Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

Pieķēdēts suns nevis dzīvo, bet tikai vēro, kā dzīve paiet garām
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Dubļi žūst tik garlaicīgi. 10 padomi suņu dzīves dažādošanai


Ja mēs gribētu ieviest nežēlīgāko sodu sunim, tad neko sliktāku par «ieslodzījumu vieninieka kamerā» nevar izdomāt. Suņi ir bara dzīvnieki, tāpēc viņiem ir svarīgi būt kopā ar citiem. Ja nevari saņemties turēt vairākus suņus, tad kļūsti par sava suņa labāko draugu. Lielākā daļa cilvēku, kas sien savus suņus ķēdē, nemaz nenojauš, cik daudz sunim nozīmē, ja saimnieks pakasa aiz auss, spēlē spēles ar bumbiņas mētāšanu un atnešanu, kā arī ļauj pavadīt laiku kopā ar ģimeni mājās. Ja tavs suns dzīvo laukā, ievēro vismaz 10 padomus, kā uzlabot viņa dzīvi.


 

Ieved savu suni iekšā!

Nemāni sevi, sakot, ka suņi pierod dzīvot ārā. Ja vien pats vai citi suņi neesat ārā, lai dalītos kopīgajos priekos, tad pagalms ātri vien zaudē suņa acīs savu pievilcību. Nemitīgā riešana ir vistiešākais sauciens pēc uzmanības. Ja tā apklust, tad tas nav tāpēc, ka jūsu suns ir apmierināts, bet gan tāpēc, ka viņš ir zaudējis cerības uz glābiņu.

Uzcel sētu ap suņa teritoriju un atkabini ķēdi

Visdrošākā ir 180 cm augsta sēta, kas neļauj suņiem aizbēgt, un huligāniem ir grūtāk nodarīt pāri jūsu mīlulim. Ja sēta neiekļaujas jūsu budžetā, tad ierīkojiet ķēdi, kas pārvietojas pa trosi, lai suns var kustēties nesapinoties. Kakla siksnas vietā izmantojiet uz krūtīm maucamas siksnas, lai suns nevar nožņaugties vai pakārties.

Nodrošini sunim daudz kustību

Suņiem ir nepieciešams skriet, ošņāt un pētīt. Ej katru dienu garās pastaigās (tas ir veselīgi arī tev). Izmanto ievelkamu pavadu, kas ļauj sunim, neatkarīgi no saimnieka veiklības, paskriet pa priekšu vai pakavēties pie interesantiem objektiem. Ievelkmā pavadiņa, kuru nevajadzēs pastāvīgi raut un vilkt, paglābs suņa kaklu un jūsu rokas.

Radi prieku ar spēļmantiņām

Iedomājieties kā tas ir – būt ārā vienam, kad nav nekā cita, ko darīt, tikai vērot, kā žūst dubļi. Pat mezglā sasiets dvielis vai tenisa bumbiņa var radīt izklaidi stundām ilgi. Suņiem patīk košļāt, tāpēc nodrošini, lai viņiem ir daudz elastīgu kaulu vai citu lietu, kuras pluinīt.

Aizved savu suni uz «skolu»

Ja viņu izliki ārā tāpēc, ka sunim ir uzvedības problēmas, tad ieslodzījums un izolācija radušos situāciju var padarīt tikai sliktāku. Treniņi iemācīs tev saprasties ar suni, kurš vienkārši nesaprot, ko no viņa gribi. Turklāt jauni suņi kļūst mierīgāki un paklausīgāki, kad paliek vecāki.

Pasargā savu suni no bargās ziemas

Dabā suņi rok dziļas, ērtas migas. Viņu kažoks, tāpat kā tavs ziemas mētelis, dod kaut kādu aizsardzību, tomēr aukstā laikā suņi jūtas nožēlojami. Kucēnus, vecus suņus, kā arī mazo un īsspalvaino šķirņu suņus, piemēram, dobermaņus vai takšus, nekad nedrīkst atstāt aukstā laikā ārā.

Palīdzi saviem suņiem pārciest vasaras karsto laiku

Suņi ir daudz jutīgāki pret karstumu nekā cilvēki. Tā kā suņi nesvīst, tad vienīgais veids, kā atdzesēties, ir elsošana un mitruma izdalīšana caur ķepām. Šķirnes ar īsiem deguniem, kā bokseri un buldogi, īpaši cieš no karstuma. Tas pats attiecas arī uz ziemeļu sugām, kuru biezais kažoks ir paredzēts Sibīrijas ziemām, nevis Grieķijas vasarām. Vediet suni iekšā ļoti karstā laikā. Vienmēr gādājiet, lai sunim ir ēna, kur patverties. Koki var nodrošināt pat par vairākiem grādiem zemāku temperatūru.

Vasarā, kad pieķēdētiem suņiem nav citas izvēles, kā čurāt un izkārnīties vietā, kur viņi dzīvo (to nekad suņi nedarītu savvaļā), izdalījumi piesaista mušas, kas padara suņus trakus, jo mušas grauž ausu galiņus!

Nodrošini daudz ēdiena un ūdens

Ziemā, lai nodrošinātu pietiekami biezu tauku slāni, suņiem ir nepieciešams gandrīz divreiz vairāk ēdiena nekā vasarā. Ūdenim jābūt pieejamam visu laiku, īpaši vasarā, kad elsošana izraisa atūdeņošanos. Lej ūdeni stabilā, stingrā traukā un seko, lai trauka saturs nav sasalis. Ieliec bļodas gumijas riepā, lai izvairītos no to apgāšanas.

Regulāri kopā ar suni apmeklē veterinārārstu

Vakcinēšana var aizsargāt no parvovīrusa un citām slimībām. Suņi regulāri jāatbrīvo no tārpiem, suns ar parazītiem var zaudēt lielu daļu ķermenim svarīgo tauku ziemas laikā. Tāpat suņi ir jāpasargā no blusām un ērcēm, kas var izraisīt ādas iekaisumus un citas slimības.

Sterilizē vai kastrē savu suni

Nekastrēts suns ir kā neapmierināts mīļākais, un ir lielāka iespēja, ka viņš būs agresīvs pret jums vai jūsu bērniem. Sterilizēšana vai kastrēšana arī pasargā no vēža reproduktīvajos orgānos, kas bieži gadās vecākiem suņiem. Sazinies ar vietējām dzīvnieku aizsardzības organizācijām vai klīnikām par sterilizēšanu un kastrēšanu par samazinātām izmaksām.

 

Pārpublicēts no http://www.patversme.lv
oriģinālā publikācija «People for the Ethical Treatment of Animals»