Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 16 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Sērijā «Ceļvedis dabā» – «Putnu vērošana» un «Koki»

«Zvaigzne ABC»

Brīnišķīgas britu skolotāju grāmatas tiem, kuri vēlas iet dabā ar redzīgām acīm. Šīs varētu saukt par pirmajām grāmatām, pēcāk jau liktenis rokās ieliks dažādus zinātniskus noteicējus un enciklopēdijas, bet šie ceļveži dabā iepazīstina ar likumsakarībām un pamatprincipiem. Dabas pētnieks Vilnis Skuja atzina: ja «Putnu vērošana» būtu bijusi pieejama jau viņa bērnībā, tā būtu grāmata, ko viņš nelaistu laukā no rokām ne brīdi.

Padoms: lai bērni ātrāk apgūtu iemaņas dabas vērošanā, ceļvežu autori iesaka «paganīties» arī tīmeklī – mājaslapā http://www.usborne-quicklinks.com. Putnu draugiem viņi iesaka šajā mājaslapā meklēt atslēgas vārdus naturetrail birdwatching, jaunajiem koku pētniekiem – naturetrail trees, lai labāk iepazītu sugas, mācītos rakstīt dabas vērotāja dienasgrāmatu un veiktu citas mūsdienu bērniem tik aizraujošas interaktīvas darbības, vienlaikus apgūstot svešvalodas.

 
 

Ēriks Hānbergs
«Sākās ar govs ragu»

«Jumava»

Pirms gadiem divdesmit Latviju sasniedza pirmās bioloģiskās lauksaimniecības vēsmas. Pirms 15 gadiem bioloģiskie zemnieki dibināja pirmo apvienību. Ēriks Hānbergs ir sens zaļo zemnieku draugs, bet Grobiņa bija vieta, kur zemnieki pirmo reizi sāka gatavot biodinamiskos preparātus, un Imants Heinackis daudzus gadus bija viņu padomdevējs un iedvesmotājs.

Grāmata ir vēsturisks šo notikumu apskats, kas aizdarīts ar Imanta Heinacka padomiem, kā gatavot biodinamiskos preparātus un labāk izprast zemi, ar bioloģiskās lauksaimniecības aizsācēju atmiņām un dižāko sasniegumu hronoloģisko uzskaitījumu.

Iesaku izlasīt gan zaļās lauksaimniecības līdzgaitniekiem, lai atgādinātu sev, kad, kur un kas notika, gan tiem, kuriem vienmēr liekas, ka mūsu bioloģiski sertificēto zemnieku godaprāts ir jāapšauba, lai mēģinātu nodiņģēt veselīgo produktu cenu.

Spilgts citāts:

«Ja precei uzrādīti visvisādi E pieļaujamās robežās, tā vēl nav garantija, ka baudītāja ķermenis ir simtprocentīgi pasargāts. Neviens jau ikdienā E nesummē. Tālab grūti vai pat neiespējami fiksēt, kurubrīd sākusies saindēšanās un kurubrīd sākusies noindēšanās. Bīstamība mazās devās arī ir bīstamība.»

 
 

«Eiropas Savienības aizsargājamie biotopi Latvijā.
Noteikšanas rokasgrāmata»

Latvijas Dabas fonds

Apjomīgā rokasgrāmata ir labs metodiskais materiāls aizsargājamo biotopu noteikšanai dabā. Tagad dažādu rangu ierēdņiem būs mazāk iespēju savtīgi interpretēt biotopus, lemjot, kuru no tiem vajadzētu aizsargāt, kuram varēs kaut ar visas pasaules tankiem pāri braukt, – šī grāmata ir vēl viens palīgs, lai nepazudinātu retās sugas. Pirmās nepieciešamības manta dabas aizsardzības speciālistiem, iedvesmojošs materiāls tiem, kuri vēlas vairāk uzzināt par īpašajām vietām – sēkļiem, karsta kritenēm, kāpām, lagūnām, dabiskām pļavām, purviem un mežiem – Latvijā. Grāmata bagātināta ar ļoti labām fotogrāfijām, uzskatāmām shēmām un ērti lietojamām tabulām.