Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

Spilventiņš

 

Kubi

Gliemezis
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Taustāmais spilventiņš, mīkstais kubs un gliemezis

Inga Riekstiņa
http://www.musturs.lv

Spilventiņš

No jebkāda auduma, kas iepaticies, piegriež divas detaļas, neaizmirstot par vīļu tiesu. Saliek ar labajām pusēm kopā, blīvi nošuj trīs vīles – sanāk maisiņš, ko izvērš uz labo pusi. Piepilda maisiņu ar izvēlēto materiālu, ļoti rūpīgi aizšuj vīli vai nu ar šujmašīnu, vai ar rokām. Audumu var papildināt ar virsū šūtām detaļām – kabatām, aplikācijām, mežģīnēm, citu faktūru un krāsu audumu gabaliņiem, pogām, var arī likt vīlēs dažādas lentītes, mežģīnes un auklas. Tikai jāatceras, ka cilpas nedrīkst būt garas, citādi bērns var sapīties tajās. •

Kubi bumbu vietā

No stingra, vēlams slikti irstoša auduma piegriež sešus kvadrātus, rotā tos, ja vēlas, ar aplikācijām un sašuj kopā, veidojot kuba izklājumu.

Kad sašūts šāds izklājums, kubu veido telpisku, šujot kopā vīles, kā norādīts ar bultiņām. Jāsašuj visas vīles, izņemot vienu pēdējo, tā, lai veidotos kubs; izvērš uz labo pusi un piepilda. Pildījumam iesaku vilnu – dabisko vai sintētisko, plucinātu sinteponu vai smalki sagriezta kokvilnas auduma driskas. Lielākai jautrībai var iemest arī zvārguļus. Pēc tam aizšuj arī atlikušo vīli. Šādai mīkstai bumbas alternatīvai viena no labākajām īpašībām ir tā, ka rotaļlieta neapdraud logu rūtis. •

Gliemezis

Nepieciešamie materiāli: dziju atlikumi vismaz četrās krāsās, kopā apmēram 100 g, atbilstoša izmēra adāmadatas.

Darba gaita

Uzmet 50 valdziņus ar tumšāko krāsu. Ada uz divām adatām kreiliskajā rakstā (turpejošās kārtas kreiliski, atpakaļejošās – labiski), katru krāsu 4 rindas. Ik pēc 8 rindām abās pusēs norauc pa vienam valdziņam, līdz palikuši 26 valdziņi, tad darbu turpina nenoraucot, kamēr kopā noadītas 124 rindas.

Tad turpina uz 4 adatām un ar galvai paredzēto krāsu. Savienojuma vieta paliek virspusē. Noada 3 kārtas un tad sāk pieaudzēšanu.

Savienojuma vietai katrā pusē atstāj 2 valdziņus un pieaudzē simetriski katrā kārtā pa vienam valdziņam kreisajā pusē pirms un labajā pusē pēc šiem 2 valdziņiem. Pēc 4 kārtām sāk tādu pašu pieaudzēšanu, atstājot no savienojuma vietas 1 valdziņu (tātad kopā pieaudzē 4 vietās). Vēl pēc 5 kārtām pieaudzēšanu beidz. Kopā tagad ir 54 valdziņi. Ada 8 kārtas taisni un sāk noraukšanu. To veic, vienmērīgi sadalot valdziņus, 9 vietās – 3 reizes katrā otrajā rindā, tālāk katrā rindā, saadot 2 valdziņus kopā. Kad uz adatām palikuši 6 valdziņi, dziju norauj un, izvelkot cauri šiem valdziņiem, savelk.

Radziņus ada atsevišķi. Uzmet 8 valdziņus, ada pa apli, pēc 3 cm valdziņu skaitu dubulto, vēl pēc 1 cm saada pa 2 kopā un savelk ar diegu.

Astītei uzmet 30 valdziņus, sadala uz 4 adatām. 1. un 3. adatas pirmo valdziņu un 2. un 4. adatas pēdējo valdziņu ada kreiliski, pārējos labiski. Ada 8 kārtas, tad sāk veidot astes noraukumu: 1. un 3. adatā – kreiliskais valdziņš, noceļ labisko, izada nākamo labisko un nocelto pārceļ izadītajam; 2. un 4. adatā pēdējos 2 labiskos valdziņus saada kopā, izada kreilisko valdziņu. Pirmos 2 noraukumus izdara ik pēc 2 kārtām, tālāk katrā kārtā, kamēr atliek 8 valdziņi, ko savelk ar dziju.

Sašūšana

Nostiprina visus dziju galus. Piepilda ar vati vai citu pildījumu galvu, piešuj radziņus.

Saliek mājiņas adījumu uz pusēm plakaniski un aizšuj galu. Tad ieliek pildījumu un šuj vīli ciet (šuve sanāk uz augšu). Pēc tam mājiņu ritina no vidus ciet un visu laiku piefiksē ar diegu (lai labāk turas kopā). Piešuj astīti un podziņas acu vietās. •