Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Krīzes zaļās šķautnes

Laura Siliņa

Iespējams, ka šis laiks arī tevi spiež attiekties no dažiem zaļās dzīves ieradumiem, jo ir taču jātaupa... Taču padomā: vai, ekonomējot šodien uz savas un tuvinieku veselības rēķina, vispār ir iespējams kaut ko ietaupīt? Meklējot un izmēģinot ieteikumus zaļai dzīvošanai, mainos ne tikai es, bet arī tu, – es jūtu, kā tu ieklausies padomos, kā iekrāso savu ikdienu zaļāku ar kādu jaunu kosmētikas līdzekli, kā nogaršo ekoloģiskās grūbas vai uzvelc savu pirmo kaņepju šķiedras apģērbu. Varbūt sākumā tu vienkārši zaļi stiloji, bet vēlāk saprati, ka videi un cilvēkam draudzīgi produkti ir izdzīvošanas iespēja. Patiesībā tieši šobrīd, kad tiek slēgtas slimnīcas un ārstu apmeklējumi kļūst aizvien dārgāki, par veselības saglabāšanu būtu jāpiedomā vēl vairāk. Tu nevari atļauties uzturā lietot nezināmas izcelsmes pārtikas produktus, kuru izaudzēšanā izmantots mākslīgais mēslojums un pesticīdi un kas pārstrādes procesā vēl papildināti ar neskaitāmām E vielām.

Nesen Latvijas vadošie TV kanāli, dienas laikraksti un ziņu portāli internetā, īpaši izgaršojot, popularizēja Lielbritānijas Pārtikas standartu dienesta (FSA) zinātnieku pētījuma rezultātus par to, ka ekoloģiskā pārtika nav veselīgāka par tradicionāli audzētajiem lauksaimniecības produktiem. Dzirdot tik absurdu un klaji lobētu paziņojumu, sarosījās citi zinātnieki un metās atspēkot šos murgus. Lielbritānijas Organiskā centra (The Organic Center) atbildes ziņojumā tiek norādīts, ka FSA pētījumi ir nepilnīgi, jo nav ņemts vērā tas, ka bioloģiskajā jeb organiskajā lauksaimniecībā neizmanto mākslīgo mēslojumu, herbicīdus, pesticīdus un citas ķimikālijas, kas piesārņo gaisu, ūdeni un augsni, tieši tāpēc šī pārtika ir daudzkārt labāka un veselīgāka par produktiem, kuru audzēšanā tiek izmantoti nepietiekami izpētītas ķimikālijas un gēnu inženierijas sasniegumi.

Ja es tev ieteiktu lielisku ēdiena recepti un ierosinātu, lai garšvielu vietā tu pieber šķipsniņu tā pesticīda, ko izmanto kaitēkļu atbaidīšanai, – vai tu tā darītu? Esmu pārliecināta, ka tomēr ne. Kāpēc? Tieši tā taču audzē dārzeņus un augļus, kurus tu pērc lielveikalā, – augus apsmidzina ar dažādiem toksiskiem pesticīdiem, ko tu, tavi bērni un arī mājdzīvnieki ēd ik dienas. Regulāra toksisku ķīmisku vielu uzņemšana palielina stresa līmeni, kas savukārt sekmē pieņemšanos svarā un veicina saslimšanu ar nopietnām slimībām. Lietojot šādus produktus uzturā, ķermenī veidojas ķīmisko vielu, toksīnu nogulsnes, kas pamazām arvien vairāk piesārņo organismu un, protams, negatīvi ietekmē veselību.

Lēti un zaļi

Es tevi aicinu meklēt jaunas alternatīvas, kā turpināt iesākto zaļo dzīvošanu. Piemēram, iepazīsties ar zemniekiem, kas ražo tiešām labu un tīru produkciju, aizbrauc pie viņiem pats, un tas noteikti būs lētāk, nekā iepirkties veikalā, vai vēl labāk, piesakies viņiem palīgā ražas novākšanā, tā nopelnot sev vēl kādu papildu atlaidi. Kamēr vēl ir augļu un dārzeņu pārbagātība, veido krājumus ziemai.

Plāno savas brīvās dienas un nekļūsti par mājās sēdētāju arī tad, ja tev nav naudas. Ir desmitiem lietu, kuru īstenošanai nav vajadzīgi lieli tēriņi. Lai naudas trūkums kļūst par izaicinājumu, nevis bremzi tavai izdomai! Grāmatu lasīšana, tikšanās ar draugiem, dažādu našķu gatavošana mājās, pastaigas, istabas pārkārtošana, bezmaksas pasākumu apmeklēšana, peldēšanās tuvējā ezerā, pārgājieni, skriešana pa mežu ierastā sporta kluba apmeklējuma vietā – tās ir lietas, kas iekrāsos tavu ikdienu jaunās un košās krāsās.

Ogs Mandino saka: «Sagatavojies tumsai, kamēr vēl ceļo saules gaismā. Iegaumē, ka apstākļi nekad nav pastāvīgi. Tavā dzīvē laiki mainās tāpat kā dabā. Neviena situācija, ar kādu tev iznāk saskarties, – laba vai slikta – nav mūžīga. Dzīvē, tāpat kā karā, ilgtermiņa plāniem nav nozīmes. Vistumšākajos brīžos atgādini sev, ka ikviena neveiksme ir vienīgi solis pretī panākumiem, ikviena neīstuma atklāsme vada tevi pretī patiesībai, ikviens kļūmīgs solis novērš vilinājumu vēlreiz maldīties un ikviena liksta vienīgi uz laiku aizšķērsos tev ceļu uz dvēseles mieru un piepildījumu.» •