Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

Foto: Daiga Kalniņa
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 4 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Ūdens – tā ir dzīvība!

Vārdā «ūdens» apvienota ikvienam svarīgā dzīvības simbolika – visa dzīvā saikne ar Visumu: avota vienība ar upi, jūras vienība ar okeānu, lietus vienība ar debesīm un zemi. Cilvēka dzīvības procesu norisē ūdens ieņem otro vietu pēc gaisa. Trenēts cilvēks bez gaisa var nodzīvot ne vairāk kā 3–4 minūtes, pēc tam cilvēka smadzenēs sākas neatgriezeniski procesi. Bez ūdens var iztikt 4–5 dienas. Bez ēdiena – 40 dienas vai nedaudz vairāk, atkarībā no badošanās treniņa.

Jūs varat teikt: «Mēs taču esam uzauguši ar krāna ūdeni, bet vecmāmiņas un vectētiņi smēla to no akas vai avota.» Jā, bet pa šo laiku rūpniecība ir spērusi milzu soļus. Un cik pēdējos 20 gados ir bijis ekoloģisko katastrofu – Černobiļā, Sverdlovskā? Un cik ir tādu, par kurām mēs neko nemaz neuzzinām, jo ziņas par tām netiek atklātas? Piesārņojums nonāk augsnē, iztvaiko un reaģē ar ūdeni. Minerālmēsli, nitrāti, skābais lietus, notekūdeņi, izskalojumi no atkritumu izgāztuvēm, tankkuģu avārijas un ar to saistītās naftas izplūdes ūdenī! Diemžēl šis piesārņojums, ūdenim cirkulējot, nokļūst gruntsūdeņos un tālāk ūdenskrātuvēs, no kurām mēs ņemam dzeramo ūdeni. Ekoloģiskā situācija ar katru gadu pasliktinās. Katru gadu nāk klāt 500 jaunu, līdz šim nezināmu, ūdeni piesārņojošo vielu.

Brīnumainā osmoze

Pašreizējos apstākļos tikai reversās osmozes filtri var pasargāt mūs no ekoloģiskās nelaimes. Reversās osmozes tehnoloģija tika izstrādāta 1962.gadā jūras kara flotes vajadzībām, lai attīrītu jūras ūdeni un pārvērstu to par dzeramo ūdeni. Šādas ierīces tiek izmantotas pilotējamos kosmosa kuģos, bet vēlāk arī farmakoloģijā. Sākumā šis filtrs bija ļoti dārgs. Pēdējos gados tas pilnveidots un kļuvis pieejams ikvienam. Tagad ASV un Japānā šādi ūdens filtri darbojas gandrīz katrā ģimenē.

Hlora, nitrātu, amonjaka saturs ūdenī no krāna pārsniedz normas. Bet hlors, reaģējot ar ūdenī izšķīdinātiem organiskiem piemaisījumiem, veido kancerogēnus savienojumus un lēnām iznīcina cilvēku. Tas uzkrājas organismā un par 60% palielina onkoloģisko saslimšanu risku.

Pagājušā gadsimta 20.gados hloru sāka lietot kā dezinficējošu līdzekli pret holēru, bet nu mēs izjūtam tā sekas. Visizplatītākās slimības ir prostatas vēzis vīriešiem un krūts vēzis vai mioma sievietēm. Onkoloģisko saslimšanu ziņā Latvija ir pirmajās rindās Eiropas valstu vidū! Onkoloģija ir kļuvusi jaunāka. Ja 1960.–65.gadā ar onkoloģiskām slimībām pārsvarā slimoja padzīvojuši cilvēki, tad pašlaik onkoloģiskie centri ir pārpildīti ar jauniem cilvēkiem un bērniem. Svins, cinks, alva, kadmijs uzkrājas nierēs un citos iekšējos orgānos, kaulos un smadzenēs. Bet ogļūdeņraži, fenols, pesticīdi un citas kaitīgas vielas var kļūt par cēloni dažādām kuņģa slimībām un var arī radīt saindēšanos. Dzīvsudraba un amonjaka piemaisījumi ūdenī izraisa alerģiju un matu izkrišanu. Bieži parādās informācija par ūdens piesārņošanu ar bioloģiski aktīvām vielām – baktērijām un citiem mikroorganismiem, piemēram, salmonellu vai kriptosporidiju parazītiem. Tā kā ūdensapgādes sistēma ir ļoti sazarota, mēs nekad nevaram būt droši par ūdens no krāna kvalitāti. Pasaules Veselības organizācija konstatējusi, ka 80% slimību ir ūdensvada ūdens zemās kvalitātes sekas.

Šūnas – vielu kāsējas

Osmoze ir ūdens izspiešanās caur puscaurlaidīgu membrānu no šķīduma ar zemāku koncentrāciju šķīdumā ar augstāku koncentrāciju. Osmoze ir dabisks process, kurš ļauj ūdenim iet cauri puscaurlaidīgai membrānai augu un dzīvnieku šūnās. Un tajā pašā laikā ūdenī izšķīdušās vielas tiek aizturētas. Puscaurlaidīgas membrānas ir visu dzīvo organismu šūnās, un, pateicoties osmozes procesiem, notiek šūnu vielmaiņa, faktiski – attīstās dzīvība.

