Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi


«Akupresūras enerģētiskie punkti»

Maikls Rīds Gečs
«Zvaigzne ABC»

Akupresūras pirmsākumi ir tikpat seni kā cilvēka pirmā instinktīvā pieskaršanās pierei vai deniņiem galvassāpju brīdī. Pirms vairāk nekā 5000 gadu Ķīnā atklāja, ka, uzspiežot uz noteiktiem ķermeņa punktiem, var atvieglot sāpes. Panākumu spārnoti, senie dziednieki pamazām atklāja arī punktus, kuri ne tikai atvieglo sāpes, bet arī iespaido iekšējo orgānu darbību. Tev vajag vien divas rokas un pārliecību, ka ikviens cilvēks sev var palīdzēt pats. Akupresūras dziedinošie pieskārieni samazina sasprindzinājumu, uzlabo asinsriti un dod iespēju organismam atslābt no ciešanām. Samazinot stresu, pastiprinās spēja pretoties slimībām. Kaut grāmata pirmoreiz izdota Amerikā jau pirms 20 gadiem, šāda informācija nevar novecot. Kā jau krīzes laikā pienākas, izdevēji 230. lpp biezo grāmatu izdevuši plānajos vākos un melnbaltu, taču tas nevarētu būt traucēklis. It īpaši – ņemot vērā, ka tradicionālā un agrāk valsts dotētā medicīna beidzot maksā tik, cik patiesībā maksā, un cilvēkiem vieglāk izšķirties par daudz uzticamāko un no aizlaikiem nākušo dabisko ārstēšanos.

 
 

«Liķieri, balzami un uzlējumi»

Sastādītāja Anita Libere
«Nordik»

Grāmatas ievadā aizraujošs stāsts par liķieru teiksmaino izcelšanos – izrādās, šie ne sevišķi stiprie alkoholiskie dzērieni visbiežāk tapināti klosteru cellēs ar cerību izgudrot mūžīgās jaunības eliksīru. Receptes tika turētas lielā noslēpumā un bieži vien aizgāja nebūtībā vēstures viesuļos. Piemēram, Allažu ķimeļa recepte ir zudusi, jo pēdējā receptes glabātāja Anna Smilga Ulmaņlaikos pat par desmit tūkstošiem latu nebija ar mieru lauzt baronam Blankenhāgenam doto godavārdu neizpaust, no kā sastāv dzeltenīgais liķieris.

Pēc aizraujoša ievada tomēr pievīla grāmatas tālākais saturs: kaut virsrakstā solīts, ka receptes būs ar ārstniecisku iedarbību, lielākā daļa ir ar ļoti vienkāršu sastāvu, kas nemaz neiedvesmo ieslēgties cellē un radīt speciālo «Vides Vēstu zaļo šartrēzi». Turklāt nesaprotu, ko labu manai veselībai varētu dot liķieris, kur litrs degvīna sajaukts ar divām bundžām iebiezinātā piena, vai uzmundrinošs dzēriens ar kokakolu, kur melnais balzams jāsajauc ar kokakolu un citronu sulu... Taisnības labad jāsaka, ka nodaļā «Balzami» publicētas 20 receptes, kas varētu uzlabot veselību:

Balzams pret galvassāpēm

150 g mārrutku, 0,5 kg apelsīnu, 300 g cukura, 1 l sarkanvīna. Mārrutkus notīra un sarīvē, bet apelsīnus ar visu mizu sasmalcina, sajauc ar cukuru un vīnu, vāra uz lēnas uguns stundu. Dzer pa 75 g pāris stundu pirms ēšanas.

 
 

«Sēņosim!»

Maruta Kusiņa
«Zvaigzne ABC»

Neliela, kabatas formāta grāmatiņa, kur ēdamo sēņu sugas sakārtotas, manuprāt, pēc sēņotāja prieka līmeņa: vispirms pavasara lāčpurni, tad pirmās gailenes un pēcāk bekas ar baravikām priekšgalā. Mani visvairāk iepriecināja tas, ka katrai sēņu sugai veltīta arī kāda pagatavošanas recepte. Šovasar nobaudīju nevārītas, pērn sālītas Mazirbes kāpās vāktas rudmieses. Izcila delikatese, turklāt veselīga. Noteikti izmēģini!

Recepte: rudmieses iemērc aukstā ūdenī, nākamajā dienā ūdeni nomaina un mērcē vēl vienu diennakti. Tad ūdeni nolej, sēnes samaisa ar sāli, pilda traukā, starp kārtām liekot upeņu lapas un dilles. Var pievienot ķiplokus, mārrutku lapas vai saknes, piparus. Uz sēnēm uzliek slogu; ja virspusē neparādās sālījums, uzlej sālsūdeni.

 
 

«Taupīgas saimniekošanas rokasgrāmata»
«Mans sakņudārzs»

Sastādītāja Gundega Sēja
«Zvaigzne ABC»

Kad es pirms gadiem divdesmit mācījos saimniekot patstāvīgi, arī klājās plāni, un tolaik izdevniecības izdeva mazas, pirmajos Ulmaņlaikos sarakstītas grāmatiņas, kā izdzīvot pēckara apstākļos. Tolaik iemācījos visiem ēdieniem pievienot maltas nātru sēklas, jo nospriedu – ja jau nātru sēklas nodrošina spožu spalvu kumeļam, arī manai dzimtai nenāks par skādi.

Šī brošūriņa paredzēta cilvēkiem, kas sper pirmos soļus dārzkopībā. Tāda maza, bezpretencioza ābecīte. Ja tev iepatiksies rušināties pa dārzu un pēc šiem padomiem ar Dievpalīgu kaut kas jēdzīgs arī izaugs, tad jau tu meklēsi plašāku informāciju.

 
 

«Taupīgas saimniekošanas rokasgrāmata»
«Esi skaista»

Sastādītāja Gunta Šustere
«Zvaigzne ABC»

Iedvesmojoša brošūriņa zaļo gaumē – iedrošina skaistumkopšanas līdzekļus meklēt pārtikas veikalā un dārzā.

 
 

«Skolēna pusdienu kastīte»

Sastādītāja Vita Lēnerte
«Zvaigzne ABC»

Sajūsmu izraisa brošūriņā ievietotā pirmā recepte: diedzētu graudu un sālīta laša maizīte... Varu iedomāties, cik kārām acīm uz mazo pusdienotāju lūkosies skolotāja! Pārsvarā publicētas gardēža cienīgu ēdienu receptes ar dažādu izcilu sieru piedevām, olīvām, kaperiem, anšoviem, garnelēm. Ja nu māmiņa to visu spēj ar humoru uztvert, tad beigās izdevuma sastādītāja ieteic kastītē ielikt arī svaigus dārzeņus un augļus.