Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 3 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi


Mācās būvēt salmu mājas

Vidzemē ideja par salmu māju būvniecību ir ļoti dzīvelīga. Šā gada augustā Skujenes pagasta «Jaunkalnā» – mājās, kur saimnieko gados jaunais ideālists Aleksandrs Ļubinskis, – notika seminārs un meistardarbnīca vienlaikus «No salmiem līdz mālam», kur teorētiski un praktiski tika izzināts viss par salmu mājas būvēšanas paņēmieniem. Lai gan šis pasākums jau ir noticis, ikviens var gūt ieskatu un atrast domubiedrus vietnē http://www.salmumajas.lv tīmeklī. Tās saimnieks Aleksandrs plašās fotogalerijās atspoguļo, kā top dažādas ekobūves, piemēram, vienslīpu jumta šķūnis no mizotiem baļķiem, kas tiks apšūts ar savu laiku nokalpojušiem reklāmas baneriem, parāda, kā uzbūvēt plauktu ēkai ar grumbuļotām sienām, kā glīti beicēt betona grīdu, un sniedz citas vērtīgas idejas. Aleksandrs sola ar padomu palīdzēt ikvienam ekobūves entuziastam, savukārt arhitekts Zintis Bujāns no arhitektu biroja «Marta saule», kurš jau sen pazīstams kā zaļi domājošs cilvēks, var uzzīmēt projektu pat tik netradicionālai būvei kā salmu māja pēc labākajiem permakultūras pamatprincipiem.

 

Vairo skaistumu dabiski

Tur, kur agrāk atradās «Biotēkas» pirmais veikals, t.i., Rīgā, Cēsu ielā 12, tagad atvērta «Biotēkas Ekostudija» – 100% īsta ekofrizētava un skaistumkopšanas studija, kur profesionāli meistari izmanto tikai bioloģiski sertificētu kosmētiku. Šeit ar dabiskas izcelsmes kosmētiskajiem līdzekļiem tiek krāsoti un kopti mati, veidots make-up, lakoti nagi, kā arī palutināta seja un augums. Kamēr galva satīta siltā dvielī, «Ekostudijā», atšķirībā no citu frizētavu piedāvātās kņadas ar TV un skaļām sarunām, būs iespēja iepazīt vai papildināt zināšanas par dabai un pašam draudzīgu dzīvesveidu, ieklausīties sevī un dabas skaņās, patamborēt, paadīt vai aizpildīt kādu personības testu. Plašāk http://www.ekostudija.lv

 

«Hercogiste Eko projekts» sāks ar kūrortu

Vērienīgs tūrisma objekts – tāds būšot pirmais solis grandiozā ekoprojekta īstenošanas gaitā Madonas novada Liezerē, kur šim nolūkam jau nopirkti 800 ha zemes. Tieši kūrortam, kas būtu nozīmīgs tūrisma galamērķis, esot vislielākais potenciāls kā ekonomiskās aktivitātes veicinātājam šajā vietā, tā secinājuši projekta iniciatori un īstenotāji: uzņēmējs Valērijs Belokoņs, viņa ģimenei piederošā AS «Hercogiste» un SIA «Terra Libre» kopā ar ārvalstu konsultantiem «Happold Consulting» un «Lighthouse Creative». Šobrīd tiek izstrādāts projekta integrētās attīstības plāns, kuru paredzēts pabeigt 2012. gada sākumā, un tā izstrādē šogad investēti aptuveni 500 tūkstoši latu.

 

Velokurjers no Rīgas uzvar pasaules čempionātā

Šovasar Varšavā notika Pasaules velokurjeru čempionāts, kur 600 amata brāļu konkurencē Jānis Belecks ieguva 1. vietu kargo disciplīnā – sacensībās, vedot lielgabarīta sūtījumus. Pasaules čempionātā Latviju pārstāvēja SIA «Velokurjers» komanda, kuras sastāvā bija septiņi dalībnieki: Raitis Reinis, Jānis Belecks, Jānis Andersons, Jānis Šteins, Vilmārs Vincāns, Pēteris Janisels un Nauris Šlanks. Neraugoties uz sliktajiem laika apstākļiem, kurjeri dažādās disciplīnās varonīgi pierādīja savu izturību, apņēmību un prasmi veikt visdažādākos uzdevumus, ar kādiem ikdienā nākas saskarties kurjeriem visā pasaulē. Arī Jānis Andersons un Jānis Šteins sīvā konkurencē iekļuva fināla galvenajā disciplīnā – sacensībās, nogādājot dažādus sūtījumus.

Pasaules velokurjeru čempionāts notiek jau kopš 1993. gada, un šoreiz tajā piedalījās dalībnieki no 30 pasaules valstīm, to skaitā Austrālijas, Jaunzēlandes, Kenijas, ASV un Japānas. Latvijas velokurjeri šai čempionātā piedalījās pirmo reizi.