Katrs savu slimību iedzer

Bērnam jau no ieņemšanas brīža visus deviņus mēnešus mātes miesās visapkārt ir ūdens. Šo ūdeni jau ir attīrījis viņas organisms. Ja mūsu organisms 70% sastāv no ūdens, tad bērna – 80–90%. Uzreiz pēc nākšanas pasaulē viņš dzer mātes pienu, kur 80% ir ūdens, kas mātes organismā attīrīts pēc tā paša osmozes principa. Visos augļos un dārzeņos 85% ir tīrs ūdens – ar osmozes palīdzību daba tīra ūdeni, laižot to cauri augu un dzīvnieku šūnām. Cilvēka organisma šūnas veic osmozi, t.i., visa uzņemtā šķidruma attīrīšanu par 98%. Pirms asinis aizgādā līdz sirdij attīrīto ūdeni un tajā izšķīdinātās, ar pārtiku uzņemtās barības vielas, aknas, nieres un asinsvadi veic milzīgu un dažreiz pat pārmērīgi smagu attīrīšanas darbu. Šīs pārslodzes dēļ notiek mūsu attīrīšanās orgānu priekšlaicīga nolietošanās, kas savukārt rada traucējumus šo orgānu darbībā un izraisa akmeņu un smilšu veidošanos nierēs, aknās, žultspūslī un urīnpūslī, asinsvadu aizsprostošanos – aterosklerozi utt. Bet kā ir ar mūsu locītavām? Tās sastāv no tā paša šķidruma – bet cieš no artrozes, artrītiem... Pareizi teicis Luijs Pastērs: «Cilvēks izdzer 90% savu slimību.»

Cilvēks dienā zaudē līdz trīsarpus litriem ūdens un, protams, arī papildina krājumus, bet ar kādu ūdeni? Šie trīsarpus litri izdalās ar urīnu, izkārnījumiem, sviedriem un izelpu (izelpojot izdalās 600–700 ml ūdens dienā).

Jāizdzer trīs litri šķidruma

Mūsu organismā ūdens veic transportlīdzekļa funkcijas: piegādā barības vielas šūnām un izvada dzīvības procesu gala produktus, lai šūnas varētu dzīvot. Tā kā cilvēks diennaktī zaudē līdz trīsarpus litriem ūdens, viņam ir nepieciešams tāds pats daudzums tīra ūdens. Lai saglabātu veselību, dienā ir jāizdzer 2,5 l tīra ūdens un pārējais ūdens daudzums jāuzņem ar ēdienu. Mazāka ūdens daudzuma uzņemšana rada priekšlaicīgu organisma novecošanos. Ūdens zudumi 10% apmērā no organisma kopsvara izraisa fiziskas un psihiskas novirzes, bet, ja zudumi ir 20%, iestājas nāve. Ūdens ir visbūtiskākā mūsu organisma sastāvdaļa. Lūk, kāpēc bez ūdens cilvēks var izdzīvot ne vairāk kā 4–5 dienas. Lūk, kāpēc ir ārkārtīgi svarīgi, kādu ūdeni mēs dodam mūsu organismam. Kas ir tīrs ūdens? H2O – divi ūdeņraža atomi un viens skābekļa atoms. Viss pārējais – piemaisījumi!

Kas tu esi

73 kg smags cilvēks sastāv no 43 līdz 50 litriem ūdens:

  • 86% asins sastāv no tīra ūdens, bet, pēc jogas ideju piekritēju datiem, veģetāriešiem – līdz 98%. Jo procentuāli mazāks ūdens saturs asinīs, jo biezākas tās ir, bet tas ir trombozes un aterosklerozes risks.
  • 78% cilvēka smadzenēs ir ūdens;
  • sirds – 77%;
  • aknas – 84%;
  • muskuļi – 84%.

21 dienas laikā notiek pilnīga ūdens nomaiņa cilvēka organismā, mainās tā ūdens līdzsvars. Ne jau velti rehabilitācijas kursa ilgums Žeļeznovodskas, Esentuki un Kislovodskas sanatorijās bija 24–28 dienas. Šajā laikā notiek pilnīga ūdens apmaiņa cilvēka organismā.

Dzīvo, cik ilgi gribi

Mūsu organismam ir vajadzīga enerģija un uzturvielas. Arvien biežāk cilvēki sāk apzināties, ka pareizs uzturs palīdz saglabāt ilgu mūžu un labu veselību. Daudzi cilvēki ikdienā lieto pārāk daudz sāls, cukura vai tauku. Nepareizs uzturs var veicināt tādu slimību kā diabēts, infarkts, aptaukošanās, ļaundabīgais audzējs rašanos. Lai gan vairākumam no mums ēdamā pietiek, uzturs aizvien biežāk ir neveselīgs, zaudējis savu bioloģisko vērtību. Biežāk ēdam pusfabrikātus, konservētu un saldētu pārtiku. Pat resni cilvēki var ciest no dažādu vielu trūkuma, ja uzturs ir vienveidīgs un nesatur vajadzīgos vitamīnus, minerālvielas, mikroelementus, fitoestrogēnus un vēl daudz citu vielu, kurām kalorijas netiek pat rēķinātas. Nepilnvērtīgs uzturs rada nogurumu, cilvēks vieglāk pakļaujas trauksmei, stresam un depresijai. Ilgākā laika periodā sekas ir vēl nopietnākas: palielināts sirds slimību risks, vēža un trauslo kaulu slimības – osteoporozes risks. Lai cilvēka veselība būtu stabila, viņam jārūpējas, lai uzturs būtu pilnvērtīgs un, galvenais, lai ūdens vienmēr tiktu uzņemts vajadzīgajā daudzumā!

 

Laura Krūmiņa no Jēkabpils
Latvijas Dabas muzeja eseju konkursa laureāte