Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

 

 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Dziedē ar pieskārienu

Anitra Tooma

Masāža ir pats senākais un vienkāršākais dziedniecības veids. Dakteri biedē, ka ar masāžu drīkst noņemties tikai profesionāļi, bet tad jau tikpat labi varētu apgalvot, ka arī ēdienu drīkst gatavot tikai profesionāls pavārs. Cilvēki sevi un tuviniekus glāsta instinktīvi, un, jo lielāka mīlestība un tuvība, jo drošāk pieskaramies otram. Tramīgā attieksme pret masāžu pasaules rietumu daļā izskaidrojama ar medicīnas un zinātnes uzplaukumu pirms 250 gadiem. Zinātnieki apšaubīja dziednieku prasmes, paši visu ļoti sarežģīja, noliedza miesas un gara savstarpējo ietekmi, cilvēka ķermeni pētīja kā sarežģītu mehānismu un beigu galā nonāca pie secinājuma, ka to drīkst aiztikt tikai speciālisti. Tajā pašā laikā vienkāršie ļaudis Austrumos turpināja ļauties instinktīvajai vēlmei palīdzēt sasirgušajam tuviniekam ar visiem pieejamajiem līdzekļiem: parastu masāžu, punktu masāžu jeb refleksoterapiju un šiacu jeb kaulu lauzīšanu.

Pieskaroties sev vai otram, tu pieskaries cilvēka iekšējai būtībai. Kad tevi kāds glāsta, augums un dvēsele saņem ziņu: «Tu neesi vientuļš, tevi mīl!» Neviens taču nekautrējas glāstīt raudošu bērnu vai murrājošu kaķi. Nekautrējies dot un saņemt pieskārienus! Novērots, ka tikmēr, kamēr cilvēks saņem glāstus, viņš ir veselīgs un nemitīgi attīstās. Senajam teicienam «Kā ar roku noņēma» ir ļoti dziļš pamatojums.

Nebaidies sākt – maigas masāžas laikā baudai ir lielāka nozīme nekā tehnikai, jo mīlestība iet caur ādu. Masāža ir savdabīga meditācijas forma – tas, kurš saņem pieskārienus, otram atdod savu uzticēšanos, tas, kurš masē, jūtīgi uztver masējamā cilvēka vajadzības.

Neaiztiec pasvešus cilvēkus, nemasē tādus, kas sirgst ar smagām kaitēm.

Masē tikai ļoti tuvus cilvēkus, kurus mīli un izjūti kā sevi pašu.

Masē maigi, ievēro masāžas virzienus.

Runājies ar masējamo: kur masāža ir tīkama, kur sāpīga, kur nepatīkama.

Lasi grāmatas par masāžu.

Kaut reizi apmeklē dažādas masāžas SPA centros, lai pats uz savas ādas izjustu efektu, kāds jāpanāk.

Vispārīgi padomi

Masāžu veic pēc visām pirts procedūrām siltā telpā ar rimtu apgaismojumu. Vismeditatīvākā ir sveču gaisma.

Lai vieglāk saskaņotu dvēseles ritmus, masāžu veic relaksējošas mūzikas fonā un masē saskaņā ar to.

Nav jēgas ķerties pie masēšanas, ja esi noguris, dusmīgs vai sasirdzis.

Masāžas laikā nedrīkst pļāpāt, masieris koncentrējas enerģijas došanai, masējamais – tās saņemšanai.

Kad esi koncentrējies masāžai, atveras tava intuīcija – tu jūti, kā jādarbojas.

Lai masējot efektīvāk izmantotu savus spēkus, masāžas galda virsmai jāatrodas iepretī masētāja gūžu kauliem.

Masēt var arī uz plāna matrača, kas nolikts uz grīdas.

Masieris gatavojas

Uzvelc brīvu tērpu, kas netraucē kustības.

Ja nepieciešams, apgriez nagus.

Abi noņemiet rotas un pulksteņus.

Nomazgā rokas.

Brīdi paturi plaukstas kā lūgšanā un centies starp pirkstu galiem sajust siltumu.

Uzliec rokas uz masējamā galvas vai auguma un domās sasveicinies ar to.

Ielej plaukstā pustējkaroti eļļas, ieberzē abas plaukstas un uzklāj uz masējamās auguma daļas.

Masāžas laikā nepļāpā, bet koncentrējies!

Pēc masāžas nomazgā rokas.

Masējamais gatavojas

Masāžai, tāpat kā pirtij, ļaujies kails.

Kad nogulies, centies saplūst ar virsmu.

Aizver acis un koncentrējies mierīgai elpošanai.

Atbrīvojies no satraucošām domām un ikdienas problēmām.

Baudi sajūtas, ko dāvā masiera pieskārieni.

Ja ir sāpīgi vai nepatīkami, uzreiz pasaki.

Ieteikumi masierim

Strādā ar pilnībā atbrīvotām rokām, mugura taisna, elpošana ritmiska!

Vispirms maigi glāsti.

Glaudīšana: ar abām plaukstām lieliem vēzieniem, tad nelieliem aplīšiem, tad ar pirkstu galiem kā grābeklīšiem.

