Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 8 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Mājsaimniecības ķīmijas alternatīvas

Ingrīda Strazdiņa


Mēs ļoti ceram, ka arī jūs arvien vairāk domājat par to, kā radīt veselīgu, drošu un tīru vidi savās mājās. Tāpēc vēlamies dalīties vērtīgos padomos un parādīt, ka sintētisku un bieži vien toksisku ķīmisku vielu vietā var lietot dabiskas un tās sniedz tādu pašu rezultātu, turklāt bez kaitīgas blakus iedarbības uz vidi un veselību. Varbūt var šķist, ka uz visa lielā dabas piesārņojuma fona mūsu mazie zaļie darbiņi jau neko nemainīs. Taču ikviens nelielais piesārņojums sasummējas lielās vides problēmās.


 

Mēs visi atstājam aiz sevis ekoloģisko «pēdas nospiedumu» atkarībā no tā, kāds mēs katrs esam kā patērētājs un lietotājs. Mums ir izvēle pirkt mazāk, pirkt apdomīgāk, lietot lietas vairākkārt, šķirot atkritumus, tērēt mazāk degvielas, samazināt plastmasas produktu lietošanu, ēst bioloģisko pārtiku, samazināt pusfabrikātu lietošanu, izvēlēties dabiskus tīrīšanas līdzekļus mākslīgu vietā un sintētiskus materiālus savā mājā aizstāt ar dabiskiem.

Diemžēl visu labo lielveikalā nevar nopirkt. Labās lietas ir jāmeklē, jāradinās piedomāt pie mūsu ietekmes uz vidi. Tas var būt laikietilpīgāk, jo ir jāmeklē zaļi risinājumi un jāpārvar vēlme steidzīgajā dzīves ritmā neķēpāties ar to. Bet «ķēpāties» šajā gadījumā nozīmē rūpēties un saudzēt dabu, savu ģimeni un sevi.

Tīrīšana «vieglajā» veidā, izmantojot dažādos mākslīgos ķīmiskos līdzekļus diez vai ienesīs jūsu dzīvē to harmoniju un mīlīgumu, ar kuru reklāmas cenšas mūs vilināt. Tikai neliela daļa ķīmisko vielu, no kurām izgatavoti tīrīšanas, higiēnas un kosmētiskie līdzekļi, ir pārbaudītas. Daudzās ikdienā lietotās precēs ir vielas, kas, ilgstoši lietotas, ietekmē veselību un piesārņo vidi. Ir taču tik patīkami būt mājās, kas ir brīvas no ķīmijas, turklāt gan izskatās, gan smaržo lieliski. Lai to sasniegtu, ir jāmaina savi ieradumi.

Vienkāršākais veids ir pirkt videi un veselībai draudzīgus produktus. Tos var pazīt pēc īpašiem vides marķējumiem uz produkta iepakojuma (piemēram, Ziemeļu gulbis skandināvu precēm), varat uzticēties ražotāja labajai reputācijai (tas ir pazīstams kā videi draudzīgu preču ražotājs vai, piemēram, saņēmis ISO 14 001 standartu par vides pārvaldības ieviešanu ražotnē), varat uzticēties īpašiem ekoveikaliem vai videi draudzīgu preču izplatītājiem, varat arī paši pētīt produktu sastāvu no informācijas uz iepakojuma.

Lai jums būtu vieglāk orientēties plašajā mazgāšanas līdzekļu piedāvājumā, Vides aizsardzības klubs ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu jau vairākus gadus tos pēta, veicot analīzes laboratorijās, salīdzinot sastāvu pēc ražotāju sniegtās informācijas uz iepakojuma un ražotāju atbildēm par savu produktu sastāvu. Šobrīd VAK kā videi mazāk kaitīgus iesaka lietot mazgāšanas līdzekļus, kas redzami tabulās.

Lai arī citas sadzīves ķīmijas produktu grupas VAK pagaidām nav pārbaudījis tik rūpīgi kā šīs, tomēr ir pamats domāt, ka arī citus produktus drošāk ir izvēlēties ar zīmoliem, kas atkārtojas abos šais sarakstos.

Tīrība mājās ir ļoti svarīga, taču bieži vien mēs pārāk daudz aizraujamies ar ķīmiskajiem tīrīšanas līdzekļiem, lietojot tos pārāk lielos apjomos. Piemēram, videi draudzīgs tīrīšanas veids ir īpašu šķiedru lupatiņas, kuru lietošanai vajadzīgs vienīgi ūdens. Alternatīvas tīrīšanas metodes sniedz tikpat efektīvu rezultātu un tām nav potenciāli kaitīgas ietekmes uz mūsu veselību un vidi. Varbūt jūs paši vēlētos pagatavot kādu tīrīšanas līdzekli, tādējādi ietaupot arī savus līdzekļus?

