Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 14 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Grāmatu apskats

 

«Latvijas ainavas. Dabas stāsti pieaugušajiem»

Elvita Ruka, Miks Meirāns
Valsts SIA «Vides projekti»; 2008

Šī ir neparasta grāmata par dabu. Tajā apkopoti ne tikai Latvijas skaistākie un interesantākie dabas objekti brīnišķīgās Mika Meirāna fotogrāfijās, Elvitas Rukas apraksti to papildinājuši ar vēl kādu ļoti būtisku «objektu» – cilvēku.

Bieži vien mēs nespējam vārdos izteikt savu sajūsmu par dabas skaistumu, bet šeit tas ir mēģināts. Kā cilvēks sajūt dabu un savu vietu tajā? Ar sajūsmu un apbrīnu? Bet varbūt ar apziņu, ka viņš ar to ir nesaraujami saistīts, ka ir tās daļa?

Katrs cilvēks jau parasti priecājas un apjūsmo to vietu, kur vai nu dzīvo, vai ar kuru tam saistās kādas personīgas atmiņas. Veidojot šo grāmatu, no visām Latvijas malām tika iesūtīti aptuveni 200 dažādu cilvēku rakstīti darbi par Latvijas dabu. Esejas, mazi stāsti... Viņi atsaucās aicinājumam kopā veidot Latvijas valsts nozīmes dabas mantojumu sarakstu. Grāmatā iekļauti 15 stāsti par dabu, drīzāk gan sajūtas, kas apliecina it kā vispārzināmo – cilvēks bez dabas nejūtas labi. Savas dzimtenes skaistumu un neatkārtojamību viņš atceras, gan esot svešumā, gan gadu gadiem dzīvojot tai līdzās. Un šajās esejās tas labi un aizkustinoši redzams. Katram cilvēkam laikam pienāk brīdis vai noskan «klikšķis», kad viņš atjēdzas: nekur nav tik labi un skaisti kā te – mājās.

Vides ministrija šo lielisko grāmatu dāvina visām bibliotēkām!


«Pompeji»

Roberts Hariss
«Jumava»; 2005

Šī grāmata jau krietnu laiciņu ir nopērkama, tomēr ir vērts par to atgādināt vēl – vairāku iemeslu dēļ. Protams, visi zina, kā izgāja pilsētai, kuru vulkāna izvirdums noslaucīja no zemes virsmas. Šīs pilsētas vairs nav. Bet grāmatas autors R. Hariss mums piedāvā stāstu par to, kas būtu noticis, ja cilvēki ne tikai saprastu brīdinājumus, ko tiem sniedz daba, bet tos arī ņemtu vērā. Kā parasti, ir tikai daži, kas saprot un ir gatavi rīkoties... Šajā stāstā tāds ir Romas ūdensvadu ierīkotājs Atīlijs, kurš dodas labot sagruvušo akveduktu. Lielākajai daļai valsts amatpersonu šķiet, ka dabas katastrofas viņu villu tuvumā nenotiek, kaut gan visas pazīmes norāda tieši uz pretējo. Un cilvēki sāk domāt un rīkoties tikai tad, kad tas jau ir bezcerīgi.

Šis stāsts man ļoti atgādināja situāciju mūsdienās – piemēram, brīdinājumi, kas saistās ar klimata pārmaiņām, dzīvnieku un augu izzušanu... Daba mūs brīdina atkal un atkal, gluži vai krata savu pirkstu deguna priekšā, bet mēs... neredzam. Vai arī negribam redzēt. Vai kā strausi – iebāžam galvu smiltīs, cerot, ka tas palīdzēs.

Pompeju katastrofa ir ne tikai kārtējais brīdinājums mūsdienu cilvēkam. Stāsts uzrakstīts saistoši, pat viegli, un tā būs interesanta lasāmviela vasaras vakaros. Tomēr gribot negribot vajadzēs arī aizdomāties par to, kas īsti notiek šodien. Vai atkal ignorēsim gudrās Mammas Dabas brīdinājumus?


