Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 4 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Smārdē būs moderna koģenerācijas stacija


Latvijā pašlaik valda absurda situācija: mūsu šķelda tiek eksportēta uz Skandināvijas valstīm, tur no tās biomasas koģenerācijas stacijās saražo enerģiju, kuru pēcāk importē uz Latviju! Bet Latvijā koģenerācijas stacijas un TEC tiek darbinātas ar gāzi, mazutu un akmeņoglēm... Eiropas Savienības energoresursu politika arvien vairāk tiek virzīta atjaunojamo energoresursu virzienā, un ir definēta vesela virkne attīstības stratēģiju un pasākumu plānu dažādu direktīvu izskatā. Taču Latvijā viss notiek pavisam citādi. Ja kāda pilsēta vai novads sāk domāt par savu energoneatkarību un siltuma tarifu samazināšanu, interesējas par šķeldas izmantošanu apkurei un elektrības ražošanai, drīz vien pašvaldības deputātus apciemo gāzes piegādes lobiji, kas apsola apmaksāt sporta laukuma izveidi vai treniņtelpu remontu, un visas zaļās ieceres sadeg zilās liesmās. Un nelīdz ne valsts apņemšanās daļu enerģijas ražot no atjaunojamajiem dabas resursiem, ne biedē politiski svārstīgās fosilā kurināmā cenas.


Šķelda ir mežizstrādes atlikumi, kurus nav efektīvi transportēt lielos attālumos. Latvija ir viena no vadošajām valstīm pasaulē pēc meža krājas uz iedzīvotāju skaitu, kā arī pēc meža platību blīvuma uz teritorijas vienību, līdz ar to potenciālo šķeldas materiālu mums netrūkst, kaut bieži vien krūmi, zari un celmi nemaz netiek sadrupināti. Pašlaik lielākā daļa no Latvijā gatavotās šķeldas tiek eksportēta uz Skandināvijas valstīm, kas nebūt nav ilgtspējīgi, jo transportēšanas izmaksas veido lielu daļu no produkta vērtības. Cenu analīze liecina, ka vienlaikus ar gāzes cenas pieaugumu Latvijas iekšējā tirgū strauji pieaug šķeldas cenas. Turklāt šis pieaugums pēdējos četros gados ir bijis straujāks nekā dabas gāzes cenas pieaugums, taču, skatoties ilgtermiņā, šķeldas cenas svārstības jākorelē ar gāzes cenas svārstībām, tāpēc paredzams, ka vēl šogad šķeldas cena būs 6 lati par beramo kubikmetru.

Siltums žāvēšanai un dārzkopībai

Netālu no Tukuma, Engures novada Smārdē, bijušajā militārajā teritorijā, šovasar sāks būvēt koģenerācijas staciju, kur no šķeldas ražos elektrību un siltumu. Tā būs pirmā šāda veida koģenerācijas stacija Kurzemes reģionā, kur izmantos Latvijā līdz šim nebijušas augstākās efektivitātes tehnoloģijas. Šķelda tiks dedzināta 5 MW jaudas krāsnī, iegūtais tvaiks ražos elektroenerģiju 1 MW jaudas tvaika turbīnā. Sadedzinot aptuveni 60 000 beramo kubikmetru šķeldas, gadā plānots iegūt vismaz 7920 megavatstundu elektroenerģijas, ko pārdos «Latvenergo», un 31 680 megavatstundu siltumenerģijas. Visas stacijas darbība būs pilnībā automatizēta ar iespēju to vadīt attālināti. Koģenerācijas stacija atrodas ģeogrāfiski izdevīgā vietā starp hidroelektrostacijām, kas atrodas uz Daugavas, kā arī jūras piekrastes vēja ģeneratoru parkiem, un tas nodrošinās decentralizētu energoresursu pieejamību.

Šķeldas piegādes un apjomu prasības plānotajai koģenerācijas stacijai ir salīdzinoši nelielas Latvijas šķeldas tirgum – tikai 0,8% no kopējā saražotā šķeldas apjoma 2008. gadā, turklāt, salīdzinot ar citiem enerģijas ražošanas resursiem (gāze, vējš, lopkopības atkritumi, sadzīves atkritumi), šķeldas piegādātāju loks nav ierobežots. Bijušo militāro teritoriju sekmīgi apguvuši jau vairāki uzņēmumi, kuri novērtējuši gan tās izdevīgo atrašanās vietu – netālu no Rīgas–Ventspils šosejas –, gan ieceres attīstīt Tukuma lidostu.

SIA «Smārdes kalte» koģenerācijas stacijas ražoto salīdzinoši lēto siltumu plāno izmantot koksnes žāvēšanai, taču tas noderēs arī citiem uzņēmumiem. Plānots, ka siltumenerģijas cena būs 15 Ls/MWh + PVN – tas nav daudz, salīdzinot ar cenām par siltumu dažādās pilsētās (SIA «Jūrmalas siltums» ~45 Ls/MWh + PVN, «Valmieras siltums» un «Aizkraukles siltums» ~ 30 Ls/MWh + PVN). Iespējams, ka lēto siltumu vēlēsies izmantot dārznieki un uzbūvēs šeit 2-3 ha plašas siltumnīcas. Un pilnīgi iespējams, ka radīsies arī daudz citu labu ideju, kā izmantot no šā atjaunojamā resursa saražoto siltumu. •

Koģenerācijas stacijas shēma.