Ļoti labs universāls tīrīšanas līdzeklis ir ziepes un karsts ūdens, kam pievienots nedaudz mazgājamās sodas (nātrija karbonāta). Šādā pavisam vienkāršā veidā jūs varat paveikt lielu daļu tīrīšanas darbu. Mazgājamā soda lieliski mīkstina ūdeni, turklāt ir pavisam dabisks produkts, kas neatstāj negatīvu ietekmi ne uz vidi, ne uz veselību. Tā labi notīra taukus un ir efektīvs krāsotu sienu, cietu grīdu un virtuves virsmu tīrīšanas līdzeklis. Varat izmantot arī dzeramo sodu. Galda sāls būs viegli abrazīvs tīrīšanas līdzeklis, turklāt tas arī dezinficē. Baltais etiķis lieliski tiek galā ar netīrumiem. To var izmantot stikla un flīžu tīrīšanai, kā arī tējas nosēdumu izmazgāšanai no krūzītēm un tējkannām. Sajaucot etiķi kopā ar sāli vai dzeramo sodu, iegūsiet lielisku misiņa un vara spodrinātāju. Citrona sula ir viens no lieliskākajiem dabiskajiem tīrīšanas līdzekļiem – nekaitīgs un smaržīgs, un to var izmantot ļoti daudzos veidos, jo tā tīrīšanas spējas ir fantastiskas. Boraks ir minerāls, ko mazos apjomos var izmantot traipu, pelējuma un smaku noņemšanai. Taču tas satur boru, kurš nesadalās, tāpēc ar tā izmantošanu nevajadzētu aizrauties. Visām ēteriskajām eļļām – tējas koka, citrusa, timiāna, eikalipta, salvijas – ir dezinficējošas īpašības, un tās var pievienot jebkuram no iepriekš minētajiem dabiskajiem tīrīšanas līdzekļiem, lai piešķirtu aromātu. Pērkot ēteriskās eļļas, ir jāpārliecinās, ka tās patiešām ir kvalitatīvas un īstas, un tās jāglabā vēsā, tumšā vietā. Arī greipfrūta sēklu ekstrakts darbojas kā dezinficētājs.

Grīda

Lai iztīrītu taukus no koka vai korķa grīdām, keramikas vai akmens flīzēm, lietojiet tīrīšanas līdzekli, kura recepte sniegta iepriekš. Lai iztīrītu pamatīgākus tauku traipus, pārkaisiet tos ar dzeramo sodu un pēc 30 minūtēm notīriet.

Virtuves virsma

Netīras vai smakojošas koka virsmas, piemēram, griežamos dēlīšus, noberziet ar maisījumu no puses citrona sulas, kas sajaukta ar vienu tējkaroti galda sāls. Alternatīva ir dzeramās sodas pasta. Dzeramā soda ir viens no visnoderīgākajiem dabiskajiem produktiem, kuru mums vajadzētu turēt savā virtuvē. Dzeramās sodas pasta nav abrazīva un to var izmantot hroma un alumīnija virsmu tīrīšanai, katlu, pannu un ledusskapja iekšpuses tīrīšanai. Ņem mīkstu lupatiņu, uzliek pastu un tīra.

Pastas pagatavošana ir pavisam vienkārša: izšķīdina 4 ēdamkarotes dzeramās sodas 4 ēdamkarotēs ūdens.

Izlietne

Izlietni tīriet ar šādu maisījumu: 25 g galda sāls un 300 ml ūdens. Sāls ir dezinficējoša un abrazīva. Ar citrona gabalu var iztīrīt tējas traipus – netīrā vieta vienkārši jāpaberzē ar pārgrieztu citronu.

Katli un pannas

Ar mitru lupatiņu un dzeramās sodas pastu izberziet katlu vai pannu, pēc tam to izskalojiet. Piededzinātā pannā plānā kārtiņā iekaisiet dzeramo sodu un pārlejiet ar verdošu ūdeni. Atstājiet uz nakti, pēc tam iztīriet.

Kā uzturēt tīru mājsaimniecības tehniku

Lai nesabojātu speciālās virsmas, kuras ir viegli saskrāpējamas, svarīgi ir lietot pareizus abrazīvus tīrītājus.

Ledusskapis

Ledusskapja iekšpusi tīra ar dzeramās sodas pastu. Pasta likvidē arī smakas. Durvis tīra ar mitru lupatiņu, traipu tīrīšanai izmanto dzeramās sodas pastu.

