Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Zaļie modes spiedzieni

Kvinoja

Veikalu tīkla «Biotēka» iecienītāko produktu sarakstā pamanīju kvinoju (quinoa), par ko labas atsauksmes biju lasījusi Ilzes Lipskas blogā. Nepazīstamās sēkliņas nopirkt iedrošināja arī pārdevēja, apgalvojot, ka kvinoja satur daudz dzelzs, tāpēc nolēmu padalīties ar mazdēlu. Apēdot 100 gramus kvinojas, cilvēks uzņemot ne tikai trešdaļu no dienā ieteicamās dzelzs devas, bet arī pusi magnija un fosfora, kā arī lērumu B grupas vitamīnu. Kad pirmo reizi to pagatavoju, vārot kā rīsus, nospriedu, ka garša līdzīga kviešu putraimiem. Nākamajās reizēs kvinoju iebēru jēra zupā un laša sautējumā. Man ļoti garšoja. Iesaku arī tev nogaršot kvinoju. Tā aug Andu kalnu reģionā, un, kaut nemaz nav graudaugs, inkiem bija visu graudu māte. Kvinoja ir rados bietēm un spinātiem, sēklas viengadīgā auga galotnēs aug čemuros un tiek vāktas ar rokām. Droši vien tāpēc kilograms kvinojas maksā 7 latus.

 
 

Argānijas eļļa

Ekoveikaliņā pie «Sky» nopirku argānijas jeb dzelzskoka (Argania Spinosa) eļļu, kas esot izslavēts līdzeklis matu kopšanai. Vispirms eļļa pārsteidza ar savu specifisko smaciņu, bet, kad uzzināju, cik dīvains ir tās iegūšanas veids, vairs nebrīnījos. Lai iegūtu dzelzskoka kodolus, pa zariem krietnā augstumā ganās kazas, kas pēcāk cietās augļa sēklas izspirina. Tad Marokas berberu sievietes tās salasa un starp akmeņiem spiež eļļu. Eļļa tiek slavēta kā pasaulē visvērtīgākā ādas un matu kopšanai, jo satur neiedomājami daudz E, F un A vitamīnu. Tā kā biju iegādājusies vislētāko eļļu, kas maksāja 7 latus par 100 g, tā droši vien nebija odorēta kā tās eļļas, ko vēlāk ošņāju citos ekoveikalos. Tās arī maksāja 4–6 reizes dārgāk. Šo eļļu ne man, ne meitai neizdevās izmazgāt no matiem ar ierastajiem ekošampūniem, nācās iegādāties ko stiprāku. Tagad es argānijas eļļu dažreiz uzklāju uz tā sauktajām vārnu kājiņām pie acīm un uz rokām, jo šī eļļa esot arī labs līdzeklis pret nagu šķelšanos. Matos gan vairs nemēģināšu ziest.

 
 

Kokosriekstu eļļa

Veikalā «Dabas dobe» kā vienu no pircēju iecienītākajiem produktiem man ieteica Latvijas uzņēmuma «Oil tree» fasēto bioloģisko, auksti spiesto kokosriekstu eļļu. Šis nav lēts produkts – 250 ml maksā 5 latus, bet, tā kā piemērots arī mazuļa ādas kopšanai, nopirku. Kokosriekstu eļļu lietoju jau pāris mēnešu, un man nav neviena slikta vārda, ko par to teikt. Burvīgi smaržo, pirtī to ieziežu matos un, samaisītu kopā ar melno šokolādi, izmantoju sejas maskai. Bet vislielākais prieks par tīmeklī atrasto ieteikumu kokosriekstu eļļu izmantot par lubrikantu – beidzot kāds zaļš variants arī šajā jomā. Tā kā šī eļļa kūst tikai 24°C, tad to grūti nejauši izliet.

 
 

Ķērpju flīzes

Ciemojoties ājurvēdas salonā «ReCure», kas atrodas Rīgā, Baznīcas ielā 13, pārsteigta ieraudzīju ķērpju flīzes, kas iegādātas tepat Rīgā – interjera dizaina galerijā «Trentini» «Sapņu fabrikā». «ReCure» vadītāja Guna Bīlande pastāstīja, ka tropu ķērpji salona vannasistabā aug jau pusgadu, labi jūtas, tikai jārēķinās, ka jāgādā par optimālu gaisa mitrumu un siltumu, turklāt labi, ja telpā ir logs. Viena kaste (attēlā redzamais zaļais laukums) maksā 35 latus, un tirgotājs pēc rūpīgas iepazīstināšanas par kopšanu ķērpju flīzēm dod divu gadu garantiju.

 
 

Bezalkoholisks ingvera dzēriens

Veikala-noliktavas «Pirkumiņš» darbinieki vēsta, ka populārākais produkts šoruden ir ingvera dzēriens «Rochester Ginger» ar zaļu etiķeti. Arī es esmu sajūsmā par to – garša tik spēcīga kā viskijam, bet grādu nav! Izrādās, ka šis dzēriens bijis ļoti populārs jau 19. gadsimtā Anglijā, un to gatavo Č. Dikensa dzimtenē Kentas grāfistē Ročesterā. Sākumā lietoja kā labu līdzekli pret jūras slimību, bet tagad jau to slavē kā izcilu imunitātes stiprinātāju, turklāt tas ne tikai uzlabo gremošanu, bet arī veicina vielmaiņu – katra resnīša sapnis! Ingvera dzērienu iesaka lietot pa 30-50 ml no rīta un vakarā omas uzlabošanai, ja lielas bēdas – tad 1:1 ar viskiju, ja vēsi – pievienot karstai zaļajai tējai. Bet brīdinu: tas ingvera dzēriens ir tik feins, ka gribēsies vēl un vēl – katru dienu pa spicglāzītei! Bet Latvijā to nopirkt var tikai «Pirkumiņā» – http://www.pirkumins.lv.