Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Zaļa oāze Pārdaugavā

Ilze Herberga,
Rīgas Interešu izglītības metodiskā
centra vides izglītības metodiķe


Bērnu un jauniešu vides izglītības centra Rīgas Dabaszinību skola ir vadošā iestāde vides interešu izglītības jomā ne tikai Rīgā, bet arī visā Latvijā, un šeit uz mācībām un interesantām nodarbībām jau 16 gadus pulcējas dažādu vecumu dabas draugi. Te saistošas nodarbes gaida gan divgadnieku, piemēram, pulciņā «Mazais dabas pētnieks», gan arī 25 gadus vecu jaunieti. Saturīgi pavadīt brīvo laiku šeit varēs gan iesācējs, gan pieredzējis vides pētnieks. Pulciņu nodarbības notiek Pārdaugavā, Ernestīnes ielā 8a, LU Bioloģijas un Ķīmijas fakultātē, Botāniskajā dārzā, Dabas muzejā un Rīgas nacionālajā zooloģiskajā dārzā, kā arī Iļģuciema un Juglas bibliotēkā.


Dabaszinību skolas audzēkņi aktīvi piedalās un gūst godalgas skolas, pilsētas un valsts organizētajos pasākumos un konkursos. Bieži vien skolā adaptētie pasākumi gūst popularitāti ne tikai Rīgā, bet dažkārt kļūst par visas valsts pasākumiem. Dabaszinību skolas direktore, pedagoģijas zinātņu doktore Daiga Kalniņa ir arī starptautiskā Jauno ūdens pētnieku konkursa («Stockholm Junior Water Prize») nacionālā koordinatore, kura veido komandu un meklē atbalstītājus Latvijā, lai arī mūsu valsts jauniešiem būtu iespēja gūt pieredzi zinātnisko darbu izstrādāšanā un sava pētījuma aizstāvēšanā. Dabaszinību skolas interešu izglītības skolotāji ar prieku piedalās dažādos pasākumos, dalās pieredzē un izstrādā metodiskus materiālus. Aicinām domubiedru vai klašu grupas ciemos uz Pārdaugavu, kur puķēs un zaļumos slīgst mūsu skoliņa. Iepazīstināsim ar kādu no 28 piedāvātajām tēmām, piemēram, papīra otrreizēja pārstrāde, lidošana, skaņa, bioindikatori, orientēšanās dabā, indīgie un ārstniecības augi. Var pieteikties veikt pētījumu un īstenot patstāvīgu projektu. Gaidām arī «Augu darbnīcā» ar deviņām daudzveidīgām nodarbībām, piemēram, ziedi un telpaugi sabiedriskajā interjerā, Adventa vainags, pušķi un dažādu svētku noformējumi, telpaugu izvēle un kopšana. Vidusskolēni pētījumus var veikt Dabas izpētes un ķīmijas laboratorijā. Šoruden sāka darboties interaktīvā siltumnīca, kur rosās ne tikai pulciņu audzēkņi, bet sestdienās var nākt ciemos ikviens, kurš vēlas iepazīt daudzveidīgo augu valsti. Izmantojot uz grozāma stenda izvietoto noteicēju, var ātri uzzināt gan augu nosaukumus, gan atpazīt kāda auga sastāvdaļas.

Brīvlaika prieki un atklājumi

Dabaszinību skolā bērnu čalas nerimst arī vasaras brīvdienās. Šovasar bērni interešu izglītības skolotāju vadībā dārzā un siltumnīcās audzēja krāšņumaugus un garšaugus, lai vēlāk tos izmantotu dažādos pētījumos un floristikas pulciņa nodarbībās. Vasarās tiek organizētas arī jauno vides pētnieku, jaunrades, aktīvās atpūtas un darba nometnes. Šovasar jau desmito reizi dabas iedvesmotas jaunietes veidoja ziedu kompozīcijas un rotas floristikas pulciņa skolotājas Elitas Loginas vadībā jaunrades nometnē «Gundega», bet izbraukuma nometnē vides pētnieki satikās jau piecpadsmito vasaru, lai skolotāju Pāvela Pestova un Ilmāra Rikmaņa vadībā pilnveidotu savas pētīšanas un eksperimentēšanas prasmes. Šogad skolēni uzzināja, kā iegūt uguni bez sērkociņiem, brīnījās par sausā ledus izmantošanas iespējām, un visgardākais pārsteigums bija saldējuma pagatavošana, izmantojot sauso slāpekli. Jaunie pētnieki ar interesi iepazina dabas noslēpumus arī dažādās ekosistēmās.

Pat nepamanīju, kā paskrēja vasaras pirmā puse, jo pavadīju to kopā ar zinātkāriem rīdziniekiem dienas nometnēs «Raibā puķe». Dalībnieki baudīja saulainās vasaras dienas un priecājās par katru lietus lāsi viesmīlīgajā Dabaszinību skolas dārzā. Burvīgā vidē, aizraut spējīgu skolotāju Lindas Radziņas, Lilitas Svirževskas, Jeļenas Golovanovas un Daigas Pārumas iedvesmoti, bērni atpūšoties un rotaļājoties iepazinās ar dabu, izzināja vidi, dabas likumsakarības, aktīvi darbojās arī eksperimentālajās un radošajās darbnīcās. Tā bērni aug un attīstās, pat nepamanot, ka atrodas Rīgas vidū. Vecāki priecājas, ka viņu atvasītes pavada laiku lieliskā vidē, gūst jaunas zināšanas un pieredzi, satiek domubiedrus un nometnes beigās jau sāk gaidīt nākamo.

Es esmu laimīga, jo, baudot dabas skaistumu, varu ik dienas smelties spēku un iedvesmu, būt kopā ar entuziasma pilniem un radošiem vides izglītotājiem. Un neslēpšu, ka, redzot mazo rīdzinieku starojošās acis, spožākas kļūst arī manējās. Es zinu – brīnums ir.

Rīgas Dabaszinību skola gaida jaunus dalībniekus paleontoloģijas pulciņā, astronomijas pulciņā «Par Zemi, Sauli un mums», zooloģijas pulciņā, jauno ornitologu pulciņā, dabas izpētes pulciņā «Pīlādzītis», pulciņā «Augu brīnumzeme», pētnieku pulciņā «Izzini pasauli!», mazajā ķīmijas universitātē, mazajā bioloģijas universitātē, pulciņā «Cita ķīmija», vides spēļu pulciņā, pulciņā «Dabas detektīvi», vides eksperimentos un citos. Tie, kam tuvāka māksla, var darboties floristikas, zīmēšanas, gleznošanas un veidošanas vai arī ādas plastikas pulciņos.

Sīkāka informācija par pulciņu norises vietu un laikiem – Dabaszinību skolas mājaslapā http://www.rds.lv internetā. •