Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemta 1 atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Talkas, talkas, talkas...

Lelde Stumbre


Pavasarī nepacietīgi gaidām siltāku laiku, kad beidzot varēsim mazgāt logus, purināt paklājus un segas, žāvēt saulē un vējā palagus, jo gribam tīru, svaigu māju, un tas patiešām jādara, jo, kā teikts daudzās gudrībās, – sakārto sevi, vietu, kurā dzīvo, tad arī viss pārējais sakārtosies.


 

Aprīļa galvenais darbarīks – grābeklis

Laikam nav nekāds brīnums, ka aprīlī Latviju pārņem talku bums, kas ar katru gadu pieaug spēkā. Arvien vairāk cilvēku iesaistās talkošanā – gan pie savas mājas, kaut vai notīrot celiņu līdz ielai, gan braucot tālus ceļus, lai pacilātu grābekli, savāktu sakritušos zarus vai izpostītu kādu nelegālu atkritumu izgāztuvi un pie viena patīksminātos par skaistumu visapkārt. Jo skaidrs, ka talka – tas nav vienkārši darbs, tā ir brīvības, tīrības un svaiguma sajūta, pārliecība, ka pavasaris tiešām neatgriezeniski ir klāt.

Latvijā talkas šogad atkal sagaidāmas daudzās vietās, ne tikai labi zināmajās – Jēkabpilī, Liepājā, Bauskā, Saraiķu ciemā un, protams, arī Rīgā – Mežaparkā, Zaķusalā, Imantā, pie Mārupītes un citur, bet vai katrā pilsētā un pagastā visu aprīli. Talku atbalstītājs šogad atkal ir Latvijas Zaļais punkts (informācijai – www.zalais.lv) un Vides aizsardzības klubs, un gan jau arī ikviena pagasta padome un pilsētas dome ir ieinteresētas savu teritoriju sakopšanā. Rīgā talkas datums jau noteikts – 17. aprīlis, un visi, kas vien grib kārtīgi izkustēties un pēc tam pasēdēt pie pirmā šīs sezonas ugunskura, tiek laipni aicināti. Jā, protams, vēl jau ir daudzi, kuriem liekas – nav vērts, jo tik un tā atkal piemēslos, kāpēc gan man būtu jāvāc sveši mēsli, tomēr ir skaidrs arī tas, ka nelegālo izgāztuvju skaits rūk. Pilsētnieks tiek radināts pie domas, ka krūms vai zālājs nav tā vieta, kur nomest tukšo cigarešu paciņu vai pudeli.

Priecina arī jau krietni reālākas cerības: piemēram, Mārupītes piekrastes zaļā zona beidzot arvien noteiktāk tuvojas savam mērķim – iespējams, tai visai drīz tiks piešķirts pilsētas dabas parka statuss, un tas nozīmē, ka upītes aizaugušie krasti tiks tīrīti un kopti ne tikai divas reizes gadā, bet regulāri, un tas, savukārt, nozīmē, ka tur būs arvien neparocīgāk izveidot nelegālu atkritumu izgāztuvi.

Meži, meži, tumšie meži...

Īpašs pasākums, kas šogad Latvijā notiks pirmo reizi, ir talku organizēšana Latvijas mežos. Tā ir akcija, kas aptver gandrīz visas 200 Latvijas virsmežniecības. Tās nosaukums «Mežā atkritumiem vairs nav vietas!» norāda uz to, ka atkritumi mežā, kā to atzinušas pašas mežniecības, jau ir nopietna problēma. Akcijas organizatori un atbalstītāji ir Valsts meža dienests un Latvijas Zaļais punkts, Zemkopības ministrija un valsts akciju sabiedrība «Latvijas valsts meži». Valsts meža dienests nolēmis rīkot šo akciju, jo skaidrs, ka labākais problēmas risinājums valsts mērogā ir piesaistīt sabiedrību, pārliecināt, ka mēs cits citam esam nepieciešami, ka bez sabiedrības sapratnes un atbalsta ierēdniecība viena galā netiks.

