Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

«Gids pasaules apceļotājam»

Džons Mens, Kriss Šīlers, Džefrijs Rojs, Naidžels Rodžerss, Mērija Ena Gelahera
«Zvaigzne ABC»

Viens no grāmatas mērķiem ir paplašināt redzesloku, sašaurinot skatienu. Autori ierāda, ka dziļākus un paliekošākus iespaidus var gūt nesteidzoties, jo steiga rada paviršību. Savdabīga sapņu grāmata – pat tad, ja nekad neredzēsi visas tur aprakstītās vietas, varēsi pamielot acis ar skaistām fotogrāfijām un kartēm, bet dvēseli iepriecinās lieliskie apraksti. Faktu ailē interesanti ieteikumi, kā attiecīgajā pasaules malā saudzēt veselību, ko nogaršot, ko nopirkt, kas jāpaņem līdzi. Piemēram, dodoties 9297 km garajā ceļojumā pa Transsibīrijas maģistrāli, esot jāņem līdzi nazītis, kabatas baterija, kāršu komplekts, tēja, kafija, tualetes papīrs, liela krūze, uzkodas un termoss, jo katrā vagonā ir patvāris ar karstu ūdeni. Eiropieti vai amerikāni tas tiešām varētu pārsteigt nesagatavotu. Taču, ja grasies doties uz Himalajiem, tad autori iesaka nodrošināties vien ar dūnu jaku un labu guļammaisu...

 

«Tavas dzīves sargeņģelis»

Ričards Vebsters
«Jumava»

Varbūt nu ir pienācis tas laiks, kad nav vairs neviena, uz ko cerēt, tāpēc beidzot jāiepazīstas ar savu sargeņģeli? Laimīgam cilvēkam šī grāmata, iespējams, šķitīs kā pasaku krājums. Bet tam, kuram zudis pēdējais cerību salmiņš, šis izdevums, iespējams, dos drosmi ticēt un cerēt.

«Eņģeļi darbojas kā ziņneši starp debesīm un zemi, un vārds eņģelis atvasināts no grieķu angelos, kas nozīmē ziņnesis. Katram no mums ir savs sargeņģelis, un pirmo reizi viņš parādās, kad bērns iesmejas. Tiklīdz eņģelis ieradies, tas paliek ar mums visu dzīvi un palīdz tikt galā ar nāvi.» Izrādās, ka izsaukt uz tikšanos savu eņģeli nemaz nav grūti. Palasi šo grāmatu un atver sirdi. Vari arī uzrakstīt vēstuli: «Dārgo sargeņģeli! Es zinu, ka tu esi man blakus, aizsargājot un vadot mani katru dzīves dienu, bet tagad vēlos tevi labāk iepazīt. Lūdzu, sazinies ar mani, lai varam kļūt tuvāki viens otram. Paldies tev! Ar mīlestību — [tavs vārds]»

 

«Par 10 gadiem jaunāka. Uztura rokasgrāmata»

Nikija Hemblona-Džounsa
«Jumava»

Grāmata tiem, kuri vēlas rūpēties par savu veselību, sekojot līdz tam, ko ēd. Grāmatas autore uzsver, ka izskatīties un justies jaunai – tas ir attieksmes un dzīvesveida jautājums. Šajā grāmatā ir apkopoti vispārīgi padomi: par ēdiena spēku, par to, kā pareizs uzturs ietekmē dzīves ilgumu un ļauj saglabāt jaunību, kā pareiza ēdiena izvēle palīdz atrisināt dažādas tieši ar sievietes veselību saistītas problēmas... Lai gan grāmata vairāk domāta sievietēm, arī vīrieši šeit atradīs daudz interesantu un viegli īstenojamu padomu veselīgam un zaļam dzīvesveidam.

 

«Resnais svešinieks»

Māris Bērziņš
«Liels un mazs»

Nu slavenais Cūkmens kļuvis ne tikai par sabiedrisku darbinieku, bet arī par aizraujošas pasakas varoni. Turklāt Cūkmena gaitas krāšņi ilustrējis šveicietis Rūdolfs Šorno. Apliekamo grāmatas vāku var izmantot arī kā plakātu, bet pēdējā lappusē izvietotas 10 asprātīgas uzlīmes.

