Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 6 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Kūdras eliksīrs

 

Pirms diviem gadiem žurnālā «Vides Vēstīs» jau stāstījām, ka Latvijas zinātnieki izstrādā jaunu tehnoloģisku paņēmienu, lai no kūdras iegūtu lielisku augšanas eliksīru. Šo metodi sauc par kavitāciju, ko var raksturot, kā burbuļu veidošanos un plīšanu kustībā esošā šķidrumā, atbrīvojoties lielam enerģijas daudzumam. Laboratorijas apstākļos tehnoloģija izmēģināta jau pirms vairākiem gadiem un ar tās palīdzību līdz šūnu (molekulāram) līmenim var sajaukt dažādas vielas, piemēram, eļļu ar ūdeni, lai emulsija ilgi nenoslāņotos. Hidrauliskajā plūsmā iespējams vielas arī dispersi «samalt», piemēram, molekulāri sadalot kūdru, atbrīvojas augiem un mikroorganismiem pieejamā formā, kūdrā esošās humīnskābes.

Zinātnieku un uzņēmēju vairāku gadu sadarbības rezultātā, ar RTU profesora S. Cifanska kavitācijas reaktoru, šogad rūpnieciski uzsākta humīnvielu ieguve no kūdras. Pateicoties jaunajai tehnoloģijai un SIA Zinātniski pētnieciskā ražošanas firmas «INTELLECTUAL RESOURCE» investīcijām, Latvijā plašam pielietojumam pieejams lēts, videi draudzīgs un bioloģiski aktīvs produkts «Kūdras eliksīrs 1».

Tas ir dabisks mēslojums no Latvijas kūdras, kurā galvenā nozīme ir nevis augu barības vielu daudzumam, bet gan tā sastāvā esošo «atbrīvoto» humīnvielām īpašībām, kuras veicina augu augšanu un uzlabo augsni. Tas ir «dzīvais» mēslojums, kas iedarbojas kompleksi un ne mazāk kā trīs gadu garumā. Humīnvielas dod iespēju samazināt komposta un kūtsmēslu daudzumu augsnes mēslošanai, bet saimniecībās, kur šī mēslojuma ir daudz, humīnvielas palīdz tos ievērojami ātrāk nogatavināt. Apstrādāts komposts nobriest par 1–3 mēnešiem ātrāk, jo humīnvielas stimulē komposta masā esošo mikroorganismu vairošanos un aktivitāti.

Pasaulē humīnvielu ražošana nav jaunums. Taču ar līdzšinējām metodēm ražotie preparāti bija dārgi, un lielākoties tos izmanto tikai kā piedevu minerālmēsliem – to efektivitātes uzlabošanai.

Izmantojot jauno humīnvielu preparātu «Kūdras eliksīrs 1» augļu, ogu, dārzeņu un graudaugu audzēšanā, gatavajā produkcijā ievērojami (1,5–2 reizes) pazeminās nitrātu daudzums un atsevišķām kultūrām par 1,5 – 2 nedēļām paātrinās ražas ienākšanās. Īpaši ieteicams «Kūdras eliksīru 1» lietot saimniecībās, kas atrodas līdzās autoceļiem, jo humīnvielas darbojas kā lielisks oksidants, oksidējot svinu, dzīvsudraba savienojumus, pesticīdus un citus tehniskā piesārņojuma produktus. Humīnvielu izmantošana ir neatsverama un dod labus rezultātus pat ekstremālos apstākļos – nepietiekamā apgaismojumā, sausumā, krasās temperatūras maiņās, salnās vai lielā mitrumā – audzētiem augiem.

Jaunais mēslošanas līdzeklis ieteicams graudaugu, eļļas augu, augļu koku, dārzeņu (sevišķi tomātu un gurķu), istabas augu sakņu apstrādei un sakņu mērcēšanai, tas ir labs sēklu kodināšanas līdzeklis. Līdzekli var izmantot arī griezto ziedu ilgākai uzglabāšanai ūdenī.

Uzmanību! Humīnvielas ir bioloģiski aktīvas, tās iedarbojas jau 0,004% koncentrācijā. Labāk uzsākt pielietojumu ar mazākām devām, pakāpeniski palielinot tās līdz vajadzīgajai, jo pārdozējot augi pārstāj augt un aiziet bojā.

Ieteicams izmantot visās augu attīstības stadijās: mērcējot sēklu, izstādot stādus un spraudeņus pirms ziedēšanas un augļu aizmešanās un ienākšanās, aplejot augu saknes un apsmidzinot pašus augus. Skābenes, redīsus, dilles, pētersīļus, sīpolus, salātus, rāceņus pietiekami laistīt 3–4 reizes sezonā. Tomātus un gurķus pirmoreiz laista, kad izstāda sēklas, un pēc tam katru otro nedēļu. Ja tomātiem sāk stipri palielināties stublājs un laksti, sakņu laistīšanu nomaina ar ziednešu apsmidzināšanu. Kāpostus, patisonus, piparus, kabačus, bietes, burkānus ieteicams laistīt vienu reizi nedēļā. Ogu krūmus un augļu kokus miglo 6 reizes sezonā – pirms lapu izplaukšanas, ziedpumpuru fāzē, pēc noziedēšanas, jauno ziedpumpuru veidošanās fāzē un divas reizes augļu intensīvas veidošanās fāzē. Sakarā ar to, ka humīnvielas ir bioloģiski aktīvas, nepārdozējiet noteiktās devas. •