Akcijas galvenais uzdevums – iesaistīt talkās ne tikai iedzīvotājus, bet galvenokārt vietējo skolu 5.–8. klašu skolēnus, kuri ne tikai dosies uz mežu satīrīt piedrazotās vietas, bet katrā vietā zīmēs arī savu karti. Tajā būs attiecīgais meža apgabals ar piecām apsekotām vietām, kuras būtu jāsatīra, un vienu jau talkas reizē sakopto vietu. Skolēni darbmācības stundās uzmeistaros plāksni ar attiecīgu uzrakstu, ko novietos vietā, kur mežs jau būs sakopts. Varbūt kāds, to ieraugot, samulsīs un neizbērs mežā savu atkritumu kravu? Bet varbūt izraus un iesviedīs krūmos? Tomēr diez vai nākamreiz brauks tik droši uz šo vietu.

Akcija ilgs no aprīļa vidus līdz maija sākumam. Katrs pagasts noteiks savu talkošanas datumu, jo pavasara atnākšanas laiks – pat tik mazā vietiņā kā Latvija – ir atšķirīgs. Akcija beigsies ar Valsts meža dienesta preses konferenci 28. maijā, kurā runās par paveikto. Varēs arī apskatīt Latvijas karti, kas būs veidota no tām mazajām kartēm, kuras izveidotas talku vietās. Prese konferencē varēs skatīt arī plašu šīs akcijas fotoreportāžu. Konkrētāku informāciju par akcijas norises vietām un laiku var saņemt interneta mājas lapā http://www.vmd.gov.lv

Savukārt valsts akciju sabiedrība «Latvijas valsts meži» sadarbībā ar Zemkopības ministriju kā katru gadu ieplānojusi mežu stādīšanas, teritoriju apzaļumošanas un apkārtnes sakopšanas talkas ar daudz dažādiem papildu pasākumiem «Meža dienu 2004» ietvaros, kas arī norisināsies no aprīļa sākuma līdz pat maija vidum visā Latvijā. Būs ko darīt gan maziem, gan lieliem, un par bērniem domāts īpaši: piemēram, putnu būrīšu izlikšana, kas notiks Austrumvidzemē – gan Annas pamatskolas apkārtnē, gan pie Adulienas palīgskolas, gan Rendā kopā ar ekoskolas skolēniem, gan Rietumvidzemē – Bērzkrogā un Piebalgā. Skolēniem dažādās vietās pēc talkas tiks piedāvāta arī ekskursija, kurā varēs tuvāk iepazīt attiecīgo vietu no ekoloģiskā vai dabas aizsardzības viedokļa. Un, bez šaubām, visus talciniekus gaidīs ugunskurs un desiņas, bez kā kārtīga talkošana nemaz nav iedomājama.

Mežu stādīšana notiks Engurē, kur tiks apmežotas kāpas, Ogrē, Staicelē, pie Usmas ezera un vēl daudzviet. Tāpat paredzēts sakopt un satīrīt gan tūristiem domātās takas un atpūtas vietas, gan dažādas piemiņas vietas, parkus, īpaši aizsargājamās dabas teritorijas. Tik tiešām – katrs Latvijas iedzīvotājs var izvēlēties sev piemērotu darbiņu savas mājas tuvumā vai aizbraukt uz tālākām, varbūt vēl neredzētām vietām.

Visa informācija par Meža dienu talkām uzzināma gan mājas lapā http://www.lvm.lv, gan, pa tālruni 7805432 vai 9408866 zvanot Komunikācijas daļas vadītājam Tomasam Kotovičam, jo konkrētie datumi vēl tiek precizēti.

Arī «Vides Vēstis» kopā ar Vides aizsardzības klubu, «Latvijas valsts mežiem» un ar Valda Kalnozola atbalstu dosies stādīt ozolus, šoreiz uz Kurzemi un kopā ar «Skandiniekiem». Arī mēs vēl precīzi nezinām talkas datumu, tādēļ par šo pasākumu tuvāk var interesēties, zvanot uz «Vides Vēstīm».

Izskatās, ka aprīlis ir pamatīgi noslogots – spēj tik aptvert, uz kurieni labāk braukt! Tiksimies talkās! •