 

Vecu mežu vairs nebūs

Latvijas vadošie biologi un ekologi brīdina, ka no 2009. gada ikgadējā kailciršu platība (ieskaitot sanitārās kailcirtes un kailcirtes ar sēklu koku atstāšanu) valsts mežos ir palielinājusies gandrīz divkārt, salīdzinot ar iepriekšējo piecu gadu periodu. 2009. un 2010. gadā katru gadu kailcirtēs izcirta 1,5% no valsts mežu kopējās platības, kas ir divas reizes vairāk nekā iepriekšējos gados. Ja šādi ciršanas apjomi saglabāsies, pēc astoņiem gadiem 15% valsts mežu platības nepārsniegs 10 gadu vecumu, savukārt pēc 30 gadiem gandrīz puse valsts mežu būs jaunāki par 30 gadiem. Koncentrējot kailcirtes, relatīvi nelielā teritorijā tiek izcirsta lielākā daļa meža, kas sasniedzis ciršanas vecumu, plānojot atgriezties tajā jau pēc septiņiem gadiem, tātad faktiski – lai nocirstu atlikušās audzes (izcirstajās vietās lietkoksne būs iegūstama vidēji pēc 70 gadiem, iznīcinātās dabas vērtības varētu atgriezties vēl vēlāk vai arī nekad). Cirsmu koncentrācija īpaši palielina vēja, uguns un tiem sekojošu t.s. «kaitēkļu» postījumu risku.

Tie, kas ieinteresēti izcirst Latvijas mežus veikli un pa tīro, apgalvo, ka Latvijā ir pārlieku daudz aizsargājamo teritoriju. Patiesībā tādas meža platības, kur nav atļauta nekāda mežsaimnieciskā darbība, ir tikai 3,1% meža platības (VMD dati par 2010. gadu). Lielākajā daļā aizsargājamo teritoriju, kas ir 13% no visas Latvijas mežu platības, ierobežojumi ir vieglāki, visvairāk (6,3% meža platības) piemērots režīms, kas paredz tikai kailcirtes aizliegumu, tai pašā laikā pieļaujot izlases cirtes. Savukārt ar aizsargājamo teritoriju platību Latvija nebūt neizceļas uz citu Eiropas valstu fona, piemēram, «Natura 2000» teritoriju platību ziņā mūsu valsts ieņem tikai 25. vietu no 27 Eiropas Savienības valstīm.

 

Izstrādā jaunas bioloģiskās daudzveidības pamatnostādnes

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija sākusi darbu pie bioloģiskās daudzveidības pamatnostādņu izstrādes, tādēļ visi interesenti un sociālie partneri aicināti sniegt savu redzējumu par iespējamajiem risinājumiem bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai Latvijā. 2011. gada maijā Eiropas Komisija nāca klajā ar Eiropas Savienības bioloģiskās daudzveidības stratēģiju, kuras mērķis ir līdz 2020. gadam apturēt bioloģiskās daudzveidības izzušanu un ekosistēmu sniegto pakalpojumu degradāciju Eiropas Savienībā un atjaunot tos, ciktāl tas ir iespējams.

Plānots, ka topošās bioloģiskās daudzveidības pamatnostādnes ietvers situācijas raksturojumu un problēmu formulējumus, kuru risināšanai nepieciešams īstenot konkrētu politiku un rīcību.

Savus risinājumus un komentārus saistībā ar bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu Latvijā sūtiet uz e-pastu: daiga.vilkaste@varam.gov.lv.

 

«Latvijas valsts mežu» zaļie darbi

Akciju sabiedrība «Latvijas valsts meži» saņēmusi PEFC piegāžu ķēdes sertifikātu Austrumvidzemes un Dienvidkurzemes mežsaimniecībām un kokapstrādes uzņēmumiem piedāvā sertificētu koksni. Tas nozīmē, ka gala patērētājs, pērkot ar šo simbolu marķētu gala produktu, var izsekot līdzi visam tā tapšanā izmantoto izejvielu ceļam un pārliecināties, ka tās nākušas no videi draudzīgi apsaimniekota meža. LVM pārdod un piegādā ne tikai sertificētu koksni, arī uzņēmuma koku stādu audzēšanas un realizācijas process ir sertificēts atbilstoši ISO 9001: 2008 sistēmai, savukārt LVM tūrisma un atpūtas centri «Ezernieki» un «Spāre» ir saņēmuši Zaļo sertifikātu.

 

Ekosertifikāts bioloģiskajiem augu aizsardzības un mēslošanas līdzekļiem

Šā gada augustā valdība apstiprināja Zemkopības ministrijas izstrādātos grozījumus Ministru kabineta noteikumos Nr.485 «Bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības un kontroles kārtība». Ņemot vērā to, ka bioloģiskajā lauksaimniecībā ir nepieciešams izmantot arī augsnes mēslošanas līdzekļus un augu aizsardzības līdzekļus, kas ražoti atbilstoši bioloģiskās lauksaimniecības prasībām, grozījumi noteikumos dos iespēju augsnes mēslošanas un augu aizsardzības līdzekļu ražotājiem sertificēt savu produkciju.

Līdz šim mēslošanas līdzekļi, tostarp kūtsmēsli un komposts, netika marķēti ar norādi par to bioloģisko izcelsmi. Ekoproduktu sertifikāciju Latvijā veic uzņēmums «Vides kvalitāte» vai Sertifikācijas un testēšanas centra Bioloģiskās lauksaimniecības sektors.

 

Sagatavoja: Anitra Tooma