Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 237 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Lielais noslēpums visapkārt

Lelde Stumbre;
Andas Krauzes foto

Dzīvā daba uz mūsu planētas... Laikam būtu naivi domāt, ka mēs par to zinām kaut simto daļu. Būtībā mēs to pazīstam tikai vizuāli – esam redzējuši kokus, puķes, upes, mežus un ūdenskritumus, apbrīnojuši to krāsas, smaržas, garšu. Bet tā ir tikai plāna kārtiņa, pats lielais aisbergs ir zem ūdens, un cilvēks pamazām vien cenšas saprast, kas īsti tur notiek.

Kinematogrāfija ir gandrīz tāda pati neizpētīta sala – kurš gan nav redzējis savā dzīvē neskaitāmas filmas – labākas, sliktākas, interesantākas, ne tik interesantas... Taču arī šajā jomā mēs tikai pavirši nojaušam, kādas iespējas var sniegt kino industrija. Mēs visi zinām, ka filmas var iedalīt mākslas un dokumentālajās filmās, un otrā grupa ir visai maz apgūta. Tikai pavisam nesen sajutām dokumentālo filmu tādu kā sprādzienu, skatoties brīnišķīgās filmas «Ceļojošās ciltis», «Pingvīnu gājiens», un saprotams, ka ir cilvēki, kas zina, ka tamlīdzīgas – izzinošas un arī dziļi emocionālas – filmas par dabu un dzīvnieku pasauli nu jau pieejamas visiem, ne tikai tiem, kuri apmeklē kinoteātrus. Tie, kuriem pieslēgta mājas kabeļtelevīzija, protams, var baudīt televīzijas programmas, kas pilnībā veltītas dabai un dzīvniekiem, dažādiem mūsu zemes noslēpumiem un atklājumiem.

Viena no tādām filmām, ko veidojuši krievu un amerikāņu kinematogrāfi, ir filma par ūdeni «Great secret of the water» («Lielais ūdens noslēpums»). Šādas filmas tiešām fascinē – profesionāli uzņemtas, spējīgas gan izskaidrot, gan uzdot vajadzīgos jautājumus, gan pārsteigt, jo, šķiet, kas gan vēl būtu jāzina par ūdeni! Tomēr izrādās, ka tieši ūdens ir visnoslēpumainākā un neizskaidrojamākā stihija uz zemes. Ūdenim ir atmiņa. Ūdens reaģē emocionāli. Ūdens, saprotams, arī dziedē. Pēc šīs filmas gribot negribot saproti, ka ūdeni ne tikai nedrīkst piesārņot, bet būtu vēlams izturēties pret to ar īpašu cieņu, jo nekad nav par skādi lieku reizi pateikt «Paldies!», pat dzerot vienkārši tīru ūdeni. Un ko tad mēs, pilsētnieki, dzeram? Kāds ir ūdens, ko, atgriežot virtuvē krānu, ielejam savās glāzēs un traukos? Diemžēl... miris. Jā, bet... Tālāk neko neteikšu, jo izstāstīt to vienkārši nav iespējams.

Mūsdienās šādas filmas internetā ir pieejamas lielā daudzumā, un katra no tām paver apbrīnojamu pasauli, par kuru mums, visu zinošajiem, vēl tik maza apjēga. Tomēr, ja gribat dzirdēt, redzēt un saprast, meklējiet! Dažas adreses, lai sāktu: http://www.ozon.ru un http://www.market.yandex.ru. •