Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 2 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Putnu būris putnam

Cilvēkuprāt, tas esot skaisti, ja brikšņi ir sakopti, zāle nopļauta, krūmi izcirsti. Ja viss aug taisnās un pareizās rindās, un vecie koki izzāģēti, tad mēs sakām, ka vide ir sakopta. Putni un citi dzīvnieki gan par to izteiktos citādāk. Mūsu kārtības mīlestība daudziem savvaļas dzīvniekiem nodara lielu postu – padara nelietojamu ierasto apkārtni, kur dzīvot, baroties, vairoties un izaudzēt jauno paaudzi.

No tā ievērojami cieš dabas apritei un mums noderīgie dobumperētāji putni. Tāpēc nekas cits neatliek kā uzrotīt piedurknes un ķerties pie putnu būrīšu gatavošanas.

Vējiem, lietum un postītājiem nepieejams

Kādam jābūt putnu būrītim? Jau sākumā jāsaka, ka izgatavot universālu mītni, kas derētu visiem dobumperētājiem, nav iespējams. To galvenokārt nosaka putnu dzīvesveids un viņu izmēri. Vispirms jābūt skaidram, kādiem putniem būrītis ir paredzēts. Tam jānodrošina putna ligzda no vēja, lietus un postītājiem. Ja būs ievērotas šīs prasības – putni sekmīgi ligzdos, priecēs jūs ar skanīgām dziesmām un palīdzēs dārzos un mežā cīnīties ar kaitēkļiem.

Būrīšus parasti gatavo no 20–25 mm bieziem neēvelētiem dēļiem, sanaglojot tos ar naglām. Ēvelētu dēļu gludā virsma var radīt grūtības putnu mazuļiem ligzdu atstāšanas laikā izkļūt no būrīša, un tāpēc viņi var aiziet bojā.

Būrītim jābūt bez šķirbām un plaisām. Prasmīgs darbs izgatavošanas gaitā nodrošinās pret mitruma iekļūšanu tajā.

Būrīšu aptuvenos izmērus aplūkojiet tabulā (izmēri milimetros).

Skreju varat gatavot apaļu, kvadrātveida vai trīsstūrainu. Putniem tas ir gluži vienalga. Tomēr izgatavot trīsstūrainu ir visvieglāk, jo jums papildus nebūs vajadzīgs ne liela izmēra urbis, ne kalts. To viegli varēsiet iezāģēt ar zāģīti būrīša priekšējās sieniņas augšmalā pirms sanaglošanas.

Putnu būra aprūpe

Putnu būrīši ir jātīra un jākopj, bet nepieciešamības gadījumā arī jāremontē. Mājas strazdi, būvējot jaunu ligzdu, vispirms no būrīša paši izmet vecās ligzdas atliekas. Zīlītes, mušķērāji šo darbu neveic. Tas jādara mums. Ja to neveiksim, būrītis pēc pāris ligzdošanas reizēm putniem kļūs nepieejams, lai gan sekmīgi varētu kalpot vismaz 5–7 gadus. Tāpēc visparocīgāk ir izgatavot būrītim ērti noņemamu jumtiņu. Tad to ir viegli atvērt aprūpes reizēs. Visparocīgāk jumtiņu piestiprināt būrītim, pietinot ar mīkstu un lokanu stiepli.

Putnu bendes

Dabā dzīvo ne mazums dzīvnieku, kas apdraud ligzdojošo putnu drošību. Bīstamākie no viņiem ir meža cauna un mūsu mīļotais un lolotais mājas kaķis. Ja šie plēsēji iemanās kādam būrītim atvērt pavirši piestiprināto jumtiņu vai aizsniegt ligzdu ar ķepu cauri skrejai, postītāji iemācās iznīcināt putnu mazuļus, olas un arī perējošos putnus citos būrīšos. Tad labi iecerētā palīdzība no mūsu puses pārvēršas par putnu masveida iznīcināšanu. Par to derīgi padomāt, jau gatavojot būrīšus. Pieredze ir pierādījusi, ka postījumu gandrīz nav strazdu būrīšos. Mazam būrītim tieši zem skrejas ir pienaglots 5-6 centimetrus biezs līstes gabaliņš īpaši netraucē putnu iekļūšanu būrītī, toties postītājiem neļauj pārāk dziļi iebāzt skrejā ķepu un aizsniegt ligzdu. Pēc vairākiem neveiksmīgiem mēģinājumiem plēsēji šo nodarbi parasti pārtrauc.

Kas dzīvo namiņā staltajā?

Būrīšus pie kokiem parasti pienaglo apmēram 2–3 metru augstumā (naglas dzīvā koksnē parasti sadēd 10–15 gados) vai vislabāk uzkar uz zariem. Šim nolūkam būrīša pretējās sānu sieniņās var iedzīt skavas, pie kurām piestiprina spaiņa osai līdzīgu stieples cilpu. Uzkārtos būrīšus ir ērtāk apkopt, tīrīt un vajadzības gadījumā pārvietot uz citu vietu. Ja viss būs pareizi paveikts, tajos veiksmīgi ligzdos melnie mušķērāji, lielās zīlītes, zilzīlītes, dzilnīši, erickiņi, tītiņi vai lauku zvirbuļi. Putni ar savu čaklo darbu jūsu dārzā un mežā pateiksies par paveikto.

Īstenībā būrīšus izgatavot un izvietot vietā vajadzētu jau rudenī. Šie būrīši putniem lieliski noderēs arī ziemā – naktīs tajos sausumā un aizvējā patversies ziemojošās zīlītes, lai nākamajā pavasarī tur arī ieligzdotu.

Pārlieka centība aptumšo prātu

Tas, vai būrīti krāsot, impregnēt, izrotāt un izcakot un papildināt ar sēdu laipiņām vai puļķīšiem, lai paliek jūsu ziņā. Putniem tas viss nav nepieciešams. Viņiem galvenais, lai mājoklis būtu tīrs no iepriekšējās ligzdošanas atliekām (tajās, starp citu, bieži var sastapt putnu parazītu oliņas un kūniņas), sauss un drošs pret plēsējiem – ligzdu postītājiem. Ja šie nosacījumi tiks ievēroti, putni jūsu gatavotajos būrīšos veiksmīgi arī ligzdos.

Viesturs Klimpiņš, ornitologs

 

Putnu suga Grīdiņas platums un garums Būrīša dziļums Skrejas malas garums
Zīlītes, mušķērāji 100–120 140–170 50
Mājas strazdi 130–160 130–160 70
Meža pūces 250–350 350–450 110–140
(kvadrātiska)

Putnu būrītis zīlīšu, zvirbuļu, melno mušķērāju ligzdošanai