Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemta 1 atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Spožas dejas tumšā naktī

Ilze Liepa

Enerģija ir mums visapkārt un uz katra soļa. Jau pierasts runāt par tādiem alternatīviem enerģijas avotiem kā, piemēram, saule, vējš utt., bet tie, izrādās, nebūt nav vienīgie. Arī cilvēkam ejot un kustoties rodas enerģija, kas parasti paliek neizmantota un to neviens neuzkrāj. Līdz šim ir dzirdēts tikai par ierīcēm, ko var piestiprināt, piemēram, pie velosipēda vai kājas, lai braucot vai skrienot uzlādētu mobilā telefona akumulatoru, darbinātu velosipēda lukturi utt. Taču nesen sastapu cilvēkus, kas gan Latvijā, gan citās Baltijas un Austrumeiropas valstīs ievieš pavisam jaunu un modernu alternatīvās enerģijas avotu – aktīvo grīdu, kas ražo un uzkrāj enerģiju, kad cilvēki pa to staigā vai dejo.

Pirmo reizi tā saukto aktīvo deju grīdu 2006. gadā demonstrēja Nīderlandes uzņēmēju grupa «Enviu», kas strādā pie dažādām ilgtspējīgām un sociālām inovācijām jauniešu tirgum. Tās pamatideja ir pavisam vienkārša: mūzika ir kustība, kustība ir enerģija, bet enerģija jāuzkrāj un jāizmanto lietderīgi.

Aktīvā deju grīda uzkrāj kustībā izdalīto enerģiju, kas tālāk tiek pārveidota elektroenerģijā, bet tā, savukārt, nodrošina grīdu ar dažādiem gaismas efektiem un daļēji arī dīdžeja un aparatūras darbībai nepieciešamo elektrību. Grīda sastāv no 75x75 cm lieliem moduļiem, ko var viegli samontēt un sasvstarpēji kombinēt, veidojot tik lielu deju laukumu, cik vien katrs pats vēlas.

Tehnoloģijas pamatā ir viena centimetra vertikālas kustības pārvēršana piecu centimetru horizontālā kustībā, kas liek rotēt ģeneratoram. Pagaidām tas no viena kvadrātmetra dod 65 vatu jaudu, ar ko pilnībā pietiek, lai nodrošinātu vienas parastās kvēlspuldzes vai vismaz četru ekonomisko spuldžu darbību. Taču, pilnveidojot tehnoloģijas, šie rādītāji augtu.

Protams, uzskatīt grīdu par autonomu alternatīvās enerģijas ražotni šobrīd vēl ir pāragri. Pagaidām tā visu saražoto enerģiju iztērē tikai savām vajadzībām, nodrošinot skaņu un modernus gaismas efektus – dejojot uz šīs pašpietiekamās grīdas, ar LED diožu un spoguļstikla palīdzību tiek radīts ļoti telpisks dziļuma un bezdibeņa efekts zem kājām. Reaģējot ar gaismas efektiem, grīda īpaši pielāgojas katra dejotāja ritmam un kustību ātrumam. Tātad – jo aktīvāk cilvēki dejo, jo vairāk ir dažādu efektu un līdz ar to prieka, turklāt enerģiju šai izpriecai ikviens dalībnieks saražo pats, nevis nočiepj no kopējā katla, kurš jau tā šobrīd bīstami mutuļo Japānas AES katastrofas ēnā.

Papildu efekts un bonuss, kas stimulē darboties vēl aktīvāk, ir deju grīdas malās novietotie enerģijas mērītāji – divus metrus augsts «enerģijas tornis» un digitāls enerģijas mērītājs, kur redzams dejotāju saražotās enerģijas daudzums un jauda. Nākotnē tiek plānots strādāt arī pie ierīcēm, kas uzkrātu neizlietoto enerģiju un ļautu to izmantot jau citām vajadzībām.

Ir bijuši dažādi eksperimenti, kā vēl varētu izmantot enerģiju no šādas dejošanas un kustēšanās. Izrādās, iespēju ir ļoti daudz. Piemēram, Spānijā, brīvdabas festivālā demonstrējot aktīvo grīdu, notika akcija, kuras laikā dejotāji varēja ar dejas enerģiju uzlādēt savu mobilo tālruņu akumulatorus. Savukārt Madridē Ziemassvētkos šāda grīda bija aplikta apkārt eglei. Kolīdz cilvēki pa to staigāja, spuldzīšu virtene eglē sāka mirgot.

Aktīvo deju grīdu var novietot jebkur – vajadzīga tikai daudzmaz līdzena virsma. Iespējams, arī Latvijā šovasar tiks veikts eksperiments, lai sabiedrību iepazīstinātu ar šo grīdu, proti, tiks sarīkota ballīte līdz rītausmai zaļā pļavā bez jebkādām citām elektroierīcēm. Nosacījums tikai viens – jādejo, jo, kolīdz kustība apstājas, pazūd arī mūzika un gaisma. Skaisti un zaļi! Domāju, uz šādu ballīti ieradīsies daudz dejot gribētāju.

Latviešu puiši Gunārs Ķīsis un Artis Voiteks ir izveidojuši uzņēmumu «Grenerg Group» un piedāvā aktīvās deju grīdas īri un iegādi. Viņi stāsta, ka līdzīgas grīdas pasaulē, iespējams, drīz vien sāks izmēģināt arī sabiedriskās vietās. Izrādās, paralēli tam, ka tiek domāts, kā uzkrāt un akumulēt jau pieejamo deju grīdu enerģiju, zinātnieki strādā pie tehnoloģijām, kas pēc līdzīga principa ļautu strāvu ražot sabiedriskās vietās, piemēram, lielveikalos, lidostās, stacijās un citur. Latvijā notiek darbs arī pie citiem enerģijas iegūšanas un uzkrāšanas veidiem, taču par tiem citreiz.

Atliek vien piebilst: nebrīnieties, ja pēc dažiem gadiem, dejojot klubiņā, iepērkoties lielveikalā, steidzoties uz vilcienu vai kā citādi kustoties, ražosim elektrību, paši to pat nenojaušot. Un varbūt es, piemēram, lielveikalu apmeklētu biežāk un pat ar zināmu prieku, ja zinātu, ka spožo gaismu un citus bieži vien pilnīgi liekos elektroenerģijas «vampīrus» baro manis pašas un citu pircēju soļu enerģija... Ļoti ceru drīz ieraudzīt Latvijā ne tikai aktīvo deju grīdu, bet arī kādu no šiem jaunajiem izgudrojumiem.

Plašāka informācija interneta vietnē http://www.aktivagrida.lv. •