Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

Zīmējums: Annemarta Kreituse

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 2 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Padomi cilvēkbērna zaļākai dzīvei

 

Bērns nav pieaugušā miniatūra. Viņš ir daudz uzņēmīgāks pret bīstamajām vielām, jo aug un elpo daudz intensīvāk nekā pieaugušais – proporcionāli savai masai.

 1. Ja par godu mazuļa nākšanai pasaulē remontē mājokli, dari to ne vēlāk kā mēnesi pirms bērniņa dzimšanas. Bet neaizmirsti, ka arī topošajai māmiņai un vēl nedzimušajam bērniņam krāsu un laku izgarojumi ir kaitīgi. Te derēs atziņa, ka pārlieka centība aptumšo prātu!
 2. Kad izvēlies bērnu kosmētiku, rūpīgi izlasi produktu sastāvu un nepērc tādus, kuru sastāvā ir minerāleļļas, mākslīgās smaržvielas un spirti, kā arī vielas, par kuru kaitīgumu informē ārsti un vides speciālisti. Atceries, ka pavisam mazam bērnam kosmētiskie līdzekļi nepieciešami minimāli, lielāko daļu pieprasījuma rada pati bērnu preču industrija.
 3. Baro mazuli ar krūti, cik ilgi vien iespējams. Turklāt rūpējies, lai tavs dzīvesveids ir veselīgs, ēd pati un dod arī bērnam tikai bioloģiski sertificētus produktus, dzer ūdeni, kam uz etiķetes rakstīts «dabīgs», elpo svaigu gaisu.
 4. Kamēr baro bērnu ar krūti, necenties novājēt, jo tā palielinās indīgo vielu koncentrācija tavā organismā.
 5. Izvairies no polikarbonāta plastmasas (PC) bērnu barošanas pudelītēm, kas var saturēt bisfenolu A – hormonu sistēmas darbību traucējošu ķīmisko vielu. Uz iepakojuma bisfenolu A apzīmē ar PC7 vai otrreizējās pārstrādes simbolu Nr. 7. Ja iespējams, barošana ar krūti vienmēr ir labākais risinājums.
 6. Izvairies no vairāk nekā divus gadus vecu PVC saturošu knupīšu un rotaļlietu lietošanas, jo tās var saturēt ftalātus. Eiropas Savienībā tos tagad aizliegts izmantot bērnu rotaļlietās, taču pārdošanā šādas mantiņas ir atrodamas vēl joprojām.
 7. Veļas mazgāšanai izmanto VAK analizētos un ieteiktos līdzekļus vai sarīvētas bērnu ziepes (skat. «Vides Vēstis» Nr.9, 2005).
 8. Izvairies no sadzīves ķīmijas lietošanas. Ievēro tīrību, bet necenties bērna apkārtnē radīt sterilu vidi, izmantojot daudz dažādu sadzīves ķīmijas līdzekļu.
 9. Izvēlies autiņbiksītes no nebalināta materiāla, bez mākslīgajām smaržvielām, bet vēl labāk – mazgājamās autiņbiksītes no kokvilnas.
 10. Dod bērnam rotaļlietas, kas gatavotas no dabiskiem materiāliem vai tādas, kas ražotas Eiropas Savienības valstīs, jo te aizliegts rotaļlietu gatavošanā izmantot kaitīgākās vielas. Dod priekšroku mantiņām, uz kuru iepakojuma rakstīts «Nesatur ftalātus». Izgatavo rotaļlietas pati no dažādiem mājās pieejamiem materiāliem, piemēram, pāri gultiņai novelkamu virteni var pagatavot ar zvaniņiem, maisiņā iebērtiem akmentiņiem, grabošām pogām.
 11. Gatavo savam bērnam tērpus pati no dabiskem materiāliem. Nepērc dziju, kas satur poliesteri, akrilu un citas mākslīgas šķiedras. Izvēlies ķīmiski neapstrādātas bērnu drēbītes, kas nesatur plastmasas elementus. Pērc drēbītes no bioloģiski audzētas kokvilnas.
 12. Pēc iespējas vairāk abi uzturieties svaigā gaisā: vēdini telpas, nelieto mākslīgos gaisa atsvaidzinātājus.
 13. Izmanto bērna pārnēsājamo lakatu – tad bērns ir ciešā kontaktā ar māti, jūt tās ķermeņa siltumu, sirdspukstus, jūtas droši un patīkami.
 14. Mīli savu bērnu no ieņemšanas brīža līdz sirmam vecumam, bieži runājies ar viņu un atturi no kaitīgiem kārdinājumiem.
 15. Esi mierīga, pārliecināta un harmoniska – tad tāds būs arī bērns.