Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

Foto: Māris Pilāts.
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Tauta balso par gulbjiem!

Dmitrijs Boiko, cignologs

2004. gadā ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu tika uzsākts projekts «Ziemeļu gulbis – ekoloģija un aizsardzība Latvijā». Projekta gaitā tika noķerts un apgredzenots 631 ziemeļu gulbis. Ir noskaidrots, ka 90% Latvijas ziemeļu gulbju pārziemo Vācijā, bet pārējie – Polijā, Dānijā, Nīderlandē, Austrijā un Šveicē. Taču tas nerada pilnīgu priekšstatu par šo putnu migrācijas ceļiem un to, cik laika gulbim vajadzīgs, lai pārlidotu no vienas vietas uz citu. Diemžēl 2010. gada pētījumu valsts neatbalstīja. Gulbju uzskaite pavasarī un ziemeļu gulbju gredzenošana vasarā notika vienīgi ar dažu firmu un privātpersonu atbalstu. Pateicoties SIA «IT Centrs», zivsaimniecībai SIA «Skrunda», IU «Rimzāti», Raimondam Vējonim, Viesturam Sileniekam un Edgaram Lediņam, šovasar tika apgredzenoti 113 ziemeļu gulbji.

Taču jau rudenī šī nauda bija beigusies, un es nolēmu meklēt laimi portāla «Labiedarbi.lv» rīkotajā konkursā, kur jebkurš interesents var iesniegt projektu. Konkursa 2. kārtā, kad veselu mēnesi notika balsojums par projektiem, piedalījās tikai 15 projekti, arī šis. Projekta pieteiktā summa bija Ls 1560, un šī nauda paredzēta tikai degvielas iegādei, lai varētu nokļūt migrējošo gulbju uzskaites vietās, meklēt ligzdas, nolasīt gredzenu numurus, kā arī putnu apgredzenošanai – metāla gredzenu iegādei.

Balsojums ilga visu septembri. Konkurence bija liela, jo zinātniskam ornitoloģijas projektam pretī stājās gan sportisti, gan skolas un deju kolektīvi, koris utt. Mēneša laikā izdevās savākt 5789 balsis un balsojuma kopvērtējumā ieņemt 2. vietu un finansiālu atbalstu! Par gulbju izpētes projekta turpināšanu balsoja ornitologi un daudzi dabas draugi ne tikai no Eiropas Savienības valstīm, bet arī no Ukrainas, Baltkrievijas, Krievijas, ASV un Austrālijas. Ļoti daudz atbalstītāju bija arī Latvijā. Tas pierāda, ka gulbju pētījums ir nozīmīgs ne tikai Latvijas, bet arī Eiropas un pasaules mērogā. Gribētu teikt LIELU PALDIES visiem, visiem, kas balsoja un šādi atbalstīja pētījumu. Lielā atsaucība lika man aizdomāties par biedrības izveidi, kas varētu vienot gan gulbju pētniekus, gan cilvēkus, kam gulbji vienkārši patīk. Taču tas ir pavisam cits stāsts... •