Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Iepazīsti Latvijas sugas – ienāc
http://www.latvijasdaba.lv!

Tie, kuri mācās, studē vai vienkārši ir cilvēki, kas interesējas par dabu, domājams, jau ir paspējuši iepazīt virtuālo dabas enciklopēdiju, kas aplūkojama, atverot interneta mājaslapu www.latvijasdaba.lv. Pašlaik šajā lapā ir apkopota ilustratīva un paskaidrojoša satura informācija par 5171 Latvijas sugu 11 nodaļās. Šāda visiem pieejama un lietderīga materiāla nebūtu, ja iniciatīvu nebūtu uzņēmies dabas draugs Askolds Kļaviņš, kurš, ja tā var teikt, kolekcionē un apkopo informāciju par Latvijas sugām.

Sākotnēji bija iecere informāciju par sugām izdot grāmatu sējumos, un tika laists klajā sējums «Latvijas zivis». Taču šis projekts nesa tikai finansiālus zaudējumus. Turpmākie sējumi kādu laiku tā arī nesekoja, bet patlaban atrodas sagatavošanā, un drīz nāks klajā sējums «Latvijas augi».

Pēc pirmās neveiksmes Askolds plinti krūmos nemeta un izloloja jaunu ideju – virtuālo enciklopēdiju internetā un kompaktdiskā. Šīs lapas izveides uzsākšanai Latvijas Vides aizsardzības fonds 2002. gadā piešķīra finansējumu – piecus tūkstošus latu. Tas līdz šim bijis vienīgais valsts atbalsts, tādēļ visus šos gadus Askolds lapas uzturēšanu un uzlabošanu veicis par saviem līdzekļiem, jo piekļuve informācijai ir bez maksas. Tuvākajā laikā nav plānots ieviest jebkādu abonēšanas maksu – vismaz tik ilgi, kamēr lapa nav pabeigta –, jo izdevējs uzskata, ka nav korekti prasīt atlīdzību par informāciju, kas atrodas izstrādes stadijā. Ja radīsies situācija, kad līdzekļu ierobežojuma dēļ nāktos izšķirties par mājaslapas slēgšanu vai nelielas abonēšanas maksas piemērošanu, tad, lai šo lapu tomēr saglabātu, izdevējs izvēlētos otro variantu.

Runājot par pašu enciklopēdiju, var teikt, ka, lai gan tā ir latviešu valodā, šī vietne internetā kļuvusi internacionāla. Šo faktu apstiprina statistikas dati: 2006. gada septiņos mēnešos te viesojušies 53 032 apmeklētāji, un vairāk nekā pieci tūkstoši skatījumu bijis no 87 ārvalstīm. Lielāko interesi izrādījuši apmeklētāji no Lietuvas, ASV, Vācijas, Francijas, Lielbritānijas un Spānijas. Vairāk nekā pussimts apmeklētāju bijis no tādām tālām zemēm kā Brazīlija un Japāna, turklāt reizēm lapu aplūko cilvēki no pavisam eksotiskām valstīm, piemēram, Ekvadoras, Urugvajas, Bahreinas, Kostarikas u.c. Mazāk nekā cerēts apmeklētāju ir no Īrijas, kur pašlaik mīt daudz latviešu. «Laikam visi ļoti strādā,» nosaka Askolds. Visvairāk aplūkotās nodaļas ir par augiem, putniem un zīdītājiem, bet intereses netrūkst arī par citām sugām.

Ja vēlies ko vairāk uzzināt par dabu mums apkārt, ienāc: www.latvijasdaba.lv. Sējumu «Latvijas zivis» un citas grāmatas par dabu var iegādāties SIA «Gandrs» veikalos «Viss atpūtai dabā» Rīgā, Kalnciema ielā 28 un tirdzniecības centrā «Alfa», vai virtuālajā grāmatveikalā mājaslapā www.gandrs.lv.

Jaunums rūpnieciskās vides aizsardzībā
http://www.virums.lv

VIRUMS – Vide, Rūpniecība, Mēs – ir Latvijā pirmais rūpnieciskās vides aizsardzības portāls internetā, kas oficiāli atklāts 2005. gada decembrī un kur apkopota informācija par vides un rūpniecības jautājumiem. Idejas iniciators un portāla redaktors ir entuziasts Jānis Pļavinskis, to izveidojusi un uztur biedrība «Latvijas Piesārņojuma profilakses centrs». Galvenā informācija šajā portālā ir rūpniecībai būtiskas un ar vidi saistītas lietas: atkritumi, enerģijas avoti un to izmantošanas efektivitāte, ķīmisko vielu kontrole un apsaimniekošana, sociālā atbildība, vides ekonomikas jautājumi, vides pārvalde utt. No augusta mājaslapā ir arī kāds jaunums – ķīmisko vielu kontroles datu bāze, kurā atrodami vairākos normatīvajos dokumentos iekļautie ķīmisko vielu saraksti. Apmeklējuma statistika: aptuveni 40 cilvēku dienā vasarā un 70 cilvēku pārējā periodā. Tā kā šis portāls ir tikai latviešu valodā, tas ir labs rādītājs, kaut gan tā veidotāju mērķis ir ap 100 apmeklētāju dienā. Informācija domāta galvenokārt profesionāļiem – uzņēmumu vides vadītājiem, vides konsultantiem, tomēr interesantas un izglītojošas lietas šeit var atrast gan studenti un skolēni, gan jebkurš cits šajās jomās ieinteresētais.

 

Līga Bulmeistere