Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Glābsim pasauli kopā!

Globālā sasilšana ir reāla un to izraisa cilvēki, paziņojuši vadošie ASV valdības klimata eksperti. Industriālā gāzu izplūde ir galvenais sasilšanas cēlonis, nevis oponentu apgalvojumi, ka klimata izmaiņas varētu radīt galvenokārt dabas spēki.

To pierāda ir arvien biežāki karstuma viļņi, sausums, ārkārtīgi spēcīgi nokrišņi un to sekas – mežu ugunsgrēki, veģetācijas izmaiņas un jūras līmeņa celšanās. Pastāv 90% iespējamība, ka laika posmā no 1990. līdz 2100.gadam cilvēku ietekmes uz klimatu dēļ vidējā globālā temperatūra paaugstināsies par 1,7–4,9 °C. Šāda krasa sasilšana vēl vairāk izkausēs jau tā sarūkošos ledājus, applūdinot piekrastes rajonus. Dati jau parāda, ka strauji kūst ledus Grenlandē, Arktikā un Antarktīdā.

Ogļskābās gāzes līmenis atmosfērā ir palielinājies par 31% kopš pirmsindustriālajiem laikiem. Ievērojama ietekme ir arī kvēpu un sulfātu izplūdei, taču tā ir daudz lokalizētāka. Ņemot vērā datu maiņas un prognozes nākotnei, ir garantētas tālākas ievērojamas klimata izmaiņas. Neskatoties ne uz ko, vieni no lielākajiem piesārņotājiem - ASV un Krievija kavē starptautisku līgumu parakstīšanu par klimatu izmainošu gāzu izplūdes samazināšanu. Dž. Buša administrācija kategoriski norobežojusies no Kioto protokola kā Klintona mantojuma, Krievijas prezidenta Vladimira Putina padomnieks Andrejs Ilarionovs atstājis iespēju manevrēt, paziņodams, ka Krievija nav gatava to ratificēt pašreizējā veidā. Vēlāk gan premjerministrs Mihails Kasjanovs izteicies, ka valdība gatavo īpašu rīcības plānu Kioto protokola ratifikācijai, bet šim procesam būšot vajadzīgs ilgāks laiks, nekā varēja paredzēt. Tomēr jāņem vērā, ka šos vārdus premjers teica īsi pirms došanās uz Japānu, kur protokolam pievērsta īpaša uzmanība.

Kioto protokols var stāties spēkā tikai pēc tam, kad to būs ratificējušas tik daudz valstu, lai to radītā piesārņojuma summa sasniegtu 55% no kopējā piesārņojuma daudzuma. Pašlaik līgumu ratificējušas valstis, kas kopā rada 44% piesārņojuma. Ja Krievija pievienotos tām ar saviem 17%, kopā jau būtu sasniegts jau 61%. Savukārt ASV piesārņojums sasniedz 36% no kopējā daudzuma. Klimata izmaiņas ir patiesi globāls jautājums, kas var izrādīties par lielāko izaicinājumu cilvēcei. Turklāt maz ticams, ka tas tiks adekvāti risināts bez labākas starptautiskās sadarbības un rīcības. Zemes veselības stāvokli. Sāc Jauno gadu ar apņemšanos glābt pasauli!

 

Kristīne Apsīte