Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

Liekas, mēs ātri vien pierastu pie šiem konteineriem Rīgas ielās, jebkura pašvaldība vai mājas saimnieks var tos pasūtīt un iegādāties.

Tvertnes atkritumu šķirošanai telpās. Glītas, neaizņems daudz vietas.

Dārzu īpašnieki sapņo par skaistu komposta kaudzi.
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 14 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Šķirosim atkritumus skaisti!

Signe Folka


Pirms piecpadsmit gadiem, viesojoties pie radiem Šveicē, es domīgi nolūkojos, kā mana krustmāte, gatavojot pusdienas, dārzeņu mizas, lapas un serdes savāca un ielika mazā toverītī. Jautāju, kur tas tagad paliks, kāpēc kartupeļus nevar mizot uzreiz atkritumu spainī, un saņēmu paskaidrojumu – tas tiks nogādāts pīļu fermā. Negribēju izlikties par muļķi un tālāk nejautāju, bet, pastaigājoties pa Bernes ielām, ievēroju krāsainu konteineru rindu, kur uz katra bija lasāms arī uzraksts – papīrs, plastika, stikls un tml. Tad man kļuva skaidrs, kas te notiek. Tā es pirmo reizi saskāros ar atkritumu šķirošanu reālajā sadzīvē. Pēc pāris gadiem Amerikā, kādas mājas virtuvē redzēju vairākus maisus dažādās krāsās, arī te atkritumi tika šķiroti, tikai tas notika dzīvoklī un plastikāta maisi noteiktā dienā tika izlikti pie mājas uz ielas un garāmbraucošā mašīna ar diviem jautriem puišiem, maisus savāca.


 

Es atgriezos mīļajā dzimtenē un turpināju nest savu atkritumu spainīti uz grabošajām miskastēm, kur plosījās kaķi un žurkas, vēlāk man bija izdevība ciešāk iepazīt savus kaimiņus, stāvot uz ielas un gaidot Norbu atkritumu savācējmašīnu, pēc kāda laika uz ielas, pie mājas tika nolikts neglīts, liels metāla konteiners, kuru iztukšoja reizi nedēļā. Visu nedēļu man ir iespēja vērot, kā pa konteineru rakņājas dažādi cilvēki nenosakāmas krāsas drēbēs, atstājot aiz sevis netīrību un haosu.

Bet nu, kopš 1993. gada Rīgā sadzīves atkritumus savāc visiem labi pazīstamā mašīna, kas līgani lēni lokās pa Rīgas ielām un ne tikai. Akciju sabiedrība «Hoetika ATU» sniedz savus pakalpojumus gan Rīgā un tās apkārtnē, kā arī apkalpo Ogres, Bauskas un Cēsu rajonus, kā arī Rēzekni, Viļānus un Rēzeknes rajonu, tā strādā pavisam 11 Latvijas pilsētās un 64 pagastos.

Liene Solo – «Hoetika-ATU» – komercdaļas vadītāja, stāsta, ka atkritumu šķirošana notiek jau labu laiku, un tvertnes to savākšanai uzstāda bez maksas. Uzņēmumi, kas ražo dažādu produkciju un kuriem ražošanas procesā rodas atkritumi, pārliecinājušies par atkritumu šķirošanas izdevīgumu, jo sašķirotos atkritumus firma izved bez maksas un samazinās kopējā atkritumu masa, par ko jāmaksā mazāk. Es, kā privātpersona, varu piezvanīt uz A/S «Hoetika» un manas mājas rīcībā tiks nodoti specializēti konteineri, kuros var samest papīru, plastmasu vai stiklus. Tos noteiktā laikā «Hoetika» aizved uz savu šķirošanas līniju, vēlreiz sašķiro, sapresē un nogādā tālāk uz pārstrādes uzņēmumiem. Labi būtu, ja papildus šķirošana nebūtu vajadzīga, bet iedzīvotāju informētības līmenis par šķiroto atkritumu apsaimniekošanu vēl ir zems, un šķirotajos atkritumos bieži vien ir ap 50% piemaisījumu. Par sadzīves atkritumu aizvešanu, protams, maksā privātpersona pati, bet atsevišķi sašķiroto makulatūru, pet pudeles, stiklu un metālu firma izved bez maksas. Par noteikto maksu firma organizē arī tā saucamos lielgabarīta atkritumus – mana vecā dīvāna, ledusskapja vai televizora aizvešanu, tā izved arī būvgružus, medicīniskos atkritumus, ierīko konteineru laukumus.

Lai manā virtuvē neblīvētos daudzie atkritumu maisi, ja esmu nolēmusi beidzot pievērsties atkritumu šķirošanai un tādejādi neveicināt atkritumu kalnu veidošanos Rīgas apkārtnē un saudzēt dabu, A/S «Hoetika-ATU» var pasūtīt glītas, krāsainas atkritumu tvertnes. Tās var novietot vienu virs otras, aizņem telpā maz vietas un ir viegli tīrāmas.

Savukārt privātmāju īpašnieki var atviegloti uzelpot, jo tiek piedāvātas visdažādākās tvertnes, lai glīti, pareizi un nemanāmi varētu sagatavot kompostu. Jūnija-maija «Vides Vēstu» nummurā jau lasījāt par komposta pareizu sagatavošanu un visi zina par tā brīnišķīgajām īpašībām, pie tam aprēķināts, ka gatavojot kompostu, tiek izmantoti apmēram 30% mājturības atkritumu. Un tā pazūd arī neglītās, izplūdušās kaudzes dārza stūrī...

«Hoetikai» var pasūtīt arī mazās atkritumu tvertnes, kuras var novietot pie mājas, gan lielus, krāsainus konteinerus, kuriem ir dažādu veidu atveres, kas atbilst noteiktam atkritumu veidam. Šos lielos konteinerus redzēju ārzemēs, kur tos uzstāda pašvaldības, lai tie būtu pieejami plašai publikai. Tiem pat netiek veidoti speciāli laukumi, tos novieto, piemēram, pie sabiedriskā transporta pieturvietām, lielveikaliem, stacijas laukumos. Konteineri labi iekļaujas pilsētvidē un ir ērti kopjami. Katru rītu cilvēks, ejot uz darbu, var savas vakardienas avīzes vai izdzerto minerālūdens pudeli iemest noteiktā konteinerā un mājās nekrājas nekas lieks. Katru rītu padarīts viens labs darbiņš, kas ar laiku kļūst par ieradumu. Ja mūsu pašvaldības greznu mēbeļu vietā iegādātos un uzstādītu šādus konteinerus pilsētas publiskajās vietās, esmu pārliecināta, ka iedzīvotāji visai drīz aptvertu to lietderību. •

Zvaniet: Atkritumu izvešanas nodaļa: 7293441; Komercnodaļa: 7279458. Kontakttālrunis: 7274874; E-pasts: atu@hoetika.lv