Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemta 1 atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Zaļās tehnoloģijas privātmājā

http://www.energopadomnieks.lv

Kad, gremdējies sapņos par pasīvo vai zema energopatēriņa māju, esi nolēmis arī pats pie tādas tikt, vispirms vajag pašam tikt skaidrībā, ko tieši tev vajag, kas tev piemērotāks un no kā tad sākt savu sapņu īstenošanu. Firma «Belss» izveidojusi interaktīvu mājaslapu internetā http://www.energopadomnieks.lv, kur atrodamas 10 Latvijā populārāko tipveida ēku shēmas ar 40 alternatīvo energotehnoloģiju risinājumiem katram projektam. Interaktīvi mainot kritērijus, varēsi iepazīties ar LR likumdošanai atbilstošu risinājumu tehniskajiem projektiem. Vispirms gan nāksies atcerēties, kurā pusē tavam namam ir dienvidi, tad varēsi variēt ar dažādiem enerģijas un siltuma ieguves veidiem, piemēram, granulu katlu, zemes vai gaisa siltumsūkni, saules kolektoru, vēja ģeneratoru, – projektētāji izstrādājuši aptuveni 400 risinājumu dažādās kombinācijās. Programma piedāvās pat to, kur novietot saules paneli, granulu katlu vai vēja ģeneratoru. Uzzināsi arī, cik tāds zaļš prieks izmaksā. Iesaku vairāk painteresēties par tādu mazdzirdētu apkures veidu kā jonu katls. Kopumā mājaslapā apskatītas astoņas tehnoloģijas: malkas apkure, granulu apkures katls, zemes siltumsūknis, jonu katls, saules kolektors, gaisa siltumsūknis, saules panelis, vēja ģenerators. Katram projektam iespējami 40 alternatīvie energotehnoloģiju risinājumi.

Tīmekļa vietnē var iegūt vispilnīgāko informāciju par alternatīvajiem energoresursiem un ietaupīt aptuveni 400 latu uz projektēšanas izdevumu rēķina. Tomēr jābrīdina, ka šie tehniskie risinājumi projektēti nesiltinātām ēkām. Ja ieceri par zema enerģijas patēriņa mājokli sāksi ar siltināšanu, tik jaudīgus katlus vai siltumsūkņus nemaz nevajadzēs.

Kā iekļauties «lētajos» kilovatos?

http://www.efektivi.lv
http://www.eec.latvenergo.lv

Atraktīvajā mājaslapā http://www.efektivi.lv atradīsi viegli izpildāmus praktiskus padomus, kā lieki nemaksāt par to elektroenerģiju, kas tērējas tad, kad mēs to it kā nemaz nelietojam. Vietne nav jauna, bet, klausoties cilvēku vaimanās par gaidāmajiem tarifu paaugstinājumiem, nolēmām par to atgādināt vēlreiz. Jo daudzi nemaz neaizdomājas, ka – šoreiz abstrahējoties no finanšu ietaupījumiem –, lai planētu nepiebeigtu pavisam, kaut kas lietas labā jādara arī pašiem.

Energoefektivitātes centra mājaslapā http://www.eec.latvenergo.lv pieejami gan dažādi padomi, kā ekonomēt elektroenerģiju, gan rasta iespēja uzdot specifiskus jautājumus speciālistiem. Tagad Energoefektivitātes centrs atrodas Jūrmalā, Jomas ielā 4, netālu no Majoru dzelzceļa stacijas, kur apmeklētāji laipni gaidīti otrdienās, trešdienās un ceturtdienās no plkst. 8 līdz 17. Tikšanās ar Birutu Ģini un Andri Spīdānu katru skeptiķi padarīs par dedzīgu taupītāju. Energoefektivitātes centru vari izstaigāt arī virtuāli.

Energoefektīvi transportlīdzekļi

http://www.cleanvehicle.eu

Direktīva par tīru un energoefektīvu transportlīdzekļu izmantošanas veicināšanu paredz, ka, pērkot auto sabiedrisku transporta pakalpojumu vajadzībām, jāņem vērā enerģijas patēriņš, CO2 un piesārņojošo vielu emisijas, tāpēc Eiropas Komisija izveidojusi tīmekļa vietni, kas palīdzēs izvēlēties tīrāko un energoefektīvāko transportlīdzekli. Te var analizēt visus autotransporta veidus – no vieglajiem un kravas automobiļiem līdz autobusiem. Turpat rodama informācija par Eiropas tirgos pieejamos transportlīdzekļos izmantotajām tehnoloģijām, to enerģijas patēriņu un emisijām. Portālā publicēts arī pārskats par iepirkuma noteikumiem un tīru un energoefektīvu transportlīdzekļu popularizēšanas sistēmām dažādās dalībvalstīs. Zaļa izvēle ļaus straujāk attīstīties tīrām un energoefektīvām tehnoloģijām, parādot transportlīdzekļu izmantošanas patieso cenu, jo jāņem vērā ne vien sākotnējās izmaksas, ko rada transportlīdzekļa iegāde, bet arī enerģijas patēriņš un piesārņojošo vielu emisija visā to darbmūžā. •

 

Teksts: Anitra Tooma