Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

Nairobi Vita Jaunzeme iepazinās ar Nobela prēmijas laureāti Wangari Maathai.

«Pēdu» talcinieki.

«Pēdu» talcinieki.
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Izšautā lode atgriezīsies

Vita Jaunzeme
«Projekts «Pēdas»»

Ja domājat spēlēt «kariņus» ar Dabu, tad ziniet – tās ir spēles, kurās cilvēka izšautā lode vienmēr atgriezīsies pie viņa atpakaļ. Nav prognozējams, kad tas notiks – šajā dzīvē vai nākamajā –, vai tas notiks ar viņu pašu vai ar viņa bērniem un mazbērniem. Taču tas notiks – par to šaubu nav. Tādi ir Dabas likumi.

Savā visai mazajā un nenozīmīgajā vides aizsardzības praksē, kas apzināti un aktīvi četrus gadus norisinās «Projekts «Pēdas»» ietvaros, es regulāri saskaros ar mistisku laika apstākļu labvēlību, kad tiek organizētas mūsu talkas. No sākuma es to pamanīju viena pati un, tā bijīgi un ironiski smīnot par savu naivumu, ieminējos par šiem novērojumiem vienam no saviem palīgiem. Mēs pasmējāmies par šādu pašsacerētu pasaku, ka esam apveltīti ar spējām aizbaidīt mākoņus. Bet nākamajā gadā to jau pamanīja vēl daži. Un tagad to ievērojuši daudzi, un man ir mazliet neomulīgi paziņot, ka tik tiešām – mūsu talkās lietus nelīst pat tad, kad tas tiek laika prognozēs oficiāli izziņots. Vai arī, ja lietus ir sācies, tad talkas laikā – uz trīs četrām stundām – tas pāriet. Mēs to neesam varējuši izskaidrot... Protams, ka tā ir tikai sakritība... kas turpinās jau četru gadu garumā.

Bet varbūt ir tā, ka Daba zina, ko dara, un Tā (Viņa) ir daudz dzīvāka, nekā mēs savā prātā to esam klasificējuši? Un ja daudzi cilvēki grib Tai (Viņai) palīdzēt, tad arī Viņa nāk pretī un cenšas pasargāt no pārmērīga slapjuma savus čaklos talciniekus?

2006. gadā man ļoti gribētos visiem novēlēt izprast dabas likumus un mazāk runāt par sekām, kas varētu mūs piemeklēt, bet censties kaut vai ar nelielu darbiņu kaut ko izdarīt, lai saglabātu vienīgo, bez kā cilvēks nevarēs izdzīvot, – tīru gaisu un tīru ūdeni.

Gaiss nebūs tīrs, ja nebūs koku. Ūdens nebūs tīrs, ja mēs to piemēslosim. Mēs nebūsim tīri un veseli, ja nesaudzēsim sevi, dabu un visu, kas ir ap mums. Jo mēs esam tikai un vienīgi dabas sastāvdaļa, un, citējot Jāni Kleinbergu, «Zeme ir vienīgais kuģis, ar kuru mums jālido šajā kosmosā, kamēr esam dzīvi» (J. Kleinbergs «Uz otru pusi»).

«Pēdas» Kenijā

Pērn man bija gods pārstāvēt «Projektu «Pēdas»» un Latvijas Olimpisko komiteju pasaules konferencē «Sports, Miers un Vide», kas notika Kenijā, Nairobi. Šo konferenci apmeklēja un tajā uzstājās izcila sieviete – 2004. gada Nobela prēmijas ieguvēja profesore Wangari Maathai. Viņa runāja tik saprotami un tik iedvesmojoši, ka visi konfe-rences dalībnieki atdzīvojās. Savas uzrunas beigās, kad kāds no dalībniekiem uzdeva jautājumu, vai viņas darbs ir pietiekams, lai glābtu mežus Āfrikā, profesore izstāstīja šādu stāstu.

«Kādā lielā mežā sākās ugunsgrēks. Visa dzīvā radība bēga prom no degošā meža. Viņi bēga, kamēr nonāca pie stāva krasta, kur mežs beidzās un sākās upe. Visi dzīvnieki un putni apstājās un gaidīja, kad ugunsgrēks beigsies. Tikai mazie zivju dzenīši nolidoja lejā pie upes un, paņēmuši savos mazajos knābīšos pa pilienam ūdens, lidoja atpakaļ uz degošo mežu – turp un atpakaļ, turp un atpakaļ. Viņi sāka dzēst lielo ugunsgrēku. Lielie zvēri teica, ka tas ir bezcerīgi. Un tikai noskatījās, kā strādāja dzenīši. Tomēr mazie putniņi nelikās mierā un turpināja lidot turp un atpakaļ, turp un atpakaļ ar ūdens pilieniem knābīšos. Viņiem pat nebija laika atbildēt. Viņi to darīja tāpēc, ka tas bija vienīgais un vislabākais, ko viņi varēja tajā brīdī izdarīt.»

Savu uzstāšanos profesore beidza ar teikumu: «Es esmu tikai mazs putniņš un daru vislabāko, ko šajā brīdī varu izdarīt.»

«Projekta «Pēdas»» vārdā novēlu visiem šogad vismaz kaut ko izdarīt dabas labā un nekad nepadoties, lai cik bezcerīga izskatītos cīņa. •

 

«Projektu «Pēdas»» jau trešo gadu saista sadarbība ar Rīgas domi, un, pateicoties Rīgas Vides aizsardzības fonda piešķirtajiem līdzekļiem, mēs līdz šim esam veiksmīgi organizējuši daudzas talkas Rīgā. Kopā 53 talkas, kurās piedalījās ap 8000 jauniešu.

Tuvāka informācija mūsu mājas lapā: http://www.pedas.lv