«Laika mašīna»

Dokumentāla filma; DVD
«BBC»,
izplatītājs: SIA «ACMEFILM»

Ja šoreiz apskatītajās grāmatās vēsture saistīta ar mūsdienām, tad – arī filmā! Un arī filma ir tā vērta, lai to iegādātos. Kā izveidojies Lielais Kanjons Amerikā? Vai guļošās sfinksas Ēģiptē patiesi ir cilvēka roku darbs? Kāpēc okeāna gliemežvākus var atrast arī Himalaju kalnos? BBC dokumentālā filma veltīta pašam lielākajam celtniekam un pārveidotājam uz Zemes – laikam. Zinātnieki jau vairākas reizes mēģinājuši noteikt Zemes vecumu. Savulaik uzskatīja, ka tā ir 6000 gadu veca, bet beidzamajā atklājumā secināts, ka Zemes vecums ir pieci miljardi gadu. Šajā laikposmā, saprotams, Zeme mainījusies ne reizi vien, un filma ļauj izsekot lielākajām pārmaiņām, kuras mūsdienu cilvēks spējīgs pamanīt. Zeme mainās, un tas notiek nepārtraukti. Varbūt šī atziņa nomierina, varbūt – satrauc, bet arī tas nav pārāk svarīgi. Vienkārši – viss mainās...


«Napoleona karaspēks Latvijā»

Tūrisma ceļvedis
Ainārs Radovics
Apgāds «Stāsti un romāni»; 2008

Jā, patiesi, tas ir tūrisma ceļvedis, nevis romāns vai pētījums par Napoleona karaspēka klātbūtni Latvijā. Tas papildināts ar 127 attēliem, astoņām vēsturiskām kartēm un 10 speciāli zīmētiem plāniem. Par 18 vietām Latvijā sniegti sīki apraksti un kartes.

Tad nu – uz priekšu, Napoleonam pa pēdām!

Tie varētu būt patiešām interesanti tūrisma maršruti, kuros uzzināsiet maz zināmus vai iepriekš vispār nezināmus faktus par Napoleona karadarbību Latvijā. Šī ir pirmā grāmata latviešu valodā par šo tēmu.

Šajā ceļvedī varēsiet pabūt ne tikai kauju vietās, bet uzzināt daudz ko jaunu: kas ir skanstis un kur Latvijā tās var apskatīt, kā tika vervēti rekrūši, kāds bruņojums bija frančiem, kāds – krieviem, kādi pulki un virspavēlnieki piedalījās kaujās, ticamus un neticamus nostāstus par šīm kaujām un pat to, kādas sievietes pavadīja armiju un kāda mode valdīja šajos gados.

Labi, iespējams, ka jūs negribat nekur doties. Tad šo ceļvedi varat vienkārši izlasīt un izpētīt. Un, visticamāk, pēc tam tomēr gribēsiet visu redzēt paši savām acīm.


«Kurzemes un Zemgales hercogiste, 1562-1795»

Tūrisma ceļvedis
Ainārs Radovics
Apgāds «Stāsti un romāni»; 2007

Un atkal piedāvājam ceļojumu vēsturē, kuru varat veikt jau šodien. Arī šis ir pirmais tāda veida ceļvedis, kurā apkopots viss, kas no Kurzemes un Zemgales hercogistes saglabājies līdz mūsdienām. Un saglabājies ir patiesi daudz: ēkas, kalni, akmeņi, dižkoki, pilsdrupas, bet muzejos – arī mēbeles, trauki, apģērbs, monētas...

Ceļvedis sadalīts pa rajoniem un aptver visu Latviju, tajā ne tikai norādītas vietas, kur visu var apskatīt, bet arī saistoši stāstīts, kas tajās noticis, kādi kungi un kalpi te dzīvojuši un kā vēsturiskie notikumi tos ietekmējuši. Ceļvedis bagātīgi ilustrēts ne tikai ar fotogrāfijām, bet arī ar kartēm, zīmējumiem un plāniem. Man likās, ka tas ir tāds kā īss, spilgts ceļojums mūsu zemes pagātnē, ko atkal ir vērts ne tikai aplūkot garāmbraucot, bet arī izlasīt un, grāmatu aizverot, justies bagātam.

 

Sagatavoja Lelde Stumbre.