Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 7 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Kā par elektrību maksāt trīs reizes mazāk

Anitra Tooma

1882. gadā Edisons pieslēdza elektrību 59 patērētājiem Manhetenā – sākās brīnišķīgais «apgaismības» laiks, un cilvēki lielu daļu ikdienas darbu pamazām uzticēja elektroierīcēm. Pagājuši 130 gadi, un mūsu dzīve bez elektrības vairs nav iedomājama. Taču reizē ar globālo elektrifikāciju mēs pakļaujam planētu dažādiem riskiem: AES rada kodolpiesārņojuma briesmas, HES mazina bioloģisko daudzveidību, TEC kūpina gaisā fosilo kurināmo... Alternatīvās enerģijas tehnoloģijas ir dārgas un bieži vien nemaz tik nekaitīgas arī nav. Taču izrādās, ka vismaz pusi vai pat divas trešdaļas naudas, ko maksājam «Latvenergo», mēs varētu ietaupīt, ja maksātu tikai par to elektrību, ko lietojam. Mainot tikai dažus ieradumus, mēs katrs varam samazināt nelietderīgi izķērnātos kilovatus.

Kopš pārcēlos uz citu dzīvokli, atkal uzmanīgi vēroju savu elektrības skaitītāju. Izrādās, ka tas ņipri griežas pat tad, kad neesmu mājās. Lūk, ko nozīmē, ja dzīvoklī ir daudz dažādu elektrotehnikas ierīču, kas apgādātas ar gaidīšanas režīmiem – elektrības vampīriem. Kāpēc es tā uztraucos un cenšos ekonomēt? Daži man jau ieteica vairāk pelnīt, nevis taupīt santīmus. Es netaupu naudu, bet kilovatus, turklāt nevienam, arī man, nav tiesību protestēt pret Visaginas AES un HES projektiem, kamēr lietojam elektrību tad, kad to nemaz nevajag.

Pastāstīšu par savu pieredzi, kā no februāra līdz septembrim elektrības patēriņu samazināju līdz 18 santīmiem dienā (iepriekš tērēju 65 santīmus).

No marta līdz maijam dzīvoju, daudz neprātojot, un skaitītājs griezās kā ieradis. Kad maksāju par patērēto elektroenerģiju, izrādījās, ka jāmaksā 65 santīmi dienā jeb 19 lati mēnesī! Tas man bija pamatīgs šoks, jo iepriekšējā miteklī par elektrību maksāju vien septiņus latus. Sāku uzmanīgi vērot skaitītāju, t.i., katru dienu, kad pārnācu mājās, pierakstīju rādījumu. Izrādījās, ka tad, kad vispār nebiju mājās, skaitītājs bija pagriezies par aptuveni 2 kW; kad kaut ko mazgāju, gludināju, cepu – par 3–4 kW.

Izmērīju veļasmašīnas ēstgribu, kad neko nemazgāju, – četrās diennaktīs tā apēda tikpat elektrības cik tad, kad divas stundas mazgāja 40°C siltā ūdenī. Labs stimuls veltīt mirkli, lai izrautu kontaktu no rozetes. Viena mazgāšanas reize izmaksā kādus sešus santīmus, bet gaidīšana – mēnesī ap 50 santīmu. Rēķini kā gribi, bet mēs maksājam vairāk par to, ka nemazgājam veļu, nekā par to, ka mazgājam...

Rezultāts? No maija līdz jūlijam mans elektropatēriņš bija 25 santīmi dienā.

Turpināju medīt vampīrus. Ar gudra vīrieša palīdzību atradu drošinātāju skapi, palūdzu, lai atslēdz cepeškrāsni un kondicionierus, – ar zīmuli gan pierakstīju, kas un uz ko attiecas, lai tad, kad vajadzēs, varētu ieslēgt. Tagad cepeškrāsni lietoju reti, jo gardi gatavojot pieauga svars, kaut tagad dzīvoju namā bez lifta, turklāt 6. stāvā.

Virtuvē atklājās, ka drošinātāju var izslēgt tikai cepeškrāsnij. Kaut nopriecājos, ka esmu atradusi drošinātāju, kas «atbild» tikai par plīti, kad pēc pāris dienām atgriezos mājās, izrādījās, ka tas saistīts arī ar ledusskapi un saldētavu, tāpēc no šī taupīšanas veida nācās atteikties un saslaucīt grīdu. Kad ledusskapī nekā jēdzīga nav, paaugstinu temperatūru līdz +8. Lai saldētava darbotos efektīvi, cenšos to reti virināt un turēt pilnu. Ja nav nekā, ko tur likt, profilaksei salieku miltu produktus un tējas, lai iznīdētu pārtikas sviļņus. Tā var apkarot arī drēbju kodes.

