Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 2 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Videi draudzīgais maisiņš

 

Videi draudzīgi iepirkuma maisiņi vairs nav nekāda ekskluzīvā prece, ko piedāvā vien daži ekoveikali. Arī lielveikali sākuši šādu maisiņu popularizēšanu, piedāvājot pircējiem dažāda izskata, formas un arī pēc faktūras un taustes atšķirīgus izstrādājumus. Lai pārbaudītu solīto draudzīgumu dabai, daži mūsu lasītāji maisiņus jau labu laiku glabā komposta kaudzē. Taču viņi sūdzas, ka tie vēl aizvien nav sadalījušies. Tāpat dzirdēts, ka daži maisiņi, ko daudzina par videi draudzīgiem, tādi nemaz neesot.

Par to, kā atšķirt viltojumu no īsta, videi draudzīga «bioplastmasas» maisiņa, kā arī to, cik ilgā laikā šim maisiņam tavā komposta kaudzē jāsadalās, lūdzām pastāstīt Latvijas Lauksaimniecības universitātes Pārtikas tehnoloģijas fakultātes profesori Liju Dukaļsku.

Latvijā lielu atsaucību pircēju vidū guvuši bioplastmasas maisiņi, kurus šā gada vasarā sāka tirgot «Maxima» veikalu tīkls. Tie ražoti Itālijā no MATER-BI® materiāla, ko iegūst no kukurūzas, graudu vai kartupeļu cietes. Šie maisiņi patiešām ir īsti biomaisiņi, tie ir biodegradējami – mikroorganismu klātbūtnē augsnē noteiktā temperatūrā un mitrumā bioloģiski sadalās 4-6 nedēļu laikā. Līdz ar to notiek dabā noslēgts cikls: izejvielu audzēšana, cietes ieguve, tās polimerizēšana, iegūstot bioplastmasu – plēvi, no kuras izgatavoti maisiņi, bioloģiska sadalīšanās un komposts, kas izmantojams augsnes mēslošanai.

Taču jāievēro, ka ne visi bioloģiski noārdāmie materiāli ir kompostējami. Eiropā produktu kompostējamību apliecina atbilstība vienotam un saskaņotam standartam EN13432, atbilstoši kuram degradēšanās process notiek 6-12 nedēļu laikā. Pamatojoties uz šo standartu, ir izstrādāta programma, kurā ietverta arī atbilstības pārbaude, lai varētu sertificēt un marķēt kompostējamus produktus, kas izgatavoti no biodegradējama materiāla.

Vizuāli bioplastmasas maisiņi no parastajiem ne ar ko neatšķiras. Tie ir gan tikpat izturīgi, gan tikpat caurspīdīgi vai matēti, tie var būt apdrukāti un krāsaini. Lai novērstu viltojumus un nemaldinātu šā iepakojuma lietotājus – tirgotājus un patērētājus –, biodegradējamās plastmasas maisiņi atbilstoši standartam EN13432 obligāti jāmarķē ar zīmi «OK Compost» vai «The Seedling» – dēsta zīmi savītas āboliņa lapas veidā.

Ja nu patērētājs konstatējis, ka maisiņš pēc 4-8 nedēļām komposta kaudzē tomēr nav sadalījies, acīm redzot būs gadījies cita veida maisiņš, kādus šovasar sāka tirgot arī veikalu tīkls «Elvi». Šie dzeltenie maisiņi nav izgatavoti no dabai draudzīga materiāla, tie ir no parastā polietilēna (PE). Par to liecina kaut vai norādījums, ka tas ir no LDPE (low density polyethylene), ko izgatavo no naftas produktiem, tas ir EPI ražojums ar TDPA (totaly degradable plastic additive) piedevu, kas parasto polietilēna struktūru padara nestabilu un ļauj tam sadalīties ātrāk – viena divu gadu laikā.

Šie maisiņi ir oxo-degradable – tādi, kas skābekļa iedarbības rezultātā viena divu gadu laikā mehāniski sadalās ļoti sīkās putekļveida daļiņās, taču šī plastmasa nav biodegradējama. Tātad – lai gan no naftas produktiem izgatavotā oxo-degradable plastmasa skābekļa klātbūtnē un ultravioleto staru jeb saules gaismas ietekmē sadalās ātrāk nekā tradicionālā plastmasa, pastāv pamatots uzskats, ka šie sadalīšanās galaprodukti ir kaitīgi videi, jo plastmasa nesadalās līdz sākotnējām sastāvdaļām – ogļskābajai gāzei un ūdenim, bet, sadaloties nepilnīgi, vidē nonāk tie paši ķīmiskie savienojumi, kas ir tradicionālo plastmasu sastāvā, tādējādi piesārņojot augsni un nodarot kaitējumu barības ķēdes apakšējiem posmiem.

Informācija, kuru izplata «Flexoplastic» – tas, ka viņi esot vienīgais uzņēmums Latvijā, kas beidzot ražo «bioplastmasas» maisiņus –, maldina iedzīvotājus, kuri sāk domāt «zaļi» un rūpēties par dabas piesārņojuma samazināšanu. •

 

...un te mēs redzam divu veidu maisiņus, ko plastmasu ražotāji Latvijā sāk piedāvāt lielveikaliem. «JYSK» maisiņa izgatavošanā patiešām izmantotas izejvielas, kas dabā atjaunojas; aptuveni 30 grādu temperatūrā, pietiekamā mitrumā, augsnē mikroorganismu klātbūtnē tas bioloģiski sadalīsies nekaitīgās sastāvdaļās – par ūdeni un ogļskābo gāzi – pat divu mēnešu laikā, tātad ātrāk, nekā norādīts uz maisiņa. Diemžēl patērētājam jātic vienīgi rakstītajam «BIO», jo maisiņš nav sertificēts, uz tā nav uzrādīts biodegradējamo materiālu atpazīstamības logo.

Otrs maisiņš, ko piedāvā tirdzniecības tīkla «MAXIMA» veikali, nepieder pie videi draudzīgajiem produktiem, un par to liecina uz tā redzamais logo «epi», kas nozīmē: polietilēns ar degradējamu piedevu. Šī piedeva padara polietilēna struktūru nestabilu, tādēļ maisiņš aptuveni divu gadu laikā sadalās vienīgi mehāniski, veidojot plastmasas putekļus, kuri ir pat kaitīgāki nekā tik traucējošie veselie maisiņi malu malās, jo nekad nesadalīsies bioloģiski tā iemesla pēc, ka arī mikrobi savu ēdienkarti ar ķimikālijām papildināt nevēlas.