Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 2258 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Kā nopirkt ekoproduktu jeb triku un māņu analīze

Anitra Tooma

Lielāko daļu jeb aptuveni 70% civilizācijas piesārņojuma mēs labticīgi nopērkam un apēdam. Tātad tieši pārtika ir tā joma, kur nevajadzētu slinkot un skopoties, bet meklēt vislabāko, dabiskāko un mazāk piesārņoto. Rudenī Latvijas tirgos un tirdziņos valda pārpilnība, taču nereti, mājās rūpīgāk izpētot pirkumu, rodas aizdomas, vai tikai pārdevējs nav nelietīgi izmantojis tavu, jā, arī manu, uzticēšanos, labticību vai kā nu lai šo sirsnīgo stadiju labāk nosauc. Man dažreiz šķiet, ka tirgotāji mūs «zombē», lai tikai tu no viņa kaut ko nopirktu: plati smaida, pārliecinoši stāsta utt. Varbūt tas nemaz nav slikti – iespējams, ka ticība vien pircējam uzlabo pašsajūtu. Bet tikpat liela varbūtība, ka nauda iztērēta par sarunu vai talantīgu zaļā sapņa uzburšanu, bet ķermenis atkal sabarots ar ķimikāliju atliekām. Vienīgais ieteikums – meklē uz iepakojuma bioloģisko produktu sertifikāta simbolu!

1. Iepērcies bioloģiski sertificētās tirdzniecības vietās!

Pašlaik tās ir:

  • veikalu tīkls «Biotēka»,
  • veikals «Latvijas ekoprodukts» Rīgā, K. Barona ielā 45/47,
  • veikals «Gaļas meistars» Rīgā, A. Čaka ielā 82,
  • veikals-kafejnīca «Uzkodu namiņš» Rīgā, Rūjienas ielā 7,
  • ekoproduktu veikaliņš Smiltenē, Baznīcas laukumā 2.

Sertificētos veikalos visi produkti ir sertificēti, tāpēc nav jāizturas tik aizdomīgi kā citos veikalos. Produkti, kuri nav bioloģiski sertificēti, atrodas atsevišķā plauktā ar norādi «Dabīgs nesertificēts produkts», un parasti tur stāv sāls, dzeramais ūdens, kam ekosertifikātu nemaz neizsniedz. Vēl šajā plauktā atrodami produkti, kuri dažādu birokrātisku iemeslu dēļ nedrīkst rotāties ar sertifikātu, piemēram, bioloģiski audzētus graudus nav bijis iespējas samalt sertificētās dzirnavās. Citos veikalos, lai cik dabiski to nosaukumi, var atrast dažādus brīnumus, kam ar veselīgumu un zaļumu maz sakara...


Konfekte «Skrīveru gotiņa»

Sastāvs: pilnpiens (bioloģiskās sastāvdaļas 46%, LV-BIO-01), cukurs, glikozes sīrups, hidrogenēti augu tauki, aromatizētājs vanilīns.

Iemesls šaubām: protams, tas ir lieliski, ka gandrīz puse konfektes sastāva ir bioloģiski sertificēta, bet – kāda velna pēc tur ir hidrogenētie augu tauki?!


2. Iepērcies vietējo ražotāju tirgos, tomēr – uzmanies!

Tirdziņš Ārstu biedrības pagalmā Rīgā, Skolas ielā 3, ceturtdienās no plkst. 15

Šie tirdziņi notiek man izdevīgā laikā un vietā, turklāt no plkst. 14.30 varu piedalīties preses konferencē par uztura problēmām un risinājumiem. Esmu laimīga satikties ar saviem senajiem cīņu biedriem no Zaļā tirdziņa laikiem. Tā kā daudzus bioloģiskos zemniekus pazīstu personīgi, viņu produkciju pērku bez lielas pētīšanas.

