Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

Šī ēka paredzēta šķirotu atkritumu apstrādei

Siltumā un ērtos apstākļos...

... seši strādnieki pāršķiro šķiroto atkritumu konteineru saturu...

... pēc tam otrreizējās izejvielas sapresē ķīpās un pārdod pārstrādes uzņēmumam

Baltais sniega lauks ir visām vides prasībām sagatavots. Koka zarā šūpojas oranžs putnu biedēklis

Autore ar poligona direktoru Ģirtu Kuplo dienu pirms poligona atklāšanas
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Modernākais atkritumu poligons Latvijā

Anitra Tooma
Aivara Rijnieka-Tooma foto


2004.gada 3.decembrī Cēsu rajona Stalbes pagasta Daibē svinīgi atklāja modernāko cieto sadzīves atkritumu (CSA) noglabāšanas poligonu Latvijā. Poligona būvniecība izmaksāja 3 998 799 eiro jeb Ls 2 661 214. Projekta realizācijai piesaistīts Eiropas Savienības ISPA programmas 70% līdzfinansējums jeb 2 655 749 eiro (1 827 155 latu). Pārējais ir valsts, Ziemeļvidzemes reģiona pašvaldību un SIA «Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija» (ZAAO) kredītlīdzekļi.

ZAAO ir 82 Ziemeļvidzemes pašvaldību 1998.gadā dibināta organizācija, kas pirmos pakalpojumus sāka sniegt 1999.gada vasarā.


 

Daibes poligons nu ir vienīgā Ziemeļvidzemes reģiona cieto sadzīves atkritumu apstrādes un noglabāšanas vieta, kas pilnībā atbilst Latvijas un Eiropas Savienības likumdošanas prasībām, tādēļ tiek slēgtas atkritumu izgāztuves Valmieras rajona Kocēnos, pie Limbažiem un Valkas, kas vēl līdz gadu mijai pieņēma atkritumus.

Darbs vietējiem iedzīvotājiem

Pirmo reizi Latvijā ir ierīkota otrreiz izmantojamo atkritumu šķirošanas līnija. Tur komfortablos apstākļos divās maiņās strādā 12 vietējie iedzīvotāji. Iepriecina fakts, ka viņi par šo darbu saņem aptuveni tikpat, cik ministrijas referenti.

Otrreizēji pārstrādājamo materiālu šķirošanas līnija ražota Zviedrijā, un tā izmaksājusi 600 000 eiro. Pie konveijera ir sešas darba vietas materiālu šķirošanai. Kad sašķiroti, atkritumus sapresē ķīpās, un tie gatavi otrreizējai pārstrādei. Līnijas jauda ir 10 000 tonnu gadā. Kad biju Daibē, strādnieki pāršķiroja to, ko iedzīvotāji sabēruši šķiroto atkritumu konteineros: todien tas bija polietilēns, papīrs un kartons. Taču tam visam pa vidu varot atrast pat gurķu burkas.

Daibē izveidots arī šķirotu atkritumu pieņemšanas laukums, kur cilvēki bez maksas var nodot šķirotus atkritumus, piemēram, papīru, stiklu, plastmasu, kā arī sadzīves bīstamos atkritumus, piemēram, baterijas, krāsu skārdenes. Pakāpeniski tiks ierīkoti deviņi šādi laukumi visā Vidzemē. Jau ilgāku laiku sekmīgi darbojas šķirotu atkritumu nodošanas laukumi Salacgrīvā, Cēsīs, Valmierā, Rūjienā. Tādi ierīkoti arī Limbažos, Valkā un Alojā.

Šūnā bērs tikai nešķirotos atkritumus

Poligonā izbūvēta CSA noglabāšanas šūna un ierīkots kompostēšanas laukums, lai samazinātu kopējo deponējamo atkritumu daudzumu. Gatavo kompostu izmantos sablietēto atkritumu kārtu pārklāšanai. CSA šūnā noglabās tikai nešķirotos atkritumus. Tā pamatā ir metru biezs māla slānis, kas pārklāts ar speciālu ģeotekstilu un aizsargājošu biezu plēvi. Jo Vidzemes iedzīvotāji rūpīgāk šķiros atkritumus, jo lēnāk pildīsies noglabāšanas šūna un ilgāku laiku nebūs jābūvē nākamā. Kad atkritumu kalns būs aptuveni 20 m augsts, kaudzi noklās ar māla un trūdzemes kārtām un apsēs ar zālīti.

Halovīna svētki visu gadu

Apstaigājot balti apsnigušo poligonu, izbrīnīta pamanīju kokos sakārtus lielus oranžus ķirbjveidīgus balonus ar dusmīgām sejām. Vaicāju poligona direktoram Ģirtam Kuplajam, vai tad viņi svinējuši Vispasaules spoku dienu Halovīnu? Bet viņš nopietni sāka skaidrot putnu biedēšanas modernākos paņēmienus. Un tad sāka skanēt trauksmaini ķērcieni. Visu izgāztuves mīlošu putnu sugu saucienus raidīja īpaši ieprogrammējama sistēma. Poligona teritorijā izvietotas arī aizplombētas žurku un peļu lamatas, lai deratizācijas speciālisti varētu veikt grauzēju izplatības monitoringu un izvēlēties labāko apkarošanas veidu. Miera nebūs arī prusakiem: ja uz ķeramlentēm kāds parādīsies, plāni klāsies visiem sugas brāļiem.

Mūžs trejdeviņu gadu garumā

Daibes CSA poligona paredzētais darbības laiks ir aptuveni 28 gadi. Atkritumus iecerēts noglabāt pakāpeniski četros sektoros. Poligonā ierīkota automātiskā virszemes ūdeņu monitoringa sistēma, kas regulāri pārbauda piesārņojuma līmeni.

Lai atkritumu masas infiltrāts nenonāktu gruntsūdeņos, to savāks nosēdakās un vedīs uz Valmieras attīrīšanas iekārtām. Ar laiku no šīs masas plānots iegūt biogāzi, ar ko apsildīs poligona ēkas.

Pagastvecis sāk ticēt brīnumiem

Nedēļu pēc Daibes poligona atklāšanas svētkiem man zvanīja Stalbes pagasta vecākais Alfs Lapsiņš un priecīgi stāstīja, ka todien tikai mazu brītiņu parunājies ar vides ministru Raimondu Vējoni, pastāstījis par pagasta vides problēmām. Arī par Rozulas ciemu, kam vajadzīgas jaunas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas. Brīnumi sākušies pēc dažām dienām, kad Lapsiņa kungam zvanījis «Vides projektu» darbinieks un lūdzis atļauju sākt attīrīšanas iekārtas projektēšanas darbus, bet decembra nogalē Latvijas Vides aizsardzības fonds tam piešķīra naudu.

Arī tad, kad visai valstij svarīgs vides objekts jau uzbūvēts, ir ļoti svarīgi nepiemirst – kāda pagasta iedzīvotāji ir atļāvuši uz savas zemes risināt novadam un Latvijai sāpīgas problēmas. Šo pašvaldību projektiem līdzekļi no VAF jāpiešķir pirmām kārtām. •