Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 2 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

 

Man skapī sakrājies lērums labu drēbju. Izmest žēl... Bet – kur lai lieku?

Raimonds Puksts Rīgā

 

Atbild Anitra Tooma

Izvērtējot drēbju skapja saturu, vērts aizdomāties par to, kā dot saviem skaistajiem tērpiem otro dzīvi. Viena iespēja ir tos ziedot topošajam tērpu muzejam, ko veido mākslinieces Ināra Gauja un Ingrīda Zābere. Ar tērpu kolekciju, kas gatavota no labām, bet jau apnikušām drēbēm, varat iepazīties mājas lapā www.recycled.lv.

Zvaniet Inārai Gaujai – tālr. 29116982; info@zafte.lv.

Vēl viena iespēja dot lietām otro dzīvi – nodot tās labdarības veikalā «Otrā elpa», kas nesen atvērts Berga Bazārā (Rīgā, Marijas ielā 13, 2. stāvā). Labdarības veikalā var iegādāties privātpersonu un organizāciju ziedotas lietas, kā arī vietējo amatnieku, mākslinieku un ražotāju ziedotus izstrādājumus par ļoti zemām cenām. Ienākumi tiks novirzīti «Ideju partneru fonda» labdarības iniciatīvu atbalstam.

Ziedojumos pieņem: apģērbu, apavus, bižutēriju, jostas, somas, lietussargus, cepures, grāmatas, mūzikas ierakstus, filmas (DVD, CD), plates, mūzikas instrumentus, interjera un dizaina priekšmetus (traukus, gleznas, vāzes, tekstila izstrādājumus u.tml.), rotaļlietas, spēles, sporta preces, inventāru, ekipējumu, nelielas mēbeles...

Vairāk informācijas, zvanot Elīnai Žagarei; tālr. 67287172; 26959591; elina.zagare@idejupartneri.lv.

 

Tīrot klēti, atradām divus maisus ar dustu. Sakiet, ko mums vajadzētu ar to darīt?

 

Atbild Laura Siliņa

Dustu jeb dihlordifeniltrihloretānu (DDT) pēc Otrā pasaules kara masveidā sāka lietot insekticīdu asinssūcēju kukaiņu iznīcināšanai. DDT pieskaitāms pie noturīgiem organiskajiem piesārņotājiem (NOP) – vienām no bīstamākajām ķīmiskajām vielām, kas cilvēku rīcības rezultātā nonāk vidē. NOP pesticīdiem kā ļoti efektīviem insekticīdiem savulaik bija plašs pielietojums daudzās pasaules valstīs.

DDT un citu hlororganisko insekticīdu cirkulācija dabā, tiem uzkrājoties augsnē, ūdeņos un dzīvajos organismos, veicinājusi daudzu sugu dzīvnieku, it īpaši putnu, skaita samazināšanos un pat bojāeju. DDT negatīvi iedarbojas arī uz cilvēku organismu un nervu sistēmu.

Latvija bija pirmā valsts pasaulē, kas 1966. gadā aizliedza DDT lietošanu augu aizsardzībā.

Ja gadījies atrast šo vielu, vajadzētu izvairīties to aiztikt (atskaitot gadījumu, ja iepakojums ir nesabojāts, drošs, bet diezin vai tas tāds būs pēc vairākiem gadu desmitiem). Katrā gadījumā – vajadzētu novērst tā izbiršanu, samirkšanu vai nonākšanu augsnē. Arī aizskaršana ar rokām vai ieelpošana nav vēlama.

Jums vajadzētu sazināties ar kādu no bīstamo atkritumu apsaimniekošanas organizācijām, piemēram, «BAO» (http://www.bao.lv). Diemžēl jārēķinās ar to, ka bīstamās vielas nogādāšana poligonā nebūs bezmaksas. Toties jūs atrisināsit potenciāli bīstamu problēmu kā savai veselībai, tā videi. Atkarībā no klēts atrašanās vietas, iespējams, izdevīgāk ir sazināties ar kādu alternatīvu bīstamo atkritumu organizāciju. •