Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

Lielu ieguldījumu talkas norisei sniedza SIA «Zaļā josta» sarūpētie atkritumu maisi. Tos izdalīja skolām, kas pieteicās Lielajai talkai.

Vides izglītība ar spēļu un konkursu palīdzību bērniem ļoti iet pie sirds.

SIA «Zaļā josta» kolektīvs kopā ar talkas patronu Valdi Zatleru Lielās talkas dienā sakopa Jelgavas 1. sanatorijas internātpamatskolas apkārtni.

Jaunpils kustību festivāla dalībnieki ar interesi pulcējas pie SIA «Zaļā josta» zaļā stūrīša.

Konkursa «Ko tu zini par baterijām un ko tu vari darīt, lai novērstu to kaitīgo ietekmi uz vidi» ietvaros skolēni savāca un nodeva pārstrādei vairāk nekā 8 tonnas bateriju.
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Visi kopā tīrai Latvijai!


SIA «Zaļā josta» ir uzņēmums, kas kopš 2002. gada rūpējas par dabas saudzēšanu un vides izglītību Latvijā. Lai šis darbs sniegtu vēlamo rezultātu, tiek rīkotas regulāras un daudzveidīgas vides izglītības aktivitātes, tādējādi uzrunājot dažādus sabiedrības pārstāvjus, kopumā cenšoties iesaistīt vides saudzēšanā visus Latvijas iedzīvotājus. Šādi daudzie mazie darbi tīras Latvijas labā spēj sasniegt ievērojamu kopējo rezultātu, kas acīmredzami palīdz padarīt mūsu valsti par vienu no skaistākajām visā pasaulē.


Lielā talka – nozīmīgs solis uz tīru Latvijas vidi

Šā gada 18. aprīlī SIA «Zaļā josta» aktīvi atbalstīja Lielo talku, kas savas zemītes sakoptības vārdā pulcēja tūkstošiem dabas draugu ne tikai no Latvijas, bet arī kaimiņvalstīm – Lietuvas, Igaunijas, Polijas un Sanktpēterburgas apgabala. Šogad talka norisinājās jau otro reizi, un tās rīkotāji plāno šo pasākumu padarīt par ikgadēju tradīciju, 10 gadu laikā – līdz Latvijas 100. gadadienai – pārvēršot Latviju un Baltijas valstu reģionu par sakoptāko un tīrāko vietu pasaulē. Daudziem šis mērķis izklausās pārāk ambiciozs, taču pat ar vienkāršiem aprēķiniem un vienotu sabiedrības nostāju tas ir sasniedzams.

SIA «Zaļā josta» aktīvi atbalstīja Lielās talkas norisi, sniedzot svarīgāko – gan sarūpējot otrreizēji pārstrādātus maisus atkritumu vākšanai Latvijas skolām, gan pašiem kolektīvi piedaloties talkā un aicinot arī savus sadarbības partnerus un klientus iesaistīties Latvijas sakopšanā Lielās talkas ietvaros.

Lielās talkas dienā SIA «Zaļā josta» kolektīvs darbojās līdzās talkas patronam Valdim Zatleram, sakopjot Jelgavas 1. sanatorijas internātpamatskolas te-ritoriju un tuvāko apkārtni – skaistu, bet cilvēku nevīžības dēļ piesārņotu vietu, kā arī labiekārtoja skolas teritoriju. Visvairāk laika nācās veltīt tieši pērno lapu savākšanai, turklāt zem lapu kaudzēm atklājās daži noglabāti «dārgumi» – maisi ar atkritumiem, veci apavi, tukšas pudeles un būvgruži, kas skolas teritorijā, iespējams, nonākuši no blakus esošajiem dārziņiem. Taču talcinieki visus šos «dārgumus» atrada un nogādāja drošā vietā, kur tie vairs nespēs radīt kaitējumu videi.

Pēc talkas bijām patīkami pārsteigti – tik ļoti Lielā talka un mūsu visu ieguldījums spēja pārvērst skolas apkārtni! Taču vislielāko gandarījumu pēc talkas radīja apziņa, ka esam darījuši labu bērniem ar īpašām vajadzībām, kuri mācās šajā skolā un bieži dodas pastaigā pa skolas teritoriju, – nu tā ir tīra, sakopta un gatava ar saulainiem pavasara sveicieniem sagaidīt bērnus.

SIA «Zaļā josta» ļoti cer, ka pēc talkas Latvijas iedzīvotāji kļūs atbildīgāki un vairāk aizdomāsies par vides saudzēšanu, kā arī cītīgāk pievērsīsies atkritumu šķirošanai, tādējādi ne tikai samazinot radīto atkritumu daudzumu, bet arī nodrošinot to pārstrādi otrreizējās izejvielās, kuras varētu lietderīgi izmantot nākotnē jaunu lietu ražošanā. Tad līdzīgas talkas mums būtu jārīko daudz retāk un Lielās talkas rīkotāju izvirzītais mērķis – 10 gadu laikā padarīt Latviju par tīrāko vietu uz Zemes – piepildītos daudz īsākā laikā.

Vides izglītība ar spēlēm un bērnu smaidu

Šā gada 24. aprīlī 15. gadadienu svinēja Jaunpils bērnu un jauniešu kustību festivāls «Jaunpils 2009», kuru jau otro gadu pēc kārtas aktīvi atbalstīja un par vides izglītību pasākuma laikā gādāja SIA «Zaļā josta». Festivāls tradicionāli norisinājās Jaunpils pilī, kas pasākuma dienā pārvērtās par krāšņu svinību vietu.