Sajūsmina uzņēmuma «I-dille» jauno, skaisto puišu apsviedība, bet piesardzību raisa tas, ka nav nevienas norādes par zaļumu un dārzeņu bioloģisko izcelsmi. Puiši harizmātiski apgalvo, ka viss ir tikko no Latvijas laukiem. Par to šaubas nerodas, bet – diez vai «Ezerkauliņos» audzētus tomātus var saukt par bioloģiskiem, turklāt cena – kā bioloģiski audzētiem! Tas pats negals ar olām pie viena bitenieka: cena kā bioloģiskajām, t.i., 18 santīmu par gabalu, bet dzeltenums bāls, un arī sertifikāta nav.

Būtu labi, ja «I-dilles» un citi lauku labumu tirgotāji pie produkcijas novietotu viegli uztveramu informāciju par ražotāju, jo – ja esmu atnākusi uz vietu, kur ceru nopirkt superveselīgus produktus un nemaz negrasos skopoties, gribu arī papildu garantijas un iespēju palaist iekšējo Šerloku Holmsu atvaļinājumā.


Dažādu ziedu medus

Sertifikātu simboli un informācija par izsniegšanas institūciju atrodas vienuviet jeb vienā redzes laukā, kā tagad prasa likums. Medus vākts jūnijā, tāpēc iespēja, ka kukainīši pabijuši kādā intensīvajā rapšu laukā, ir izslēgta. Sertifikāts LV-BIO-01.


Āgenskalna tirgus

Šeit visupirms iepērkos pie pārdevējas, kas savulaik priecīga stāstīja, ka «Vides Vēstis» lasa jau padsmit gadu. Pie viņas gan nav nopērkami bioloģiski sertificēti produkti, tomēr varu vismaz pakonsultēties, kuri ir Latvijas dārzeņi. Taču informācija, ka šie kartupeļi ir no Rundāles, bet tie zaļumi – no Ķekavas, lielu skaidrību par audzēšanas paņēmieniem nedod. Taču kartupeļi bija garšīgi un dzelteni, kas liecina – vismaz nav pārmēsloti ar minerālmēsliem, tāpēc pērku tos arī turpmāk, jo lielveikalos nopērkamie ir tādi pelēcīgi, turklāt «Vides Vēstu» lasītāji taču jāatbalsta!

Ieteikums: ja vēlies nopirkt bioloģiskos produktus, vaicā pārdevējam par to izcelsmi. Pati zinu, cik grūti tirgotāja vārdus apšaubīt, jo viņš uzreiz neslēpj, ko domā par tavu sajēgu. Beigās jūties kā riktīgs muļķis, kas pats nezina, ko vēlas.

3. Pārējos veikalos, kas rotājas ar nosaukumiem «Dabas produkti», «Viss no dabas» un daudzas citas variācijas, jātur acis vaļā un jālasa uzraksti uz iepakojuma, kā arī jādomā loģiski, jo nereti labi produkti nemaz nav marķēti ar bioloģisko sertifikātu. Tad nākas kāroto nopirkt, pagaršot un meklēt informāciju tīmeklī.

Piemērs: veikalā «Zaļais serviss», kas atrodas ceļmalā netālu no Pūres un vilina ar lozungu «Latvijas produkti», nopirku divas konservu bundžas.


Cūkgaļa – ekoloģiski tīrs produkts

Ražotājs: IK «Konserviss» no Jāņmuižas

Sastāvs: cūkgaļa vismaz 90%, sāls, garšvielas.

Informāciju par ražotāju visu zinošā «Google» sniedz minimālu, vien uzzinu, ka produkcija tiek tirgota Straupes lauku labumu tirdziņā un Berga Bazārā, kas ir starptautiskās organizācijas «Slow food» organizēti pasākumi, tādēļ tirgus dalībniekiem ir samērā stingras prasības, bet tieši kādas, tīmeklī neatradu. Zvanot uz norādīto tālruņa numuru, ražotāju sazvanīt neizdevās.

Mājaslapa http://www.konserviss.lv tīmekļa dzīlēs nebija atrodama.

