Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Vai tava māja ir vieta, kurā vari justies drošs un pasargāts?

Ieva Rožukalne


Katru gadu arvien vairāk runā par to, ka ģimenes locekļi cieš no vardarbības paši savā ģimenē. Diemžēl daudzi joprojām domā, ka vardarbība pret sievieti vai vīrieti, ja viņus saista partnerattiecības, ir privāta lieta, aizmirstot, ka tas ir noziegums, pret kuru jāvēršas visai sabiedrībai kopumā.Latvijā turpinās starptautiska kampaņa pret vardarbību ģimenēs. Ar akciju «Stop Violence In The Home» Latvija pievienojās 10 citām pasaules valstīm, kurās šī kampaņa notiek jau kopš 2004. gada. Šo pasākumu īsteno pazīstamais kosmētikas ražotājs «The Body Shop» sadarbībā ar centru pret vardarbību «Dardedze». Kampaņu atklāja uzņēmuma dibinātāja, aktīva ētiska un sociāli atbildīga biznesa atbalstītāja, cilvēktiesību, vides un dzīvnieku tiesību aizstāve Anita Rodika, kura bija ieradusies Rīgā divu dienu vizītē. Kā zināms, «The Body Shop» ir viens no kosmētikas uzņēmumiem, kas savu izstrādājumu pārbaudēs neizmanto dzīvniekus un uzskata par savu pienākumu iesaistīties cilvēktiesību aizsardzības jautājumu risināšanā.

Atklājot kampaņu, Anita Rodika norādīja: «Iespējams, jūs neesat viens no miljoniem, kas cietuši no vardarbības ģimenē. Bet vai jūs domājat, ka tas jūs neskar? Vardarbībai ģimenē ir ļoti tālejošas sekas, kas iespaido visu sabiedrību. Tās rezultātā tiek zaudētas neskaitāmas darba stundas, problēma ir aktuāla medicīnas iestādēm, skolām un bērnudārziem, tās ir psiholoģiski postošas sekas, kuras skar mazus bērnus, pusaudžus un sievietes. Tādēļ «The Body Shop» uzskata, ka vardarbības novēršana ir katras sabiedrības uzdevums.»

Šī kampaņa notiek visos «The Body Shop» veikalos visā Latvijā. Tās mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību tam, ka vardarbība ir pavisam reāla un plaši izplatīta sociāla problēma un tās izplatībā vainojama gan līdzcilvēku vienaldzība, gan pašu upuru nezināšana. Tiek vākti līdzekļi speciālu telpu izveidei, kurās cietušie varēs saņemt speciālistu palīdzību. Visas «The Body Shop» pārdevējas pirms kampaņas ir speciāli apmācītas, lai varētu sniegt informāciju par vardarbību Latvijā un informētu iestādes, kas risina šīs problēmas. Ir izveidota speciāla produktu līnija «Stop Violence In the Home». Ienākumus no to pārdošanas ziedos «Dardedzei», lai izveidotu un aprīkotu speciālu terapijas kabinetu. Uz produktiem – lūpu balzama, atslēgas piekariņa un T-krekla – ir šīs kampaņas simbols – mājā patvēries zieds. Kampaņas organizatori cer, ka šis simbols paudīs sabiedrības nostāju pret vardarbību ģimenēs.

Kampaņas rezultāti ir atkarīgi no sabiedrības ieinteresētības un vēlmes tajā iesaistīties, tā ir plānota ilgtermiņā – vismaz trīs gadus. Pēc «The Body Shop» veiktajiem aprēķiniem, gada laikā «Dardedzei» varētu tikt ziedoti aptuveni 10 tūkstoši latu.

Centrs pret vardarbību «Dardedze» ir divu nevalstisku organizāciju – Latvijas Bērnu fonda un «Centra pret vardarbību bērna un ģimenes atbalstam» – izveidota institūcija, kuru 2001. gadā 4. aprīlī atklāja Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Šī organizācija jau piekto gadu nodrošina daudzpusīgu profesionālu palīdzību sievietēm, bērniem un viņu ģimenēm.

Skumji apzināties, ka pasaulē ir cilvēki, kas spēj nodarīt pāri sievietēm un bērniem. Vēl sāpīgāk, ja pāridarītājs ir tuvs un pazīstams cilvēks. Centra «Dardedze» speciālistiem katru dienu nākas uzklausīt 5-10 stāstus par vardarbību ģimenē. Tie ir gan fiziskas, gan emocionālas un seksuālas vardarbības gadījumi. Bieži vien cietusī sieviete uzskata, ka tā ir viņas pašas problēma, un nevēlas nevienam stāstīt par pāridarījumiem. Taču vienmēr jāatceras, ka cietušais nav vainīgs pie tā, ka notikusi pret viņu vērsta vardarbība. Ikvienam ir tiesības dzīvot bez vardarbības!

Bērni, kas cietuši no vardarbības, pakļauti dažādiem riska faktoriem. Tā atstāj nopietnas psiholoģiskas sekas: depresiju, dusmas, trauksmi, pārmērīgu vainas un kauna izjūtu, grūtības koncentrēties, sliktas sekmes skolā, murgus, domas par pašnāvību, klaiņošanu un bēgšanu no mājām. Pētījumi pierādījuši, ka bez psiholoģiskas palīdzības daudzi no vardarbības upuriem nākotnē paši kļūst par varmākām. •