Stāsta autors Māris Bērziņš latviešu literatūrā jau pazīstams ar divām grāmatām pieaugušajiem – to varoņi ir sapņotājs Ēriks Traums un veselīgā absurda prātnieks Gūtenmorgens. Tagad par grāmatas varoni kļuvis bērniem labi pazīstamais Cūkmens, kurš savu vietu sabiedrībā iekaroja vispirms kā AS «Latvijas valsts meži» kampaņas «Nemēslo mežā!» galvenais tēls. Ne reti rakstnieki bērnu grāmatās izmantojuši tradicionālus folkloras motīvus, taču pirmoreiz izrādījies, ka tik liels literārs potenciāls piemīt Latvijā radītam reklāmas tēlam! Seno teiku varoņi cīnījās ar pūķiem, lāčiem un ļauniem burvjiem, mūsdienu varonis Cūkmens ir radies, lai cīnītos ar... atkritumiem. Cūkmens grāmatā nav plakātisks ekoloģiskās misijas vadonis, tas ir dzīvs, ļoti cilvēcīgs raksturs ar visām tam piemītošajām pretrunām, kaislībām, nožēlu, varonību.

Krāsainajās, asprātīgajās ilustrācijās, ko veidojis šveiciešu mākslinieks Rūdolfs Šorno, Cūkmens iemitināts pavisam parastā mežā, atklājot ainu, pie kuras diemžēl mūsu acis jau sākušas pierast: mēs dzīvojam starp atkritumiem. Stāstā sliktais un labais satiekas uz visparastākās meža takas, un katrs var pārbaudīt visupirms jau pats sevi – vai viņam nav izaudzis mēslotāja šņukurs. Grāmatā īstenojas grandiozais plāns «Dots devējam atdodas» un piepildās visu normālo cilvēku taisnīgā vēlēšanās – katrs saņem savus mežā izmestos atkritumus atpakaļ.

 

«Matemātika mežā»

Veselīgs metodiskais līdzeklis skolotājiem nodarbībām brīvā dabā kopā ar 1.-9. klasi
«Latvijas valsts meži»

Izrādās, ka mēs atceramies 10% no tā, ko esam lasījuši, 20% no tā, ko esam dzirdējuši, 30% no tā, ko esam redzējuši, 50% no tā, ko esam redzējuši un dzirdējuši, 70% no tā, par ko esam diskutējuši, 80% no tā, ko esam paši piedzīvojuši, un 95% no tā, ko esam mācījuši citiem. Tātad to, ko cilvēks iemācās kopīga piedzīvojuma laikā, vēlāk ir vieglāk atcerēties.

Absurdi, bet lielāko daļu mācību laika bērni un skolotāji spiesti pavadīt bezpersoniskās bezgaisa telpās. Un neviens nebēdā par to, ka daudz labāk bērni apgūtu pasauli, ejot dabā, spēlējoties ar kociņiem, kurinot ugunskuru un atpūtinot acis koku zaļumā. Nu jau gadu «Latvijas valsts meži» sadarbojas ar Skandināvu pedagogiem un rosina arī latviešu skolotājus vest bērnus dabā.

«Matemātika mežā» ir tikai pirmā adaptētā mācību grāmata. Ja esi matemātikas skolotāja un vēlies piebiedroties, ielūkojies mājaslapā www.tavsmezs.lv un raksti l.zute@lvm.lv.

Atkušņa matemātika ar sniegavīru

Uzceliet sniegavīru – tik lielu, lai var ienest iekšā. Tad ielieciet to lielā bļodā un ļaujiet kust.

  • Cik smags ir sniegavīrs?
  • Cik liels ir tā tilpums un apkārtmērs?
  • Cik daudz ūdens tas satur?
  • Cik daudz laika pagāja, līdz sniegavīrs izkusa?
  • Kāda ir izkusušā sniegavīra ūdens temperatūra?
  • Kāda ir ūdens temperatūra pēc pāris dienām?
  • Vai ūdens ir tīrs? Izkāsiet to un noskaidrojiet, kas slēpies sniegavīrā?