Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

Baiba Sipeniece-Gavare

Juris Kulakovs

Intars Busulis

Ēriks Stendzenieks
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 6 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Slavenību nežēlīgi nopietnā asinsaina

Sintija Graudiņa-Bombiza

Ir noslēgusies Zemes draugu un «Greenpeace» kampaņa «Nežēlīgi nopietni!», kuras ietvaros četriem Latvijā populāriem cilvēkiem – Baibai Sipeniecei-Gavarei, Ērikam Stendzeniekam, Intaram Busulim un Jurim Kulakovam – tika veiktas asins analīzes un to izpēte. Slavenību asinīs tika meklētas 44 rūpnieciski radītas ķīmiskās vielas, par kurām ir zināms – tās ir potenciāli kaitīgas vai kaitīguma dēļ jau izņemtas no apgrozības, bet vēl arvien atrodamas dzīvo organismu audos un vidē.

Asins paraugos tika meklēti 13 dažādi bromētie liesmu slāpētāji (izmanto elektroprecēs, mēbelēs, apģērbos), deviņu veidu ftalāti (izmanto plastmasu mīkstināšanai, kā arī kosmētikas līdzekļos, rotaļlietās, apģērbu apdrukās), septiņas sintētiskās aromātvielas (izmanto smaržās, kosmētikā, veļas mazgāšanas līdzekļos utt.), astoņi hlororganiskie pesticīdi, triklozāns (izmanto zobu pastās, ziepēs, virtuves dēlīšos u.c. produktos kā antibakteriālu līdzekli), trīs perfluorēto savienojumu veidi (izmanto «nepiedegošajās» pannās un ūdens necaurlaidīgajos apģērbos) un trīs dažādi smagie metāli – svins, dzīvsudrabs un kadmijs.

No 44 ķīmiskajām vielām kopumā Latvijas slavenību asinīs tika atrasta 21 ķīmiskā viela. Vairākas no atrastajām vielām jau tagad ir aizliegtas ES, tomēr tās vēl arvien cirkulē vidē un ir atrodamas dzīvajos organismos (piemēram, visos asins paraugos plaši pārstāvētais pesticīds DDT). Citām eksistē drošas alternatīvas, tomēr, neskatoties uz to, tās plaši izmanto produktu ražošanā. Šie fakti apliecina to, ka kaitīgo ķīmisko vielu lietošana netiek pienācīgi kontrolēta un mēs visi piedalāmies nesankcionētā eksperimentā ar savu un nākamo paaudžu veselību.

Analīžu rezultāti

Baiba Sipeniece-Gavare – radio «Star FM» un «Mēmā šova» raidījumu vadītāja. Baiba ir sešus gadus vecas un nupat dzimušas meitiņas mamma.

Baibas asinīs tika atklāts visvairāk kaitīgo ķīmisko vielu – 19. Asins paraugos tika atklāts vislielākais skaits ftalātu, kas zināmā mērā varētu būt saistīts ar Baibas profesiju. Lai izietu ēterā, raidījumu vadītājus grimē un pucē, bet ftalāti ļoti plaši tiek izmantoti arī kosmētikā kā saistvielas. Turklāt daļu no šīm indēm Baiba nodos «mantojumā» bērniņam. Iepriekš veiktajos pētījumos šīs vielas ir atrastas gan bērna nabassaites asinīs, gan mātes pienā, kas nozīmē, ka mazulis, vēl pirms ierauga šo pasauli, jau ir pakļauts kaitīgo ķīmisko vielu ietekmei.


 

Juris Kulakovs – komponists un mūziķis, leģendārās grupas «Pērkons» vadītājs un dziesmu autors. Meitas Justīnes tētis.

Jura asinis izrādījās vismazāk piesārņotas. Tajās tika atklātas 11 kaitīgās ķīmiskās vielas. Asinīs netika atrasti ftalāti, sintētiskās aromātvielas, nedz arī meklētais triklozāns. Tomēr Jura asins paraugos tika atklāta vislielākā svina koncentrācija, kas varētu būt automašīnu radītā gaisa piesārņojuma sekas. Juris dzīvo Rīgas centrā un līdzīgi kā citi rīdzinieki ik dienas elpo gaisu ar pamatīgu svina piedevu.


 

Intars Busulis – mūziķis, viens no fascinējošākajiem džeza dziedātājiem Latvijā. Intara ģimenē aug četrus gadus vecs puika, bet drīzumā viņam pievienosies māsiņa vai brālītis.

Intara asinīs tika atklātas 16 kaitīgās ķīmiskās vielas, tostarp relatīvi augsta ftalāta BBP koncentrācija. Ftalāts BBP tiek uzskatīts par kaitīgu cilvēka veselībai, un kopš 2005. gada to ir aizliegts izmantot bērnu rotaļlietu ražošanā. Tomēr BBP vēl arvien izmanto citu produktu ražošanā.


 

Ēriks Stendzenieks – reklāmas aģentūras «ZOOM!» radošais direktors, tautā saukts par Latvijas reklāmas guru. Ēriks ir trīs bērnu tētis.

Ērika asinīs tika atklāta 17 kaitīgo ķīmisko vielu klātbūtne, tostarp divi no sešiem meklētajiem sintētiskajiem muskusiem – AHTN un HHCB –, kas ir noturīgi un potenciāli alerģijas izraisoši, tomēr tajā pašā laikā tiek plaši lietoti dažādos produktos – kosmētikā, ķermeņa kopšanas līdzekļos, smaržās, mazgāšanas līdzekļos. •