Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Ziņo par balto stārķi, bezdelīgu, dzeguzi un svīri!

 

Aprīlī un maijā Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina ziņot par četru gājputnu – baltā stārķa, bezdelīgas, dzeguzes un svīres – pirmajiem novērojumiem starptautiskajai gājputnu reģistrācijas programmai «Dzīvais pavasaris» («Spring Alive»). Piedalīties ir pavisam vienkārši – aizpildi anketu mājaslapā www.springalive.net internetā, kur visa informācija pieejama arī latviešu valodā.

Projekta «Dzīvais pavasaris» mērķis ir iegūt informāciju par migrējošo putnu atgriešanās gaitu Eiropā. Vienkārši novērojumi, ko izdarījis liels skaits cilvēku, ir lielisks informācijas avots par to, kā putni migrē un kādas pārmaiņas un īpatnības to ceļojumos vērojamas ik gadu. Programmā piedalās gan tūkstošiem cilvēku Eiropā, gan, sākot ar šo gadu, Āfrikā.

Pērn programmā «Dzīvais pavasaris» piedalījās iedzīvotāji no 31 Eiropas valsts, un tika saņemts rekordliels ziņojumu skaits – gandrīz 94 tūkstoši gājputnu novērojumu. Pērn Eiropā pirmie gājputni redzēti agri – jau 1. februārī Maltā novērota bezdelīga, 15. februārī Itālijā pamanīti baltie stārķi. Tomēr kopumā Eiropā lielākā daļa putnu ieradās vēlāk nekā iepriekšējā gadā. Visticamāk, to var skaidrot ar garo un auksto ziemu.

2009. gadā Latvija novērojumu skaita ziņā ierindojās 4. vietā Eiropā ar 5203 ziņojumiem. Visbiežāk ziņots par baltajiem stārķiem (2171), tam seko bezdelīga (1269) un dzeguze (1258), par svīrēm saņemti 505 ziņojumi. Atšķirības laika apstākļos visvairāk ietekmēja baltā stārķa atgriešanās gaitu – tie atgriezās vēlāk nekā citus gadus (vidēji – 4. aprīlī). Ierastajos laikos atgriezās bezdelīgas (29. aprīlī) un dzeguzes (1. maijā). Svīres atgriezās dažas dienas agrāk nekā parasti (13. maijā). Pirmie gājputni, kā ierasts, manīti Latvijas dienvidu daļā. •

«Dzīvā pavasara» sugas


Baltais stārķis Ciconia ciconia
Foto: Vasuta Gabor.


Dzeguze Cuculus canorus
Foto: Marcin Karetta.


Bezdelīga Hirundo rustica
Foto: Chris Gomersall; http://www.rspb-images.com.


Svīre Apus apus
Foto: Paulina Skoczylas.