Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

 

2008. gada aprīlī SIA «Zaļā josta» sadarbībā ar veikalu tīklu «SKY» rīkotajā akcijā aicināja cilvēkus izvēlēties videi draudzīgu iepakojumu.

2007. gada aprīlī darbu sāka makulatūras pārstrādes un ekovates ražošanas rūpnīca SIA «Vekover».

Savāktā makulatūra nonāk noliktavā, kur pēc tam to rūpīgi pārstrādā, lai izgatavotu ekovati.

Gatavā produkcija ir pieejama ikvienam.
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Iepakojums – mūsu draugs vai ienaidnieks?


Lielākā daļa jau droši vien ir pamanījuši, ka gan atkritumu tvertne dzīvoklī, gan lielie konteineri pie mājām pildās aizvien straujāk un tie jāiztukšo biežāk. Ja palūkojamies, kas tad tur ir iekšā, tad bieži vien redzam, ka lielākā daļa atkritumu ir dažādu veidu iepakojums.


Lai aizsargātu, saturētu, piegādātu!

Iepakojuma likumā definēts, ka «iepakojums ir precēm pievienots izstrādājumu kopums, ko izmanto, lai aizsargātu, saturētu, piegādātu, uzglabātu, ērti lietotu, realizētu izejvielas un gatavas preces. Iepakojums tiek atdalīts no preces pirms patērēšanas vai patērēšanas laikā.» Jau izsenis ir pierādījies – jo augstāks ir sabiedrības dzīves līmenis, jo lielākas prasības. Gribam, lai viss ir sagriezts šķēlītēs, sakārtots vienreizējās lietošanas bļodiņās, šķīvīšos. Arī tirdzniecības vietām pieaug higiēnas prasības, kas nosaka, ka lielākajai daļai svaigu produktu ir jābūt iepakotiem. Senāk, piemēram, maizes kukulīši, varēja mierīgi stāvēt plauktā neiepakoti, gluži kā no krāsns izvilkti. Savukārt tagad neiepakota maize gandrīz vairs nav sastopama. Arī agrāk preces iepakoja, taču tad dominēja dabīgi un videi mazāk kaitīgi materiāli, piemēram, audums, koks, papīrs, metāls, stikls.

Mākslīgais materiāls – polietilēns – savu «uzvaras gājienu» sāka padomju laikos, bet tagad, nostiprinoties «zaļajām» tendencēm, atkal kļūst pieprasīti dabīgie iepakojuma materiāli.

Dabīgie un mākslīgie materiāli

Iepakojuma materiāls ir ļoti daudzveidīgs. Dabīgie materiāli ir, piemēram, stikls, metāls, papīrs, kartons, koks un audums. Viena no plašāk lietotajām mākslīgo iepakojumu grupām – polietilēns. Latvijā par iepakojumu ir jāmaksā Dabas resursu nodoklis, bet par polietilēnu – paaugstināta likme. Tāpēc veikali pēdējā laikā sāk dot priekšroku dabīgajiem iepakojuma materiāliem. Daži veikali izvēlas biopolimēru, savukārt citi – auduma vai papīra maisiņus un kartona kastes. Latvijā gandrīz visi lielākie veikali jau ir atraduši izeju, lai cilvēkiem būtu iespēja izvēlēties videi draudzīgāku un mazāk kaitīgu iepakojumu. Arī uzņēmums SIA «Zaļā josta» ir atbalstījis veikalu tīklu «SKY», piedāvājot pircējiem papīra maisiņus.

Kas ar to notiek dabā?

Vismazāko kaitējumu videi nodara dabīgie materiāli. Papīrs viena gada laikā vai pat īsākā laika periodā sadalās un nekādu postu videi nenodara. Arī auduma un koka materiāli sapūst. Problēmas varētu rasties, ja daži no šiem iepakojuma veidiem būtu speciāli apstrādāti, lai tos pasargātu no mitruma – lai tas nepūtu un lai neiemestos sēnītes. Tas paildzina sadalīšanās procesu dabā.

Piemēram, lamināts no ārpuses izskatās kā papīrs, kas ir pavisam nekaitīgs, bet patiesībā ir pārklāts ar plānu plēves kārtiņu. Tāpēc tas stipri paildzina sairšanas procesu.

Arī metāls ir videi draudzīgs materiāls, it īpaši melnā metāla izstrādājumi. Tie laika gaitā dabā sarūsē, oksidējas. Alumīnijs var «dzīvot» gadu desmitiem, bet ar laiku tomēr sadalās, videi kaitējumu nenodarot.

Savukārt stikls ir smiltis, tikai citā formā. Pastāv bīstamība, ka cilvēki var sagriezties, dzīvnieki savainoties vai stikla pudele var izraisīt meža ugunsgrēkus. Bet stiklam ir arī labā īpašība, proti, ar laiku tas kļūst «neredzams» – iegrimst ūdenī vai tiek apklāts ar sūnām.

Lielāko ļaunumu uz vidi atstāj polimēri, piemēram, PET pudeles, kas ir vieglas un ūdenī negrimst. Arī polimēra maisiņi pēc ļoti daudziem gadiem atrodami turpat, kur izmesti. Lai polimēri sadalītos, vajadzīgi gadu desmiti vai pat simti.

Tomēr vislabāk, ja nedz dabīgie, nedz mākslīgie materiāli nenonāk dabā. Tāpēc ļoti nozīmīga ir atkritumu vākšana, šķirošana un tālāka pārstrāde. Par dalīto atkritumu vākšanas infrastruktūru atbildīga ir vietējā pašvaldība. Tās kompetencē ir nodrošināt iedzīvotājiem iespēju šķirot.

Papīru pārstrādā arī Latvijā

Ar SIA «Zaļā josta» atbalstu ir izveidots uzņēmums SIA «Vekover», kurš no otrreiz pārstrādāta papīra, pievienojot tam dabīgos sāļus, izgatavo siltumizolācijas materiālu – ekovati. Tas ir ekoloģiski tīrs un veselībai nekaitīgs materiāls, ko izmanto dzīvojamo, sabiedrisko un rūpniecisko ēku siltināšanai. Pateicoties dabiskajām šķiedrām, ekovatei piemīt lieliskas īpašības – siltumvadāmība, gaisa caurlaidība, mitrumizturība, skaņas izolācija un ugunsdrošība. Ar ekovati siltinātās mājās ir ļoti patīkams mikroklimats, tajās ir viegli elpot, gaiss nav alerģisks un nav nepieciešamības lietot kondensāta plēves, kas nodrošinātu labāku gaisa apriti telpā.

Atcerieties, ka rūpes par dabu ir arī Jūsu nākotne! Izvēlieties dabīgus materiālus, izvēlieties šķirot, izvēlieties dzīvot komfortabalā mājā! •

 

SIA «Zaļā josta»
http://www.zalajosta.lv
info@zalajosta.lv