, turklāt tie labi attīra gaisu: hlorofīti, tradeskancijas, zeberīnas, fikusi utt.
  • Gaisa atsvaidzināšanai un aromatizēšanai var izmantot arī 100% dabiskās ēteriskās eļļas. Dažus pilienus eļļas iepilina speciālā lampiņā ar ūdeni, kuras apakšdaļā ievietota degoša svecīte. Ūdenim un eļļai iztvaikojot, patīkams aromāts izplatīsies pa visu telpu.
  • Gaisa attīrīšanu no putekļiem un arī atsvaidzināšanu efektīvi nodrošina putekļusūcēji ar ūdens filtru. Atšķirībā no parasto putekļu sūcēju filtriem, kas visbiežāk gatavoti no papīra vai auduma, ūdens filtri nodrošina pat vissīkāko putekļu daļiņu aizturēšanu. Filtrācijas tvertnē ar ūdeni iepilinot pāris pilienus ēteriskās eļļas, gaiss būs ne tikai tīrs no putekļiem, bet arī jauki smaržos. •