Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemta 1 atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Lasītājs jautā

Labdien!

Šodien, apmeklējot tirdzniecības centra «Spice» zooveikalu, mani pārsteidza kāda nepatīkama lieta. Zooveikalā tiek turēti dzīvnieki ar sugas nosaukumu «oposums», bet man ir aizdomas, ka tās varētu būt lidvāveres, jo dzīvnieciņu priekškājas un pakaļkājas savieno tāda kā lidplēve. Radībiņas tiek turētas tām pilnīgi neatbilstošos apstākļos: visapkārt lampas, nav pat īsti vietas, kur patverties no cilvēku acīm un spilgtās gaismas, un būrītis ir tik mazs, ka dzīvniekiem nav iespēju izkustēties. Nabaga zvēriņi izskatās pārbijušies un trīc. Manuprāt, šajā zooveikalā tiek pamatīgi pārkāpti dzīvnieku aizsardzības un labturības noteikumi, to pat varētu traktēt kā dzīvnieku mocīšanu. Būtu labi, ja jūs papētītu šo jautājumu ne tikai no dzīvnieku aizsardzības viedokļa, bet arī to, cik legāli šie dzīvnieki Latvijā ir ievesti. Minētajā zooveikalā tiek tirgots arī burunduks, taču dzīvniekam, kuram pašlaik būtu jāguļ ziemas miegs, nav nodrošināta vieta, kur var patverties no spilgtajām gaismām, trokšņa un pūļa, un dzīvnieciņš nervozi skraida pa būrīti.

Ar cieņu – Ilze

 

Ilzes vēstuli pārsūtījām Ingmāram Līdakam

Sveiki, zaļie!

Patiesi būs jāaizbrauc palūkoties. Parasti gan es apzināti eju ar līkumu zooveikaliem, jo tie man organiski riebjas. Bet jāteic, ka Ilzes minētie lopiņi veikalā noteikti ir pilnīgi legāli. Lidvāverposumi un burunduki jau sen ir populāri mājdzīvnieki, un Polijas audzētavās tos «ražo» kā trusīšus – protams, ar visiem papīriem.

Par ziemas guļu jautājums neviennozīmīgs, proti, jaunam dzīvniekam var arī nebūt nekādu problēmu. Spožās gaismas, troksnis un cilvēku drūzmēšanās pie būriem ir cits jautājums – tirgotājs, šķiet, domā, ka pārdošanai izliktie trusīši neko nejūt... Starpība starp nebrīvē jau paaudzēs vairotu un audzētu lidvāverposumu un trusīti nav nemaz tik liela. Tirgotāji, protams, teiks, ka visi šie dzīvnieki ir pagaidu mītnē, no kuras tūdaļ aizceļos uz varen plašiem būriem dzīvniekmīļu mājās, taču arī tur tos, visticamāk, turēs tāpat...

Vienvārdsakot, kur pieprasījums – tur piedāvājums. Ir viela pārdomām...

Ingmārs

 

Plānojot decembra numura saturu, painteresējos, vai lasītāji nav uzdevuši kādu jautājumu. Sekretāre Sanita atteica, ka ir gan, proti, kāda lasītāja esot vaicājusi, kādās attiecībās žurnāla galvenā redaktore dzerot spirtu ar ķiplokiem! Kamēr pārējie kolēģi uzjautrinājās, atcerējos, ka pērn zāļzinis Jānis Ulmis man uzdāvināja ķiploku tinktūru un es par šo brīnumdziru stāstīju radio.

350 g vietējo ķiploku notīra, sasmalcina un saspaida ar koka karoti.

200 g ķiploku no saspaidītās masas apakšas, kur vairāk sulas, ieliek stikla traukā un aplej ar 200 g spirta vai laba šņabja. Aizvāko. Šķidrumu uz 10 dienām noliek tumšā, vēsā vietā un katru dienu saskalo. Tad nokāš un glabā vēl 2-3 dienas.

Ķiploku tinktūru dzer 20 minūtes pirms ēšanas ar 50 g piena pēc šādas shēmas:

Diena/pilieni brokastis pusdienas vakariņas
1. 1 2 3
2. 4 5 6
3. 7 8 9
4. 10 11 12
5. 13 14 15
6. 15 14 13
7. 12 11 10
8. 9 8 7
9. 6 5 4
10. 3 2 1
11. utt.,
kamēr viss izdzerts
25 25 25

Ķiploku tinktūra uzlabo vielmaiņu, attīra asinsvadus no holesterīna, tāpēc mazina risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām. Uzlabo imunitāti un redzi. Mazina iespēju saslimt ar audzējiem.

Šo kursu drīkst atkārtot ne ātrāk kā pēc sešiem gadiem.

Vēl daži ķiplokaini tautas medicīnas ieteikumi

Augoņu un varžacu ārstēšanai iesaka izmantot sviestā vai pienā sautētus sasmalcinātus ķiplokus.

Iesnu, angīnas un klepus gadījumā ieteicams ieelpot sagrieztu ķiploku izdalītos fitoncīdus.

Ar ūdeni vai burkānu sulu atšķaidītu ķiploku sulu var izmantot kā deguna pilienus.

Gripas laikā ķiploku krelles vajag nēsāt gan pašiem ap kaklu, gan piekārt virs bērna gultiņas. •