Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

Zīmējums: Annemarta Kreituse

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 2 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Ducis padomu enerģijas taupīšanai

 

Taupīšana nav nabadzības izpausme, bet gan godprātīga attieksme pret planētu Zeme, kas ir tik neticami toleranta pret negausīgo civilizāciju.

 

 1. Sāc ar mitekļa logu un durvju aizdrīvēšanu!
 2. Ja nepieciešams, nomaini parastos logus pret koka pakešlogiem. Plastmasas logi tika radīti kā pagaidu logu veids, turklāt tie gatavoti no kaitīgā polivinilhlorīda jeb PVC.
 3. Izvēlies logus ar selektīvajiem stikliem. Šī stikla virsma klāta ar plānu, metāloksīda materiālu, kas neaiztur saules gaismu un siltumu, turklāt nelaiž to laukā. Lai iegūtu maksimālu siltumizolācijas efektu, starp pakešlogu stikliem pilda argonu, šī gāze iegūta no sašķidrināta gaisa un ir ar labām siltumizolācijas īpašībām.
 4. Siltini ēkas sienas! Visza- ļākais risinājums ir ekovate, kas gatavota no sasmalcinātas makulatūras.
 5. Kurini mazāk vai noregulē sildelementus uz zemāku temperatūru! Katrs grāds ietaupa aptuveni 6% kurināšanai patērētās enerģijas, taču jāsalst nav.
 6. Labāk vēdini ātri un pamatīgi – vairākas reizes dienā logu plaši atver uz dažām minūtēm, nevis visu dienu turi logu puspavērtu.
 7. Izvēlies A klases enerģiju taupošu sadzīves tehniku.
 8. Biežāk nomazgā logus un lustras, lai gaismas ceļā nav šķēršļu.
 9. Lietojot ekonomiskās spuldzes, var ievērojami ietaupīt elektrību. Salīdzinot ar parastajām spuldzēm vienādā apgaismojumā, tās patērē līdz pat 80% mazāk enerģijas. Parastā spuldze gaismā pārvērš tikai 10% patērētās enerģijas, turpretī energotaupošā – 40%. Tā kā taupošās spuldzes nolietojas pēc ieslēgšanas-izslēgšanas reižu skaita, skrūvē tās tur, kur gaisma vajadzīga ilgu laiku.
 10. Izvairies braukt ar automašīnu īsus attālumus. Kad motors ir auksts, degvielas patēriņš un izplūdes gāzu daudzums ir īpaši liels. Un, tā kā katalizators, kad tas vēl ir auksts, nedarbojas, visas izplūdes gāzes nefiltrētas nokļūst gaisā.
 11. Braukt ar sabiedrisko transportu ir gan ātrāk, gan taupīgāk enerģijas patēriņa ziņā. Īsus attālumus vislabāk pārvarēt kājām vai ar divriteni. Tas nāks par labu tavai un arī klimata veselībai.
 12. No dzīves jāņem ne daudz, ne maz, bet tā, lai pietiek.