Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

 

Labdien, «Vides Vēstu» lasītāji! Pašā vasaras vidū nākam pie jums jaunā ietērpā, lai turpinātu runāt par dabas, sociālajām un kultūras vērtībām un to aizsardzību.

Saglabājot aizejošā gadsimta latvju tautas garīgās vērtības, kur savijusies pagāniskā un kristīgā dzīves izpratne, galvenā no tām, manuprāt, ir cieņa pret visu dzīvo. Par to arī šoreiz vēlos ar jums parunāt.

Maija vidū sabiedrību satrauca ziņa par miermīlīga pusaugu lācēna ieklīšanu Vecatē, kas viņam beidzās traģiski. Lācēns tika nonāvēts, jo citas izejas it kā nebija... Zoodārzā tieši tobrīd nebija vietas, nevarēja atrast arī citu mītni, nebija arī šautenes ar iemidzinošu šļirci, un vispār – lācēns taču varēja kļūt bīstams. Taisnība. Tomēr pie citām lāču dvēselēm aizgājušā lācēna mēmais jautājums joprojām skan: par ko? Piketā pie Valsts meža dienesta ēkas 29.maija rītā atbildīgās amatpersonas izteica nožēlu par notikušo.

Varbūt dažiem savāds šķiet vakiešu uztraukums par lāča bērnu, kad, pēc viņu domām, zaļajiem ir svarīgākas vides aizsardzības un arīdzan ekonomiskās problēmas, ko risināt. Varbūt. Dzīvība un nāve. Lāča bērns nav cilvēka bērns. Tomēr cilvēka bērns redzēja, ka nogalina lāča bērnu. Kāda būs viņa izpratne pret dzīvības svaru nākotnē?

Cieņa pret dzīvību. Katru nedēļu Latvijā nāvē aiziet viens pusaudzis no narkotiku pārdozēšanas. Par narkomāniem lielākā daļā gadījumu kļūs bērni, kas zaudējuši Mīlestību. Kurta Sautera ceļojošā fotoizstāde «Narkomāni» uzrunā ar šokējošiem fotomateriāliem, kas fiksēti Cīrihes centrā. Kurta Sautera vārdiem runājot, narkomānija patiesībā ir kliedziens pēc mīlestības. Šveicē augsti attīstītais, uz materiālām vērtībām orientētais dzīves ritms izstumj no sabiedrības nomaldījušos, nemīlētos.

Cienīsim un mīlēsim viens otru. Vairāk rūpēsimies par bērniem, draugiem, izlīgsim. Priecāsimies par otra veiksmi, jo spēja priecāties par otra panākumiem ir viens solis pretim Mīlestībai, pretim atzīšanai un mieram. Izravēsim konkurences dzinuļus no savas apziņas. Neapaugļosim ļaunumu!

Cienīsim dzīvību – gan mazu, gan lielu. Varbūt arī tā varēsim novērst siltumnīcas efekta un vides piesārņojuma izraisītās dabas katastrofas, kas neizbēgami tiek prognozētas nākamajos simt gados. Pēc dažādu autoru prognozēm, pie pašreizējā dabas resursu patēriņa un vides piesārņojuma līmeņa mums vairs atlikuši 20 gadi, kad vēl varam novērst ekoloģisko kataklizmu, pirms dabas spēki nav sākuši darboties neatkarīgi no mūsu gribas, jo dabas katastrofu risks pastāv arī Latvijā, piemēram, Rīgas līča dienvidu piekrastes zemākās vietas ir pakļautas applūšanas iespējai.

Liekot svaru kausos ekonomisko izdevīgumu un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu, padomāsim par patiesajiem šo vērtību samēriem. Vai mirkļa ekonomiskais izdevīgums, uzceļot aizsprostu Staicelē – valsts un Eiropas nozīmes lašupē, ir tik ļoti nepieciešams? Salacā vairs nenāks nārstot laši...

Lai ko dabas piesārņotāji būtu sagandējuši, lai cik lieli būtu nodarījuma apmēri, ieplūdinot naftu no tankkuģa, izberot atkritumu maisu kādā dabas nostūrī vai ar velosipēdiem un motocikliem sadangājot trauslo zemsedzi piejūras kāpās, – kļūstiet apzinīgi aculiecinieki. Ņemiet rokās fotoaparātus un iemūžiniet pāridarījumus dabai un sūtiet bildes uz «Vides Vēstīm».

Ne jau mūsu spēkos tieši ietekmēt siltumnīcas efekta samazināšanos un dabas katastrofu draudus, kaitīgo gāzu noplūdi atmosfērā u.c., tomēr arī mēs katrs varam ko darīt, piemēram, kā NVO pārstāvji mudināt valdības pārstāvjus aktīvāk risināt PET pudeļu pārstrādes problēmu («Plastmasas iepakojums», 20.lpp.), veikalā iepērkoties izmantot jau reiz lietotos iepirkuma maisus, nevis katru pirkumu saiņot jaunā maisiņā, interesēties par polietilēna pārstrādes iespējām, piemēram, Olaines EPI.

Ja vēlies, lai rūpes par Zemes nākotni būtu tavs ikdienas darbs, piedāvājam iepazīties ar mācību iestādēm, kurās var iegūt vides izglītību.

Bet vasarā uzdāvini sev zaļas brīvdienas, ēd ogas, cik jaudas, un ieskaties gliemeža acīs.