Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemta 1 atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Bezgalīgais stikla ceļš

Anitra Tooma;
Valda Martinsona foto


Tukšo stikla taru vairs tikai retais nes uz pieņemšanas punktu, bet nemaz nav tik daudz to, kas stikla iepakojumu neslinko iebērt stiklam paredzētajā konteinerā. Taras punktos nodotā stikla tara nonāk pie produktu ražotājiem, un to izmanto atkārtoti, savukārt šķiroto stiklu ved uz pārstrādes uzņēmumiem, kur no tā ražo jaunu stikla iepakojumu. Latvijā stiklu vairs nepārstrādā, toties Lietuvā ir divas stikla izstrādājumu ražošanas rūpnīcas. «Panevežas stiklas» no bezkrāsainā stikla ražo ne tikai pudeles un burciņas, bet arī logu un auto stiklus. Krāsaino stiklu pārstrādā rūpnīcā Kauņā. Liela daļa Latvijā savāktā šķirotā stikla nokļūst šajās Lietuvas rūpnīcās, daļu ved uz Ukrainu.1 t stikla lausku ietaupa 1t kvarca smilšu un 250 kg kalcinētās sodas. Īpaši tiek ietaupīti arī enerģijas resursi, jo stikla lūžņu kausēšanai nav nepieciešama tik augsta temperatūra kā smiltīm.

Ja izejvielām piejauc 10% stikla šķembu, enerģijas patēriņš samazinās par 2,5%, jo stikla šķembas veicina siltuma pārvietošanos stikla masā.

Izgatavojot gaišās pudeles, stikla lausku piedeva var būt līdz 60%, izgatavojot tumšās pudeles – pārsniegt pat 80%.

Stikls ir pārstrādājams bezgalīgi un pārstrādāts saglabā tādas pašas īpašības, kādas ir jaunam stiklam.

Padomi tiem, kuri šķiro stiklu

Ja atkritumu šķirošanas laukumā ir konteiners gan bezkrāsainam, gan krāsainam un logu stiklam, izmanto iespēju šķirot stiklu vairākās frakcijās.

Pirms izmet, burciņas un pudeles izskalo.

Noņem visas metāla vai plastmasas daļas, vāciņus vai korķus.

Nemet stikla konteinerā porcelānu, kristāla priekšmetus, stikla glāzes un logu stiklus.

Auto stiklus nodod atsevišķi, piemēram, auto servisā.

Laba ideja

SIA «Ekoreverss» stikla šķirošanā veiksmīgi iesaistījusi sabiedriskās ēdināšanas un dzirdīšanas iestādes. Uzņēmēji konstatējuši, ka, šķirojot stiklu, var ietaupīt līdz 30% izdevumu par atkritumu izvešanu. Šajā zaļajā projektā iesaistījušies arī «Ekovirtuve», Mārtiņa Rītiņa «Vincents», Mārtiņa Sirmā galerija «Istaba», Zaļo tirdziņu mājvieta Berga Bazārs u.c. http://www.ekoreverss.lv •