Iemesli šaubām: cūkgaļu un vistas gaļu ir grūti izaudzēt, neļaujoties kārdinājumam dzīvniekus pabarot ar veikalā nopērkamu kombinēto lopbarību, kas gatavota no lētas, bet ĢMO sojas. Par to gan ir norāde uz iepakojuma. Tādēļ būtu labi, ja uz iepakojuma būtu norādīts tās saimniecības sertifikācijas numurs un nosaukums, kur cūka audzēta. Citādi maz iemesla ticēt, ka uzraksti uz iepakojuma atbilst patiesībai.


Pauti krējuma mērcē – Latvijas dabas produkts

Ražotājs: SIA «IDZ», plašāk pazīstams kā zīmols «Sidrabjērs»

Sastāvs: jēra pauti 62%, krējuma mērce (sastāvs nodrukāts nesalasāmi sīkiem burtiem, bet, lasot ar lupu, prieks nepārņem), kviešu milti, ciete, dabīgās garšvielas un ekstrakti.

Ražotāju Imantu Straumi izdodas sazvanīt bez pūlēm, tīmeklī skaista mājaslapa http://sidrabjers.lv, dažas intervijas, un rodas sajūta, ka saimnieks saprot, ko dara.

Iemesli produkcijas pirkšanai: Imants Straume pats tirgo svaigo gaļu «Slow Food» rīkotajos tirdziņos un var apliecināt, no kuras saimniecības aitainis nācis. Ne visi ganāmpulki ir bioloģiski sertificēti, bet skaidrs, ka vasaras un rudens periodā jēri plūc zāli ganībās, tādēļ risks, ka saimnieks to būtu barojis ar ĢM soju, ir niecīgs. Lai jērus lieki nebiedētu, tos nokauj mobilajā kautuvē dzimtajā pagalmā.

Par konserviem I. Straume informē, ka tie gatavoti Saldū un ražotne nav bioloģiski sertificēta. Taču viņš ved mani pie prāta, atgādinot, ka konservi principā nevar būt ļoti veselīga pārtika, tāpēc jāēd ēdiens, kas gatavots no svaigas gaļas.


Atradumi lielveikalos

Tā kā man pa ceļam ir tikai «Rimi» un Maxima» veikalu tīkli, varu izteikties par tiem. Ar laiku esmu iemanījusies abos veikalos atrast bioloģiski sertificētus produktus, tiesa gan, ekoproduktus nez kāpēc piedāvā tikai hipermārketos. Veikalos «Rimi» parasti pērku sertificētu kafiju, tēju, cukuru un ik pa laikam nogaršoju kādu produktu no «ICA» sērijas. Arī «Maxxxima» veselīgo produktu stendā var atrast daudz interesantu bioloģiski sertificētu produktu – tur pērku sertificētu eļļu ne tikai salātiem, bet arī cepšanai. Jūsu dēļ iegāju veikalā «Sky» un pārliecinājos, ka pie bioloģiski sertificētiem produktiem joprojām izvietotas zaļas cenu zīmes, kas krietni atvieglo meklējumus.


Ekoloģiskais jogurts ar mellenēm

Ražotājs: «Tukuma piens»

Sastāvs: piens, melleņu piedeva, cukurs, krāsviela biešu sula, kukurūzas ciete, baltās akācijas sveķi, želatīns.

Sertifikāts LV-BIO-02.

Neticami, bet pilnīgi visas sastāvdaļas esot bioloģiski sertificētas! Tas nu gan ir izcils produkts! Turklāt, izēdot trauciņu tukšu, iekšpusē ieraugu informāciju, ka iepakojums gatavots no papīra, plastmasas un alumīnija vāciņa, turklāt, pateicoties kartona ietvaram, var ietaupīt 30% plastmasas! Tagad tikai atliek iepakojumu izskalot, sadalīt trīs frakcijās – un parastajā gružu kastē nenonāk nekas. •