Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Iepakojuma labirintos

Bundžas, pudeles vai tetrapakas?

Kas ir videi draudzīgāk: vienvirziena vai divvirzienu* iepakojumi, pudeles, tetrapakas vai «skārdenes»? Vācijas Federālā Vides pārvalde uzdeva dažādu institūtu pētniekiem izveidot dzērienu iepakojumu ekobilanci. Viņi pētīja dzērienu iepakojumu ietekmi uz vidi, ņemot vērā to ražošanas, pārvadāšanas, savākšanas un pārstrādes izmaksas.

Kas ir ekobilance?

Ekobilance ir produkta, piemēram, dzērienu iepakojumu vides protokols, kurā analizē produkta ietekmi uz vidi no ražošanas līdz pārstrādei vai iznīcināšanai. Lai to noskaidrotu, jāņem vērā:

  • cik enerģijas nepieciešams produkta ražošanai;
  • cik izejvielu tiek patērēts’
  • kādu kaitējumu videi nodara izejvielu un produktu pārvadājumi?

Pētīta tiek arī produktā ietilpstošo izejvielu ietekme uz vidi. Vai iepakojums tiek pārstrādāts vai to noglabā izgāztuvēs, vai sadedzina. Ekobilance ļauj precīzi noteikt produktu videi nodarīto kaitējumu. Tā arī ļauj vērtēt un salīdzināt dažādus produktus pēc to ietekmes uz vidi.

Dzērienu iepakojumu pārbaude

Jau 1995.gadā Vācijas Federālā Vides pārvalde publiskoja pirmo dzērienu iepakojumu ekobilanci alum un pienam. Izpētīti tika visi iepakojuma veidi, kādos šie dzērieni ir nopērkami: vienreiz lietojamās un atpakaļ pieņemtās stikla pudeles, bundžas, tetrapakas un polietilēna pakas.

Alum rezultāts bija viennozīmīgs: pudeles, ko pieņem atpakaļ un mazgā, videi nodara mazāku kaitējumu kā vienreiz lietojamās pudeles un bundžas.

Ne tik viennozīmīgi rezultāti bija piena iepakojumam: pudeles, ko pieņem atpakaļ un mazgā, gan uzrādīja krietni labākus rezultātus kā tetrapakas, taču starp šīm pudelēm un polietilēna pakām liela atšķirība ietekmē uz vidi vairs netika novērota. Un jo lielāki transportēšanas attālumi, jo mazāks vairākkārt mazgāto pudeļu pārsvars pār tetrapakām.

Tāpēc pētnieki secināja, ka piena un alus iepakojumiem nav viena optimālā ekoloģiskā risinājuma. Tomēr pudeles, ko ražotājs pieņem atpakaļ un izmanto vairākas reizes, ir videi draudzīgāks risinājums arī tad, ja tiek ņemti vērā vidējie transportēšanas attālumi.

Tas apstiprinājās arī, analizējot sulu, limonāžu, minerālūdeņu un vīna iepakojumus. Kurš iepakojums videi nekaitīgāks: vairākkārt izmantojamās stikla un PET pudeles, vienreiz izmantojamās stikla un PET pudeles vai bundžas un tetrapakas?

Vairākkārt izmantojamās pudeles – neatkarīgi PET vai stikla – ir daudz labāks risinājums kā šķidrumu saliešana bundžās vai vienreiz lietojamās pudelēs. Tas patērē mazāk izejvielu un enerģijas, kā arī mazāk piedalās siltumnīcas efekta palielināšanā. Tetrapakām nav videi nozīmīgu trūkumu, salīdzinot ar vairākkārt izmantojamiem iepakojumiem. To noteikti arī ietekmē augstais tetrapaku pārstrādes līmenis Vācijā, toties Latvijā pagaidām tetrapakas neviens nepārstrādā.

Vācijas pieredze

Kopš 2003.gada 1.janvāra Vācijā vienreiz lietojamiem dzērienu iepakojumiem pie produkta cenas jāpierēķina «ķīla» – iepakojuma cena, kuru pircējs saņem atpakaļ, atdodot tukšo iepakojumu veikalā. Tas attiecas uz atspirdzinošajiem dzērieniem (limonādes, Cola u. tml.), alu un minerālūdeņiem. Ķīla ir 0,25 eiro un 0,50 eiro iepakojumiem virs 1,5 l.

Jau 1991.gadā iepakojumu nolikums paredzēja šādu ķīlu sistēmas ieviešanu, ja otrreiz lietojamo iepakojumu apjoms kritīsies zem 72%. Galvenais atbalsts jau toreiz tika dots divvirzienu iepakojumu sistēmas atbalstam. Kopš 1994.gada vienvirziena dzērienu iepakojumu apjoms pastāvīgi pieauga. Tādēļ tika ieviesta ķīlu sistēma. Tai jāpalielina divvirzienu iepakojumu lietojums un jāapstādina apkārtnes piemēslošana.

Padomi

  • Pērc pienu polietilēna pakās, jo tetrapakas Latvijā nepārstrādā.
  • Priekšroku dod dzērieniem (tātad vietējam alum), ko pilda vairākkārt izmantojamās pudelēs.
  • Pērc Latvijā ražotus produktus ar Zaļā punkta zīmi, kas apliecina, ka ražotājs uzņēmies atbildību par izlietoto iepakojumu.
  • Nepērc dzērienus bundžās un vienreiz lietojamās stikla pudelēs.
  • Latvijā otrreiz pārstrādā balto un zaļo stiklu, PET pudeles un polietilēna iepakojumu. Tas iespējams vien tad, ja Tu izlietoto iepakojumu šķiro un izmet tam paredzētos konteineros.
  • Nepiemirsti: īsāki pārvadājumi mazāk kaitē videi – dod priekšroku vietējai produkcijai.

 

Tulkoja Renāte Siliņa-Piņķe
no Vācijas Federālās Vides pārvaldes materiāliem, skat. arī http://www.umweltbundesamt.de

 

* tulkotājas piedāvātais apzīmējums vienreiz un atkārtoti izmantojamajiem iepakojumiem (sal. vc. Einweg- und Mehrwegverpackungen, -system).