Tējkanna

Lai noņemtu katlakmeni tējkannā, izlej no tās ūdeni un sildelementu pārlej ar balto etiķi. Atstāj uz stundu, tad izskalo ar aukstu ūdeni.

Gaisa atsvaidzinātāji

Sintētiskās smaržvielas parasti izgatavo uz naftas produktu bāzes, un tās var izraisīt alerģiskas reakcijas. Lai produkti saglabātos, tiem bieži pievieno formaldehīdu, kuram arī piemīt alerģiju izraisošas īpašības.

Pats galvenais ir telpas bieži vēdināt. Puķes rada lielisku aromātu. Hiacintes, frēzijas, lilijas, jasmīni gan podiņos, gan vāzēs. Virtuvē kaut kur piekariet rozmarīna vai piparmētras buntīti, vai lauru koka zariņu – saberžot lapiņas, tās jauki smaržos. Svaigums un jauks aromāts mājas vidi padara ne tikai mīlīgu un patīkamu, bet tiem ir arī pozitīva psiholoģiska iedarbība – nomierinoša vai, tieši otrādi, uzmundrinoša.

Lai izvairītos no nepatīkamām smakām mājās, bieži iztukšojiet atkritumu spaini, atkritumu maisā iekaisiet dzeramo sodu.

Ja vēlaties gaisa atsvaidzinātāju, nepērciet to lielveikalā. Pavisam vienkārši to varat pagatavot pats: pudelē ar smidzinātāju ielejiet 100 ml ūdens, tam pievienojiet 10 pilienus ēteriskās eļļas un kārtīgi sakratiet, pēc tam vienkārši mazliet izsmidziniet gaisā.

Der noskaidrot, kāda ir dažādu ēterisko eļļu iedarbība, lai varētu izvēlēties sev tīkamāko.

Jaukam aromātam un arī skatam var pagatavot kompozīciju no kaltētiem augiem vai puķu ziedlapiņām: piparmētra, salvija, priede, timiāns, citronvībotne, lauru lapas, rozmarīns, citronliāna, rožu ģerānija, ģerānija ar citrona smaržu, smaržīgās rozes un lavanda – tās sajauc ar maltu kanēli vai krustnagliņām, nedaudz pievieno maltu īrisa sakni (tā ir dabisks konservants) un liek traukā. Laiku pa laikam viegli jāsamaisa, lai tas labāk smaržotu. Kad smarža izzūd, to atjauno ar dažiem ēteriskās eļļas pilieniem. •

 

Veļas mazgāšanai izvēlieties:

 • «Mini Risk»
 • «Sodasan»
 • «LV»
 • «Bio Est»
 • «Sonet»
 • «AlmaWin»
 • «SA8» («Amway»)
 • «Neutral»
 • «Ariel sensitive» un «Ariel hydractive»
 • «Kastani»
 • «Rex» gēlu
 • «Perwoll» gēlu un pulveri
 • «G1» (GNLD»)
 • «Persil sensitive» gēlu un pulveri, «Persil» gēlu
 • «Frosch»

Trauku mazgāšanai ar rokām izvēlieties:

 • «Neutral»
 • «Sodasan»
 • «Mini Risk»
 • «Mairi»
 • «Sonet»
 • «AlmaWin»
 • «Pur balsam»
 • «Ream Clean Care»
 • «LDC» («GNLD»)
 • «Kron Star Balsam»
 • «Zilgme» balzamu
 • «Dish Drops» (Amway»)
 • «Frosch»
 • «Zoluška»
 • «LV»
 • «Ream ultra plus»
 • «Safo»

Dažādu virsmu tīrīšanas līdzeklis
600 ml baltā etiķa
300 ml ūdens
20-30 pilieni eikalipta eļļas

Etiķi ielej pudelē ar smidzinātāju, pievieno ūdeni un eikaliptu eļļu. Kārtīgi sakrata. Lietojot vienkārši izsmidzina. To var sagatavot arī parastā traukā un nedaudz uzliet uz lupatiņas. Notīra taukus un citus netīrumus, lieliski un svaigi smaržo, ir lēts un tajā nav mākslīgu ķīmisku produktu. Izmantojiet to nerūsējoša tērauda izlietņu, trauku žāvētāju, flīžu, koka virsmu, plastmasas apdaru un izstrādājumu (piemēram, tālruņa) tīrīšanai. Virsmas pēc tīrīšanas ar šo līdzekli nav jāskalo.

 

Rakstā izmantota Rozamondas Ričardsones grāmata «Padomi un ieteikumi mājai».
Papildu informāciju varat atrast internetā: http://www.zb-zeme.lv/paterins