Septembra vidū konstatēju, ka tagad mans elektropatēriņš ir 18 santīmi dienā. Ko darīju? Dzīvokļa drošinātāju skapī izslēdzu kondicionierus, trauku mašīnu, cepeškrāsni. Turpinu atvienot no elektrības veļasmašīnu, televizoru, kad nelietoju. Kopš man ir iPad, datoru lietoju reti, un arī tas samazina elektropatēriņu. Printeri ieslēdzu tikai tad, kad kaut ko grasos drukāt, un tas nemaz nav tik bieži. Protams, kad klāt gada tumšais laiks, vairāk nākas lietot apgaismojumu, bet pavasarī atkal būs iespēja dienas gaismu izmantot pilnvērtīgi un celties līdz ar saullēktu. Maini ieradumus, nezaudējot dzīves kvalitāti, dzīvo ar prieku un nemaksā par to, ko nelieto!

Dažādu elektroierīču ēstgriba

Nosaukums Ieslēgts, kW/h Izslēgts, kW/h, bet rozete kontaktā Piezīmes
Boileris 2,5 - >   Novietot pēc iespējas tuvāk ūdens krānam, regulāri atkaļķot
Gludeklis 1,7 - >    
Cepeškrāsns 1,0 - > Nevaru izmērīt Izslēdzu pavisam, kad nelietoju
Elektriskā plīts 1,0 - > Nevaru izmērīt  
Elektriskā tējkanna 1,0 nekas Var atstāt kontaktā
Gaisa kondicionieri 0,6 kW/h Nevaru izmērīt Ieslēdzu elektrotīklā tikai tās dažas dienas gadā, kad lietoju
Veļasmašīna 0,3 0,06 Obligāti atvienot no elektrotīkla!
Televizors 0,12 0,01 Izslēdz, kad neskaties, atvieno no tīkla, kad ilgāku laiku neskatīsies
Ledusskapis 0,05   Mazāk virināsi durvis, mazāk maksāsi
Dators 0,04 0,0008 Datora darbināšana mēnesī vidēji izmaksā 13 santīmus
iPad lādētājs 0,01 Nenozīmīgi iPad lādēšana mēnesī vidēji izmaksā 1,5 santīmus
Radioaparāts 0,005 Nenozīmīgi  
Stāvlampa ar divām halogēnajām spuldzēm  
Halogēnā spuldze
300 W spuldze ar releju
0,01
0,3
- 300 W spuldzi ieslēdzu reti
Interneta modems Nevaru izmērīt   Nedrīkst lieki raustīt kontaktu
Blenderis ar krūzi 0,4 - Var atstāt kontaktā
Stabveida blenderis 0,4 0,09 Nevajag atstāt kontaktā
Saldētava     Nevaru izmērīt. Sekoju ieteikumam maz virināt un turēt pilnu
Stāvlampa ar 7 W ekonomisko spuldzi Nenozīmīgi - Mana favorīte apgaismojumam
Printeris Nenozīmīgi   Kad nelietoju, izslēdzu
Gāzes apkures iekārta     Tērē niecīgi, nav vērts turēt aizdomās
Telefona lādētājs     Tērē niecīgi
Trauku mazgājamā mašīna     Nelietoju nekad, atvienota no tīkla

Ducis padomu

 • Vislielāko elektropatēriņa ietaupījumu var panākt, atvienojot no elektrības tīkla televizoru un veļasmašīnu, kad tos nelieto.
 • Nedarbini TV, kad to neskaties. Radio sabiedrība ir lētāka nekā TV radītais troksnis.
 • Gatavo energoefektīvus ēdienus, kas nav ilgi jācepina. Cepeškrāsni izmanto vien svētku reizēs.
 • Mazgā drēbes 40°C.
 • Izvēlies drēbes, kas nav jāgludina.
 • Nelieto silto ūdeni, kad tas nav nepieciešams, jo bieži vien tas nemaz nepaspēj atplūst no boilera, kad rokas jau ir nomazgātas, zobi tīri. Turi ūdenskrānu vienmēr pagrieztu uz auksto ūdeni un silto ūdeni tecini tikai tad, kad tiešām nepieciešams.
 • Desmitreiz apdomājies, cik liels boileris tev tiešām ir nepieciešams, jo arī tas ir ļoti pamatīgs enerģijas rīma. Es pirts boileri uz divām stundām ieslēdzu tikai tad, kad kurinu pirti, – mums vienmēr pietiek siltā ūdens.
 • Apgaismojumam, kur vien iespējams, izmanto ekonomiskās un LED spuldzes.
 • Kad jāpērk jauna sadzīves tehnika, pērc ekonomisko modeli!
 • Enerģiju ietaupīsi, ja ledusskapis un saldētava būs atsevišķi.
 • Apdomā, vai viss jādara ar tehnikas palīdzību. Man liekas, ka, piemēram, putekļu sūcējs rada vairāk trokšņa nekā labuma. Kustēties ar mitru birsti ir ekonomiskāk nekā ar rēcošu rīku.
 • Kāpt pa trepēm ir veselīgāk nekā trenkāt liftu. •