Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

Irēna un Egils Dangas

Kārlis un Laima Zirdziņi

Linda Ratkeviča

Gunārs Laicāns

Daina Bērende (pirmā no labās)
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemta 1 atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

«Sējēja» balvas ieguvēji vides nominācijās

Kristīne Apsīte


Jau 11 gadus Latvijā tiek pasniegtas «Sējēja» balvas. Un ne tikai čaklākajiem un veiksmīgākajiem lopkopjiem, augkopjiem, mazpulcēniem un zinātniekiem, bet arī tiem, kas prot zaļi saimniekot. Šīs balvas sarūpē Vides ministrija. Atgādināšu, ka «Sējēja» balvas laureāti saņem 1000 latu, sudraba piemiņas medaļu un diplomu. Veicināšanas balvas ir Ls 500 vērtas. Tie, kam konkursa žūrija vēlas pateikties par piedalīšanos, saņem diplomu un dāvanu karti. 2004.gadā «Sējēja» balvas laureātu sumināšana notika 10.decembrī Kongresu namā. Vides ministrs Raimonds Vējonis un parlamentārais sekretārs Guntis Puķītis apbalvoja bioloģiskos zemniekus, zaļi sertificēto viesu namu saimniekus, dabas saimniecību kopējus un videi draudzīgāko pašvaldību.


 

Videi draudzīgās saimniekošanas grupā par laureātiem atzina Irēnu un Egilu Dangas. Viņi saimnieko Egila dzimtas mājās Rīgas rajona Mālpils pagasta Liepkalnos-Vēžos. Latvijas brīvvalsts laikā šī bija paraugsaimniecība ar lielisku ganāmpulku. Tagad Liepkalnos audzē ārstniecības augus, un 4 ha plašais augļu dārzs ir viens no lielākajiem bioloģiski sertificētajiem augļu dārziem valstī. Turklāt Liepkalnu pagrabā glabājas ļoti kvalitatīvi kartupeļi. Un tas nav viss – Irēnai vēl pietika spēka izveidot un vadīt Rīgas Centrāltirgū bioloģisko produktu stendu.

Veicināšanas balvas saņēma vairāki zaļie zemnieki, kas tikai nesen stājušies uz bioloģiskās saimniekošanas takas: Oskars un Gundega Jēkabsoni no Tukuma rajona Džūkstes pagasta Geidām, Maigonis Emars no Kuldīgas rajona Padures pagasta Medulājiem un Leontīna Grinberga no Bauskas rajona Vecumnieku pagasta.

Katru gadu ļoti spēcīga konkurence jāpārvar zaļi sertificēto tūrisma saimniecību saimniekiem. Par «Sējēja» laureātiem lauku tūrisma saimniecību grupā kļuva divas lieliskas saimniecības:

Kārlis un Laima Zirdziņi Cēsu rajona Amatas pagastā Ezerklabos viesiem ierīkojuši gan Meža namiņu, gan ērtu brīvdienu māju. Parasti viesi saimniekus un citus ciemiņus pat nesatiek, viņi var mierīgi baudīt savu divvientulību pie dabas krūts.

Arī par Lindas un Valta Ratkeviču aprūpēto viesu namu «Zaķi», kas atrodas uz Ogres un Aizkraukles rajona robežas Daugavas kreisajā krastā, varu teikt vien cildinošus vārdus. Pērn «Zaķu» viesmīlību baudīja arī «Vides Vēstu» kolektīvs. Leldes Stumbres sarunu ar Lindu varat pārlasīt pagājušā gada maija/jūnija žurnālā.

Veicināšanas balvu pasniedza Bauskas rajona Iecavas novada Bērziņu saimniekiem Pastaru ģimenei. Pateicības balvu par piedalīšanos saņēma Serškānu ģimene no Krāslavas rajona Ūdrīšu pagasta, Laumu dabas un atpūtas parka saimnieki Riekstiņu ģimene un Rēzeknes rajona Ozolmuižas pagasta Untumu saimnieks A.Lebeds.

Iespējams, ka savu zaļo pasaulīti daudz vieglāk uzturēt vienā lauku sētā, taču īpaši cildināmi tie, kas spēj zaļās idejas realizēt visā pagastā. 2004.gadā pēc «Sējēja» balvas uz Kongresu nama skatuves kāpa Latvijas lielākā – Dundagas – pagasta priekšsēdētājs Gunārs Laicāns. Pagasts ir bagāts ne tikai ar mežiem (70%), bet arī daudziem dabas liegumiem un aizsargājamiem dabas retumiem. Ceļotājs te nejutīsies pamests: Dundagas tūrisma centrs atvērts septiņas dienas nedēļā, te ir kur paēst, pārnakšņot. Vides aprindās pazīstamais žurnālists Alnis Auziņš pārcēlies uz Dundagu un tagad veido vietējo avīzi «Dundadznieks» (http://www.dundaga.lv/avize).

2003.gadā tika ieviesta vēl viena «Sējēja» balvas nominācija: dabas saimniecības. 2004.gadā izcilākā dabas saimniecība padevusies tāda varena – viss Gudenieku pagasts. Pagasta priekšsēdētāja Daina Bērende neslēpj ne pārsteigumu, ne prieku. Tā kā desmito daļu Gudenieku teritorijas aizņem Baltijā lielākā Zviedrijas kadiķu audze (106 ha), tad darba te pietiek. Jāatbrīvo paegļi no krūmiem, jāpļauj zāle, jāgana aitas...

Veicināšanas balvu dabas saimniecību grupā saņēma Talsu rajona Laidzes pagasta Krovalku saimniece I.Indriksone, bet pateicība par piedalīšanos Rēzeknes rajona Vērēmu pagasta Kalna Vīteru saimniekam V.Seržantam un Cēsu rajona Straupes pagasta «Vējiņi» saimniecei M.Muižniecei.