Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

Visas konkursa ietvaros savāktās baterijas tiek sapakotas īpašos maisos un nogādātas otrreizējai pārstrādei.

Šādi izskatās otrreizēji pārstrādātas baterijas – kvalitatīvas izejvielas, kas ir piemērotas gan jaunu bateriju izgatavošanai, gan arī citu metāla izstrādājumu ražošanai.
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemta 1 atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

«Zaļā josta» aicina vākt baterijas!


SIA «Zaļā josta» aicina Latvijas skolu audzēkņus iesaistīties bateriju vākšanas konkursā, kura ietvaros ikviens tā dalībnieks ne tikai palīdzēs rūpēties par tīru vidi Latvijā, bet arī cīnīsies par vērtīgām balvām!


«Zaļā josta» jau ceturto gadu rīko bateriju vākšanas konkursu, kurā ir aicinātas piedalīties visas Latvijas mācību iestādes. Šogad konkurss norisināsies visa 2009./2010. mācību gada ietvaros, un tā laikā «Zaļā josta» centīsies ar bērnu un jauniešu palīdzību savākt pēc iespējas vairāk izlietoto bateriju.

Konkursa mērķis ir pilnveidot sabiedrības izpratni par bīstamo atkritumu – bateriju – kaitīgumu videi un cilvēka veselībai, motivējot Latvijas skolu jauniešus nodot baterijas tālākai to pārstrādei. Tādējādi tiktu nostiprināta sabiedrības uzticēšanās atkritumu šķirošanai un sniegts reāls ieguldījums sakoptākas vides veidošanā.

Konkursā aicinātas piedalīties visas Latvijas mācību iestādes – gan vispārizglītojošās skolas, gan arodskolas, gan arī speciālās mācību iestādes. Tādējādi «Zaļā josta» cenšas pievērst visu Latvijas skolēnu un pedagogu uzmanību bateriju kaitīgās ietekmes mazināšanai.

Vairāk informācijas par konkursu meklējiet mājaslapā http://www.zalajosta.lv un http://www.baterijas.lv internetā.

Vēl var pagūt pieteikties!

Pieteikties konkursam varat vortālā http://www.baterijas.lv līdz 2009. gada 31. decembrim. Šeit katras mācību iestādes pārstāvis var izveidot savas skolas profilu, kurā pēc pieteikšanās konkursam turpmāk varēs ievadīt visu aktuālo informāciju par savākto bateriju apjomu.

Bateriju vākšanas konkurss norisināsies līdz 2010. gada 1. maijam, kad tiks apkopoti rezultāti – konkursa norises laikā savāktie bateriju apjomi katrai skolai – un noteikti uzvarētāji.

Godīga cīņa

Tā kā audzēkņu skaits katrā mācību iestādē ir atšķirīgs, konkursa uzvarētājus noteiks, dalot savākto izlietoto bateriju daudzumu uz skolēnu skaitu skolā. Tādējādi noteiks, cik kilogramu bateriju katras skolas audzēknis ir savācis konkursa ietvaros.

Protams, skolēnu centieni nepaliks nenovērtēti – šogad konkursa uzvarētāji balvā saņems sporta inventāru, kas lieliski papildinās skolas sporta zāles piedāvāto veselīgas un aktīvas izklaides iespēju klāstu. Savukārt aktīvākie skolēni saņems dažādas videi draudzīgas pārsteiguma balvas.

Katru gadu jauns rekords

Iepriekš rīkotajos bateriju vākšanas konkursos jau esam pārliecinājušies, ka viena mācību gada laikā skolas spēj savākt rekordlielu izlietoto bateriju daudzumu. 2008./2009. mācību gada ietvaros bateriju vākšanas konkursā kopumā piedalījās 111 mācību iestāžu, savācot 8,106 tonnas bateriju. Par uzvarētāju tika atzīta Smiltenes Trīs pakalnu pamatskola, kuras audzēkņi savāca visvairāk bateriju, rēķinot uz vienu skolēnu, proti, 2,83 kg (kopā 788 kg bateriju).

Īpaši jāuzslavē aktīvākie skolēni, kas bateriju vākšanā iesaista savu ģimeni, draugus no citām skolām, kā arī sadarbojas ar vietējiem uzņēmumiem un iestādēm. Skolēnu aktivitāte bateriju vākšanā nereti pāraug azartiskā spēlē – bērni pat paši savā starpā sacenšas par labākā bateriju vācēja titulu. Daudzas skolas projektu nedēļas ietvaros izstrādā dažādus projektus, kuru ietvaros pēta bateriju kaitīgo ietekmi uz vidi, veic dažādus eksperimentus.

Tīras un sakoptas vides labā

«Zaļā josta» uzskata, ka ir svarīgi izglītot sabiedrību vides jautājumos un audzināt jaunāko paaudzi saudzīgi izturēties pret apkārtējo vidi. Taču ar izglītošanu vien nepietiek – ir nepieciešami konkrēti darbi un pasākumi, kas sekmētu pašu radītā atkritumu daudzuma mazināšanu un dabas resursu taupīšanu. Bateriju vākšanas konkurss ir lielisks veids, kā to panākt, jo tā ietvaros savāc un otrreizējai pārstrādei nogādā apbrīnojami daudz izlietoto bateriju.

2008./2009. mācību gadā konkursa ietvaros kopumā savāca un otrreizējai pārstrādei nogādāja vairāk nekā astoņas tonnas izlietoto bateriju, tādējādi pasargājot vidi no iespējamā piesārņojuma. Skaitliskā ziņā to varētu salīdzināt ar 340 452 standarta izmēra baterijām.

Līdzīgi kā iepriekšējos gados, arī šogad «Zaļā josta» ir izvirzījusi mērķi bateriju vākšanā iesaistīt pēc iespējas vairāk Latvijas mācību iestāžu. Lielu ieguldījumu sniedz lielās skolas, kuras spēj savākt ievērojamu bateriju apjomu uz visu mācību iestādi kopumā, taču, kā rāda pieredze, visvairāk bateriju uz vienu skolēnu savāc tieši mazās skolas. Tādēļ «Zaļā josta» aicina: neatkarīgi no tā, vai esat pilsētas galvenā mācību iestāde vai neliela lauku skola, iesaistieties konkursā un sniedziet savu ieguldījumu tīras vides veidošanā! Visiem ir vienlīdz lielas izredzes uzvarēt!

Bateriju vākšanas konkurss tiek rīkots sadarbībā ar AS «BAO» un SIA «Latvijas elektrotehnikas apsaimniekošana». •