Tad uz muskuļiem iedarbojas intensīvāk un dziļāk.

Masāža ar karstiem akmeņiem

Ikviens, kurš kaut reizi baudījis karsto akmeņu masāžu, noteikti vēlēsies kaut ko tādu izbaudīt vēl un vēl. Iedvesmojusies no austrumniekiem, mēģināju kaut ko līdzīgu veikt pašu pirtiņā kā relaksējošu procedūru pēc pēriena. Vispirms pie lielās jūras salasīju dažādu lielumu skaistus, viļņu nogludinātus plakanus akmeņus. SPA salonos šai masāžai izmanto melnus, plakanus, speciāli nogludinātus vulkāniskos akmeņus.

Šī masāža lieliski noņem stresu, izcili relaksē, mazina sāpes, muskuļu krampjus, mīkstina audus. Viena kustība ar akmeņiem atsverot sešas parastās masāžas kustības, jo iedarbojas uz dziļākiem muskuļiem, sniedzot mieru un veicinot atjaunošanos. Karsto akmeņu masāža ne tikai mazina slimības simptomus, bet arī novērš to cēloni. Akmeņi ar savu starojumu iedarbojas ne tikai tur, kur uzlikti, bet, pateicoties audu siltumvadītspējai, impulsi caur nervu sistēmu nokļūst arī līdz muskuļiem un locītavām.

Viens akmeņu komplekts:
pieci ~ 10 cm diametra akmeņi;
divi ~ 5 cm diametra akmeņi, kas ērti iegulst plaukstās;
četri ~ 3 cm diametra plāni akmentiņi pirkststarpām;
divi masējamie akmeņi var būt arī lieli dzintara gabali.

Akmeņus silda 40-50°C ūdens peldē, brīdi pirms masāžas vajadzīgos izņem ar caurumotu putu karoti un saliek uz dvielīša, lai izlīdzinās siltums. Blondiem un rudiem cilvēkiem parasti lieto vēsākus akmeņus, jo viņu āda ir jutīgāka.

Masējamais guļ uz vēdera.

Uz mugurkaula uzklāj dvielīti, uz krustiem, vidukļa, iepretī saules pinumam, sirdij un uz spranda uzliek lielos akmeņus, apklāj ar dvieļa malām, apklāj augumu un labo kāju ar segu.

Ar rokām aptuveni 10 minūtes izmasē ieeļļotu kreiso kāju un pēdu. Tad paņem katrā plaukstā pa vidējam akmenim un maigi masē pēdu un kāju.

Apsedz izmasēto kāju un ķeras pie otras kājas.

Noņem no muguras akmeņus un kopā ar vidējiem akmeņiem ieliek atpakaļ ūdenī sildīties. Ar rokām aptuveni 10 minūtes masē ieeļļotu muguru un dibenu. Ņem vidējos akmeņus un maigi turpina masāžu minūtes piecas.

Masējamais apgriežas uz muguras.

Uz auguma viduslīnijas uzklāj dvielīti un – tāpat kā uz muguras – liek piecus lielos akmeņus, ko apklāj ar dvieļa malām.

Apsedz ķermeni un labo kāju.

Ar rokām masē pēdu, mazliet ikrus un tad pamatīgāk – cisku. Tad ņem katrā plaukstā pa vienam vidējam akmenim un turpina masāžu. Tāpat izmasē otru kāju. Tad starp kāju pirkstiem ieliek mazos, plānos akmentiņus. Apsedz kājas.

Noņem no auguma lielos akmeņus un liek ūdenī sildīties.

Aptuveni 7 minūtes ar rokām masē ķermeņa priekšdaļu, tad ņem plaukstās vidējos akmeņus un masāžu turpina.

Paliek zem spranda trīs lielos akmeņus, uz elkoņu locītavām – divus. Apsedz ķermeni un atstāj masējamo uz stundas ceturksni atpūsties.

Pēc masāžas cienā ar siltu tēju.

Pēc kārtīgas pastrādāšanas akmeņi jāaprūpē: pēc katras masāžas akmeņus nomazgā un pusstundu tur aukstā tekošā ūdenī, lai tie enerģētiski attīrītos un atjaunotos. Latvijas akmeņiem ļoti patiks, ja aiznesīsi tos paskaloties upē vai jūrā. Augošā Mēnesī tos iesaka iemērkt ūdenī ar jūras sāli. Akmeņus var izlikt saulītē, lai tie uzņem saules enerģiju, paturēt vējā, lai uzņem vēja enerģiju.

Akmens masāžas pozitīvā iedarbība palīdz saglabāt arī ādu tīru un starojošu, bet masāžas laikā izmantotā eļļa to vērš mīkstu un gludu. Tā kā eļļa ādā iedarbojas 20 minūšu laikā, pēc masāžas vēlams noskaloties vēsā ūdenī, bet ar ziepēm gan nevajag berzties.

Šo masāžu nedrīkst veikt akūtu ādas un citu slimību, audzēju un sirds slimību gadījumā. Ar vieglākām kustībām un vēsākiem akmeņiem to veic cukura diabēta slimniekiem. •