Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
Foto: Vilnis Skuja.
Foto: Vilnis Skuja.
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

 

Šoreiz gribu runāt par to, cik ļoti cilvēka raksturu maitā pārmaiņas. Man ir bēdīgi, redzot, kā jebkurš ierosinājums dzīvot taupīgāk, līdz ar to mazāk kaitējot planētai, izraisa plašas tautas debates, skandālu draudus un lamas publiskajā telpā. Izskatās, ka cilvēkiem ir vienalga, kā dzīvosim turpmāk, galvenais, iztērēt maksimāli vairāk aizlaiku jeb fosilo resursu tagad. Tajā pašā laikā daudzi, kas protestē pret elektrības tarifu celšanu, mierīgi sūta desmitiem īsziņu, kas neko neizsaka, tukši pļāpā pa telefonu, apmaksā draugiem.lv statistiku, pērk nevajadzīgas mantas un par šiem bezjēdzīgajiem tēriņiem sev neko nepārmet. Nupat apmeklēju slimnieku Stradiņa slimnīcā. Lai neizputinātu medicīnas nozari, uz piekto stāvu kāpu ar kājām, bet atceļā piebiedrojos pārītim, kas bija izsaukuši lielo kravas liftu. Tramīgi vaicāju, vai tad parasti cilvēki to drīkst lietot. Viņi atbildēja, ka visi lieto šos liftus, un, ja viens neatbrauc uzreiz, tad nospiež abu liftu izsaukšanas pogas. Neslēpu, ka man kā zaļajam ir sāpīgi to dzirdēt, viņi nosmēja, ka par to jau nav pašiem jāmaksā... Vienmēr apbrīnoju veikalus, kur telpas tiek apsildītas tik dāsni, ka sviedri līst jau pēc dažām minūtēm un pārdevējas aiz letes stāv vasarīgos tērpos.

Ik pa brīdim uz redakciju zvana cilvēki, kas ierosina protestēt pret cūku fermu būvniecību. Kad iesaku pret jelkādu ražošanas veidu iebilst pēc tam, kad esi atteicies no šā produkta lietošanas vai principiāli pērc videi draudzīgi iegūtu analogu, kas visbiežāk ir dārgāks, cilvēki apvainojas. Katram patīk par šķiņķa kilogramu maksāt pāris latu, par cāļu stilbiem latu, bet – nevar gaļu tik lēti izaudzēt, nelietojot drakoniskas industriālas metodes un lētu barību, kas pamatā gatavota no ģenētiski modificētas sojas. Nevar gribēt superlētu elektrību, ja lielu tās daļu saražo TEC no fosilajiem resursiem un tuvējās AES. Un nevar gribēt lētu enerģiju, ja tā ražota no atjaunojamiem resursiem. Tāpēc vienīgais veids, kā ietaupīt, – neko nelietot lieki. Vismaz man ne Rīgas dzīvoklī, ne lauku mājā enerģijas patēriņš nekad nav bijis lielāks par 100 kW mēnesī, turklāt es nedzīvoju askētiska vientuļnieka dzīvi...

Mēs esam savas valsts atspulgs – negribam mainīt ieradumus, dodam priekšroku zināmai nelaimei, nevis nezināmai laimei. To apliecina arī saruna ar Raimondu Vējoni, proti, ka Ekonomikas ministrija nepieļaus nekādas izmaiņas, kas šodien varētu mazināt nodokļu ienākumus, tāpēc vislabāk, ja cilvēki netaupa ne degvielu, ne elektrību, ne līdzekļus apkurei, alkoholam, cigaretēm – tas Valsts kasē ienes visvairāk. Veselīgs un zaļš dzīvesveids Valsts kasi tikai izputinātu, bet tas, cik jāmaksā par izputinātu mūžu, reti kuru interesē.

Tevi noteikti visvairāk interesē, kāpēc šogad «Vides Vēstis» tik ļoti kavējās. Tas tāpēc, ka nācās pacietīgi un pazemīgi gaidīt viena projekta rezultātus. Mūsu uzticamais sadarbības partneris Latvijas Vides aizsardzības fonds iespēju robežās dažiem vides masu medijiem jau gada nogalē piešķīra finansējumu, bet – kādus 30% mazāk nekā pērn. Par šo naudiņu iznāktu vien plāns bukletiņš sešas reizes gadā. Ar KPFI atbalstu varam sūtīt tev 56 lpp. biezu žurnālu. Tāpēc bija jāietur piespiedu pauze, jo finansētājs nemaksā par jau padarītu darbu, turklāt šī nauda tiek piešķirta tikai līdz gada beigām un ne dienu vēlāk. Labā ziņa ir tā, ka aprīļa sākumā saņemsi nākamo, pavasara, izdevumu, bet līdz gada beigām – visus sešus numurus.

 

Anitra