Festivāla galvenais mērķis katru gadu ir popularizēt veselīgu, dabai draudzīgu un aktīvu dzīvesveidu, kā arī patīkami un aizrautīgi atpūsties kopā ar līdzīgi domājošajiem. Šogad festivālam bija pie-teicies rekordliels dalībnieku skaits no visas Latvijas – 820 lielu un mazu dalībnieku jeb 48 deju grupas. Tālākie braucēji uz festivālu devās no Smiltenes. Par festivāla norisi un deju grupu uzstāšanos gādāja kustību studija «MIks» sadarbībā ar pašvaldības aģentūru «Jaunpils», bet par to, lai festivāls aizritētu videi draudzīgi, rūpējās SIA «Zaļā josta» un dabas draugs Ezītis Jostiņš, kurš ar vides izglītības konkursiem un spēlēm mācīja bērniem rūpēties par dabu.

Šāda mēroga festivāls ir lieliska iespēja uzrunāt bērnus un jauniešus vides jautājumos. Ir nozīmīgi, lai, mācoties rūpēties par vidi, bērni būtu šajā procesā ieinteresēti un to darītu ar prieku. Pacilātais noskaņojums un dzīvesprieks, kas virmoja gaisā festivāla laikā, vēl vairāk palīdzēja radīt bērnos pozitīvu attieksmi pret mūsu sniegto informāciju. Tas pierādījās neizsīkstošajā jauniešu pūlī, kas pulcējās pie SIA «Zaļā josta» zaļā stūrīša, lai smeltos jaunas gudrības un pārbaudītu zināšanas konkursos un spēlēs.

Gadu gaitā strādājot ar bērniem un jauniešiem un cenšoties rast aizvien jaunas un efektīvākas vides izglītības metodes, SIA «Zaļā josta» secināja, ka spēļu un konkursu veidā iegūtās zināšanas bērnu prātos nostiprinās vislabāk un paliekošāk. Turklāt šādas vides izglītības spēles izraisa jauniešos veselīgu azartu un aizrautību, kā rezultātā tiek sasniegts vēlamais efekts – mums vairs nav uzbāzīgi jācenšas pievērst sabiedrības uzmanību vides jautājumiem, jo jaunieši paši ir gatavi censties un mācīties rūpēties par vidi, lai pārspētu citus un pierādītu savas spējas un zināšanas.

Baterija pie baterijas

Mūsdienās dažādu veidu baterijas un akumulatori ir kļuvuši par neatņemamu sadzīves sastāvdaļu. Tomēr, lai arī cik nozīmīgas tās būtu, jāatceras, ka baterijas satur vairākas kaitīgas vielas, piemēram, kadmiju, niķeli, cinku, kas, nokļūstot vidē, var radīt nozīmīgus draudus veselībai – gan cilvēka, gan dabas. Lai to novērstu, jānodrošina, ka izlietotās baterijas regulāri tiek savāktas un pārstrādātas, taču tas iespējams, iesaistot šajā procesā pēc iespējas lielāku sabiedrības daļu, izglītojot un skaidrojot bateriju ietekmi uz vidi. Tieši tādēļ biedrība «Latvijas Zaļā josta» jau otro gadu pēc kārtas Latvijas vispārizglītojošo skolu konkursu ietvaros aicina skolēnus sacensties izlietoto ba-teriju vākšanā. Rezultātā skolēni uzzina vairāk par bateriju ietekmi uz vidi, kā arī reāli samazina dabā nonākušo ba-teriju – bīstamo atkritumu – daudzumu.

Šā gada konkursa «Ko tu zini par baterijām un ko tu vari darīt, lai novērstu to kaitīgo ietekmi uz vidi» bateriju vākšanas disciplīnā piedalījās 111 vispārizglītojošo skolu no dažādiem Latvijas reģioniem, kopumā savācot 8106 tonnas bateriju. Tās nogādāja uz AS «BAO» elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu pārstrādes uzņēmumu Tumes ITP centru, kur tās tika pārstrādātas, lai vairs neapdraudētu vidi un cilvēku veselību.

Konkursa 1. vietas ieguvēji – Smiltenes Trīs pakalnu pamatskola – kopā savāca 788 kg bateriju jeb 2,83 kg bateriju uz vienu skolēnu. 2. vietas ieguvēji bija Olaines pagasta sākumskolas skolēni, kas savāca 250,4 kg bateriju jeb 2,48 kg uz skolēnu. 3. vietas ieguvēji – Daugmales pamatskola – savāca 195,7 kg bateriju jeb 2,33 kg bateriju uz skolēnu. Ļoti aktīvi bija arī Šķēdes sākumskolas skolēni – viņi savāca 2,19 kg bateriju uz vienu skolēnu, kopumā savācot 111,70 kg.

Uzskatām, ka šādas sacensības spēj ievērojami uzlabot vides stāvokli Latvijā, kā arī izglītot sabiedrību vides jautājumos. Kā stāstīja paši skolēni, kuri piedalījās konkursā, daudzi cilvēki vēl joprojām nezina, ko iesākt ar izlietotajām baterijām. Daudzi tās izmet kopā ar sadzīves atkritumiem, daži tās gadiem ilgi glabā mājās, nezinot, kur likt, tādējādi apdraudot paši savu veselību. Savukārt šāda konkursa ietvaros visas gadiem krātās baterijas tika savāktas un nodotas pārstrādei, atbrīvojot dabu no potenciāla bīstamo atkritumu sloga. •

 

Raksts tapis sadarbībā ar SIA «Zaļā josta»
http://www.zalajosta.lv